Beta

Explorez tous les épisodes de Wszechnica.org.pl - Nauka

Plongez dans la liste complète des épisodes de Wszechnica.org.pl - Nauka. Chaque épisode est catalogué accompagné de descriptions détaillées, ce qui facilite la recherche et l'exploration de sujets spécifiques. Suivez tous les épisodes de votre podcast préféré et ne manquez aucun contenu pertinent.

Rows per page:

1–50 of 782

DateTitreDurée
05 Jun 2023484. Sposób działania sprawców zabójstw - prof. Monika Całkiewicz00:52:24

Wykład prof. Moniki Całkiewicz, autorki książki „Modus operandi sprawców zabójstw”, zorganizowany w ramach spotkań Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki w Warszawie, 19 maja 2014 r. [1h38min] https://wszechnica.org.pl/wyklad/sposob-dzialania-sprawcow-zabojstw/ Czy na podstawie sposobu działania sprawców zabójstw można wytypować sprawcę i określić jego cechy charakteru i cechy fizyczne? Sposób działania sprawcy przestępstwa, zwany w kryminalistyce ’modus operandi’, to jedno z podstawowych pojęć w kryminalistyce. Na jego podstawie prowadzący postępowanie przygotowawcze są w stanie wytypować sprawcę, określając jego cechy fizyczne i predyspozycje psychiczne, stworzyć wersje kryminalistyczne, a także zbudować dowód poszlakowy. Celem wykładu pani prof. Moniki Całkiewicz (Kolegium Prawa, Katedra Krawa Karnego, Akademia Leona Koźmińskiego), autorki książki „Modus operandi sprawców zabójstw”, było zaprezentowanie, w jaki sposób działa współczesny sprawca przestępstwa zabójstwa, a także jak w praktyce wiedza o jego sposobie działania pomaga w prowadzeniu śledztw dotyczących przestępstw przeciwko życiu. Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/

https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/

https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia

https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka

https://wszechnica.org.pl/

#kawiarnianaukowa #Zabójcy #mózg #modusoperandi #kryminalistyka

13 Apr 2022262. Charakterystyka spektralna egzoplanet o leśnym typie powierzchni - Jan Kotlarz00:42:07

Charakterystyka spektralna egzoplanet o leśnym typie powierzchni w zakresie widzialnym i podczerwieni. Stan wiedzy przed rozpoczęciem obserwacji przez teleskop JWST. styczeń 2022  

Prezentacja przygotowana przez Jana Kotlarza wspólnie z panią Natalią Zalewską - geologiem z Centrum Badań Kosmicznych i z panią Katarzyną Kubiak - biologiem z Instytutu Lotnictwa. 

Wykład zrealizowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Astrobiologicznym  

Jan Kotlarz - pracuje w Zakładzie Teledetekcji Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa gdzie prowadzi badania nad metodami detekcji ekstremofili (archeonów metanogennych) w pióropuszach wodnych Enceladusa. W swojej pracy wykorzystuje metody numeryczne (symulacje kinetyczne rozprzestrzeniania się komponentu biologicznego w światach oceanicznych), analogi środowisk ekstremalnych (komora próżniowa, wysokie zasolenie), spektrometrię w pasmach UV, świetle widzialnym i podczerwieni, metody uczenia maszynowego. W 2020 r. rozpoczął współpracę z JPL w ramach programu NAWA.  

Znajdź nas: https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/

24 Feb 202050. Układ słoneczny z bliska czyli próbniki międzyplanetarne wczoraj i dziś - prof. Paweł Moskalik01:15:05

Wykład prof. dr. hab. Pawła Moskalika, Kawiarnia Naukowa 1a [10 marca 2016]

Historia badania ciał Układ Słonecznego z wykorzystaniem próbników międzyplanetarnych ma niezbyt długą, ale ciekawą historię. Przedstawił ją podczas swojego wykładu w Kawiarni Naukowej 1a prof. dr. hab. Paweł Moskalik, astronom, profesor i zastępca dyrektora w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN, członek projektu „Teleskop globalny”.

Pierwsze misje sond międzyplanetarnych związane były z przygotowaniem pierwszej załogowej misji na Księżyc, do której przeprowadzenia w latach 60. XX w. przygotowywali się Amerykanie i Rosjanie. Sondy międzyplanetarne wysyłane w kierunku Srebrnego Globu wykonywały fotografie, które miały pomóc w znalezieniu najlepszego miejsca do lądowania dla członków ekspedycji.

Ostatecznie wylądować na Księżycu udało się jedynie amerykańskim astronautom, co miało miejsce w 1969 roku. Jednak to Rosjanie skonstruowali i wysłali na satelitę Ziemi pierwszą sondę międzyplanetarną (Łuna 16), która pobrała w 1970 roku z jego powierzchni próbki gruntu, które następnie zostały przekazane na  Ziemię. – Gdyby zrobiła to przed Apollo, to byłby sukces. Rok po Apollo to już nikogo nie interesowało – mówił astronom.

Od czasu eksploracji Księżyca sondy międzyplanetarne wykorzystywane są do badania planet i ciał układu słonecznego nie tylko przez Amerykanów i Rosjan, ale też państwa europejskie i azjatyckie. Wysyłane z Ziemi próbniki dotarły już m.in. na Marsa, Wenus, Saturna i Plutona. Historię tych misji oraz dokonane dzięki nim odkrycia można poznać dzięki wykładowi prof. dr. hab. Moskalika.

30 Mar 2023426. Odsunąć powódź od ludzi - dr Janusz Żelaziński00:35:42

Wykład dr. Janusza Żelazińskiego w ramach projektu "Powódź! Razem damy radę!", 2012 r. https://wszechnica.org.pl/wyklad/odsunac-powodz-od-ludzi-cz-2/ Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/

https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/

https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia

https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka

https://wszechnica.org.pl/

#powódź

17 Apr 2023443. Chiny innowacyjne – mocarstwo wiedzy / dr Marcin Jacoby01:19:33

Wykład dr. Marcina Jacoby, XXIII Festiwal Nauki w Warszawie, 21 września 2019 [1h19min] https://wszechnica.org.pl/wyklad/chiny-innowacyjne-mocarstwo-wiedzy/ Sinolog opowiada, jak Chiny rozwijają się inwestując w technologie - zieloną energię, motoryzację, smartfony, sieć 5G oraz rynek online i płatności mobilne Chiny są obecnie światowym liderem w produkcji nowych technologii i zielonej energii. Co sprawiło, że kraj jeszcze niewiele ponad pół wieku temu zmagający się z ubóstwem stał się symbolem rozwoju technologicznego? Dr Marcin Jacoby podczas Festiwalu Nauki opowiedział, co jego zdaniem leży u podstaw sukcesu Państwa Środka. Chiny zajmują obecnie globalnie 1. miejsce pod względem liczby rejestrowanych patentów, eksportu produktów kreatywnych i eksportu towarów hi-tech. 30 proc. patentów w zakresie produkcji zielonej energii jest autorstwa Chińczyków. Wśród 10 największych na świecie producentów baterii słonecznych 6 działa w Państwie Środka. Chińczycy są również liderami pod względem produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Wytwarzają także najwięcej aut. Chiński BYD pod względem produkcji samochodów elektrycznych ustępuje jedynie Tesli. W mieście Schenzhen transport publiczny opiera się wyłącznie na pojazdach elektrycznych. Do 2020 roku ma się tak również stać w 30 innych miastach. Światowe rynki podbiją chińskie smartfony. Największy producent – Huawei – kontroluje obecnie 13 proc. globalnego rynku, ustępując jedynie Samsungowi i Apple. Huawei jest również potentatem, jeśli chodzi o wdrażanie technologii 5G. Chińscy operatorzy - China Unicom i China Telecom - do 2020 roku planują zbudować niezależną sieć 5g w 5 miastach. Rynek sprzedaży on-line w Chinach jest dwukrotnie większy niż w Stanach Zjednoczonych. Dzięki rozwiniętemu sektorowi usług kurierskich taniej jest kupować towary w sieci niż w sklepie – dotyczy to również artykułów spożywczych. Chińczycy coraz rzadziej posługują się również gotówką, co zawdzięczają rozwiniętej sieci płatności bezgotówkowych. Dr Marcin Jacoby podczas wykładu opowiada szerzej o rozwoju innowacyjnych gałęzi chińskiej gospodarki - zielonej energii, motoryzacji, produkcji smartfonów, rozwoju technologii 5G oraz rynku sprzedaży on-line i płatności bezgotówkowych. Sinolog podejmuje się również odpowiedzi na kluczowe pytanie - jak to możliwe, że tak olbrzymi postęp technologiczny stał się możliwy w państwie, które jeszcze do niedawna uchodziło za biedne i słynęło z masowej produkcji i eksportu towarów niskiej jakości. Dr Marcin Jacoby – sinolog, tłumacz, promotor kultury, wykładowca w Zakładzie Sinologii na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/

https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/

https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia

https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka

https://wszechnica.org.pl/

#chiny #festiwalnauki #innowacje

19 Feb 202034. Żywienie człowieka dawniej i dziś - dr inż. Magdalena Górnicka00:13:44

Wykład dr inż. Magdaleny Górnickiej z Katedry Żywienia Człowieka na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji w ramach XVIII Warszawskiego Festiwalu Nauki [wrzesień 2014]

Czy mięso zawsze było podstawą diety człowieka? Jak uwarunkowania historyczne wpływały na nawyki żywieniowe Polaków? To tylko niektóre z tematów, które porusza dr inż. Magdalena Górnicka z SGGW podczas wykładu w ramach XVIII Warszawskiego Festiwalu Nauki.

Człowiek pierwotny był zbieraczem, który żywił się głównie produktami roślinnymi. Wynalezienie ognia 400 tys. lat temu przyczyniło się do wzrostu konsumpcji produktów zwierzęcych. Ale dopiero rozwój rolnictwa i przetwórstwa spowodował, że 10 tys. lat temu mięso, produkty zbożowe oraz mleczne stały się podstawą ludzkiej diety.

Dieta Polaków w okresie powojennym była uzależniona od dostępności produktów żywnościowych. Dopiero po 1989 r. deficyt pokarmów przestał być problemem. Stała się nim natomiast jakość żywności. Na rodzimym rynku pojawiły się produkty importowane z odległych krajów. Urozmaiciły one dietę, ale technologie stosowane przy ich konserwacji przyczyniają się do zubożenia ich wartości odżywczej.

Popularność zyskały fast foody i produkty wysokoprzetworzone. Zaczęło się mówić o problemie „śmieciowego jedzenia”, które dostarcza jedynie energii i jest pozbawione wszelkich innych wartości odżywczych. Jednocześnie szybki tryb życia powoduje, że nie zwracamy uwagi na to, co jemy. Dodatkowo codzienny stres wpływa wydzielanie kortyzolu, który zwiększa łaknienie.

Jak odżywiać się zdrowo? Niezbędna jest lektura etykiet na produktach i wybieranie tych, które są przygotowane ze składników pochodzenia naturalnego.

dr inż. Magdalena Górnicka – pracownik Katedry Żywienia Człowieka na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW

12 Apr 2023438. Odnawialne źródła energii i energia jądrowa w Polsce - prof. dr inż. Andrzej Strupczewski01:09:06

Wykład prof. dr. inż. Andrzeja Strupczewskiego o wpływie odnawialnych źródeł energii (OZE) i energii jądrowej (EJ) na koszty wytwarzania energii elektrycznej w systemie energetycznym Polski zorganizowany przez CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, 23 stycznia 2014r. [1h09min] https://wszechnica.org.pl/wyklad/odnawialne-zrodla-energii-i-energia-jadrowa-w-polsce/ W Europie nie ustają kontrowersje wokół roli energetyki jądrowej (EJ) w wytwarzaniu energii elektrycznej. Debata zaostrzyła się zwłaszcza po awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie w 2011 r. W Polsce szczególnie słyszalne są głosy przeciwników EJ, którzy obawiają się ewentualnych skutków podobnej katastrofy w naszym kraju. Podczas zorganizowanego przez CASE seminarium dr. inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. NCBJ dowodził jednak, że energia nuklearna jest nie tylko bezpieczna, ale też tańsza i bardziej przyjazna dla środowiska niż np. farmy wiatrowe. Prof. Strupczewski jest wiceprezesem Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej SEREN, przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego i rzecznikiem energetyki jądrowej w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, oraz ekspertem ds. bezpieczeństwa jądrowego Komisji Europejskiej i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Jego prezentacja „Wpływ OZE i EJ na koszty wytwarzania energii elektrycznej w systemie energetycznym Polski” wygłoszona została więc z punktu widzenia zwolennika energii jądrowej. Przedstawiane przez profesora argumenty były jednak natury merytorycznej, nie ideologicznej, a dyskusja która odbyła się po jego prezentacji pozwoliła na ich krytyczne omówienie. Opierając się m.in. na badaniach wykonanych na zamówienie rządów Francji i Niemiec czy Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, prof. Strupczewski dokonał porównania wpływu obu sposobów wytwarzania energii na środowisko oraz rzeczywistych obecnych kosztów EJ i OZE. Argumentował m.in., iż dawki promieniowania od elektrowni jądrowych są mniejsze niż różnice tła promieniowania naturalnego i nawet w razie ciężkiej awarii reaktora jądrowego III generacji (jaki miałby zostać użyty w Polsce), ludność znajdująca się poza strefą jego użytkowania nie znajdowałaby się w niebezpieczeństwie. Stwierdził również, iż farmy wiatrowe stanowią większe zagrożenie dla środowiska, m.in. ze względu uciążliwy i szkodliwy dla ludzi hałas oraz niebezpieczeństwa, jakie stwarzają dla przelatujących nad nimi ptaków. Przedstawił także analizę nakładu kosztów potrzebnych do zbudowania elektrowni jądrowej oraz farm wiatrowych wytwarzających porównywalną ilość energii, oraz wyliczył wysokość nakładów inwestycyjnych na jednostkę mocy szczytowej i mocy średniej wytwarzanej przez oba rodzaje elektrowni. Wedle przedstawionych przez prof. Strupczewskiego danych, oba porównania wypadają na korzyść elektrowni jądrowej. Dla przykładu, w Niemczech koszt wyprodukowania jednej megawatogodziny energii elektrycznej w zlokalizowanej na lądzie farmie wiatrowej wynosi 32,48 euro, w elektrowni jądrowej zaś 1,67 euro. Co więcej, OZE nie są całkowicie niezawodne – brak lub mała prędkością wiatru czy gruba pokrywa chmur zasłaniająca słońce mogą powodować przerwy w dostawie prądu. Elektrownie jądrowe pracują zaś bez przerwy, przez 365 dni w roku. Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/

https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/

https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia

https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka

https://wszechnica.org.pl/

#elektrownia #energiajądrowa #oze

13 Sep 2024719. Czy wiesz, co zamierzam? Mózg a interakcje społeczne – Łukasz Okruszek00:46:28

Wykład dr. Łukasza Okruszka, Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki 19 marca 2018 https://wszechnica.org.pl/wyklad/czy-wiesz-co-zamierzam-mozg-a-interakcje-spoleczne/ Czy jesteśmy w stanie zrozumieć zamiary drugiej osoby na podstawie ruchu? Czym różni się przetwarzane informacji społecznych osób zdrowych od osób cierpiących na schizofrenię? Jak można badać zmiany aktywności mózgu związane z wchodzeniem w interakcje społeczne? Tego można było dowiedzieć się podczas wykładu dr Łukasza Okruszka w Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki. Gość Kawiarni zajmujący się neuronauką społeczną, interdyscypliną naukową badającą przetwarzanie przez mózg informacji społecznych, podzielił swoje wystąpienie na trzy części. W trakcie pierwszej dr Okruszek mówił, jak zdrowe osoby odczytują informacje społeczne oraz jakie procesy neuronalne temu towarzyszą. W drugiej części prelegent przedstawił wyniki badań obrazujące, jak przetwarzanie informacji społecznych różni się u osób chorych na schizofrenię w porównaniu z osobami zdrowymi. Ostatnią część wykładu gość Kawiarni poświęcił na przedstawienie perspektyw badawczych, przed jakimi stoi neuronauka społeczna. Jak tłumaczył dr Okruszek, wysiłki badaczy skupiają się obecnie na doskonaleniu metod badawczych umożliwiających śledzenie „na żywo”, co dzieje się jednocześnie w mózgach osób robiących coś wspólnie bądź rywalizujących ze sobą. Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #kawiarnianaukowa #nauka #mózg #neurobiologia #neuronauka

23 Jan 2025773. Opowieści znad rzeki – rzeczna przyroda cz.2 / Bartosz Popczyński01:08:45

Wykład Bartosza Popczyńskiego w ramach cyklu Spotkania z przyrodą [22 stycznia 2024 r.] Serdecznie zapraszamy na drugi wykład z rzecznego cyklu, kiedy to pochylamy się nad wodami, a konkretnie rzekami. Tym razem skupimy się przede wszystkim na mieszkańcach, którzy żyją bezpośrednio w rzece, i dla których woda jest niezbędna do życia, czyli przede wszystkim rybach, choć nie zabraknie również innych zwierząt. Pierwszy wykład o rzekach tu: https://youtube.com/live/DC46brn5jYQ Bartosz Popczyński - leśnik i edukator przyrodniczy, od kilku lat prowadzący wykłady dla Wszechnicy, pasjonat przyrody i jazdy na rowerze. Edukator Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich - Warszawa Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz: 1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody. 2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl - https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz! 3. Możesz przekazać nam darowiznę na cele statutowe tradycyjnym przelewem Darowizny dla Fundacji Wspomagania Wsi można przekazywać na konto nr: 33 1600 1462 1808 7033 4000 0001 Fundacja Wspomagania Wsi Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #przyroda #natura #spotkaniazprzyrodą #rzeka #woda #zwierzęta #ryby #woda

22 Mar 2022240. Wiarygodność ponad wszystko - jak zrobić rewolucję i przy okazji zdobyć Nobla z Ekonomii01:31:20

Wiarygodność ponad wszystko - jak zrobić rewolucję i przy okazji zdobyć Nobla z Ekonomii

Zapraszamy na listopadową Kawiarnię Naukową, w której rozmawiamy o dokonaniach laureatów Nagrody Nobla z Ekonomii, którymi są David Card, Joshua Angrist i Guido Imbens. 

Prelegenci:
prof. Joanna Tyrowicz (Uniwersytet Warszawski i FAME|GRAPE)
Piotr Lewandowski (Instytut Badan Strukturalnych)
Prowadzący: redaktor Grzegorz Siemionczyk (Rzeczpospolita) 

Ekonomia jest nauką społeczną, dotyczy indywidualnych i zbiorowych zachowań ludzi. Z jednej strony oczekujemy od niej precyzyjnych odpowiedzi na pytania o skutki np. zmian w podatkach, lockdownów czy dostępu do edukacji. Z drugiej strony często nie pozwolimy sobie na eksperymenty, bo zakazać komuś iść do szkoły czy skorzystać z urlopu macierzyńskiego byłoby po prostu nieetycznie. Co robić, gdy kontrolowane eksperymenty są niemożliwe? Jak budować polityki publiczne w oparciu o fakty, a nie ciągle przerzucać na niepoparte wiedzą opinie? Rozmawiamy o tym, czym są tzw. „naturalne eksperymenty” i jak rewolucja wiarygodności, za którą przyznano w 2021 roku ekonomicznego „Nobla” zmieniła nie tylko ekonomię, ale wszystkie nauki społeczne

04 Mar 202066. Moralne obrzydzenie kontra naukowa racjonalność czyli wojna o GMO00:52:32

Wykład dr. Sławomira Sowy i Marcina Rotkiewicza, Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki [16 stycznia 2017]

GMO nie trzeba się bać. Człowiek modyfikuje genetycznie rośliny od 10 tys. lat. Zmienia się jedynie technologia tego procesu – przekonywali dziennikarz i popularyzator nauki Marcin Rotkiewicz oraz dr Sławomir Sowa z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin podczas wykładu w Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki.

Goście Kawiarni tłumaczyli, że modyfikacja genetyczna roślin przy wykorzystaniu transgenezy jest bezpieczna i przewidywalna, w przeciwieństwie do stosowanej już wcześniej i niebudzącej kontrowersji krzyżówki międzygatunkowej czy mutagenezy. Jak mówili prelegenci, uprawy roślin sklasyfikowanych jako GMO są również poddawane ścisłej kontroli, w przeciwieństwie do tych hodowanych przy użyciu pozostałych z wymienionych metod.

Według gości Kawiarni, za odium spadłe na GMO odpowiedzialny jest amerykański aktywista Jeremy Rifkin i jego naśladowcy, których argumenty opierają się o sądy moralne, a nie naukowe. Ich zdaniem swoje dołożyli również pracujący nad GMO naukowcy – chcąc zainteresować biznes swoimi badaniami, przedstawiali transgenezę jako zupełnie rewolucyjną metodę, mimo że rośliny modyfikowano genetycznie już wcześniej, tyle że innymi sposobami.

25 Apr 2022272. Live z mapami paleogeograficznymi - dr Daniel Tyborowski01:16:50

To będzie wyjątkowe spotkanie w ramach Środowych spotkań z dziejami ziemi, ze względu na to że każdy będzie mógł bawić się razem z nami. Wystarczy przygotować laptopa, komputer lub tablet, będziemy mogli zobaczyć jak ziemia wyglądała miliony lat temu.   

Link do strony z mapą https://dinosaurpictures.org/ancient-earth#240 

Znajdź nas: https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/

15 Mar 2022188. Szablozębne koty i ich przodkowie - dr Daniel Tyborowski01:24:20

Wykład dr. Daniela Tyborowskiego w ramach cyklu Dzieje Ziemi [21 kwietnia 2021 r.]

https://wszechnica.org.pl/wyklad/szablozebne-koty-i-ich-przodkowie/

Smilodon to wymarły rodzaj kotowatych, które żyły prawdopodobnie od około 3 mln do 10 tys. lat temu w Ameryce Północnej i Południowej. Gatunki smilodonów są znane także jako tygrysy szablozębne (lub koty szablozębne). W pełni dojrzały smilodon ważył około 400 kg, miał krótki ogon, potężne kończyny i dużą głowę. Wielkością i posturą ciała zbliżony był do dzisiejszego niedźwiedzia brunatnego. Kąt rozwarcia jego szczęk wynosił 120 stopni, a kły miały około 23 cm długości. Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/

https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/

https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia

https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka

https://wszechnica.org.pl/ Materiał realizowany we współpracy z: https://www.facebook.com/muzeum.ziemi.pan

#dziejeziemi #szablozębne #dinozaury #paleontologia


05 Feb 202018. Marihuana, kannabinole – i co dalej? - prof. Wojciech Kostowski00:52:17

Wykład prof. Wojciecha Kostowskiego, członka korespondenta PAN i członka Rady Upowszechniania Nauki PAN wygłoszony został w ramach cyklicznych spotkań Wszechnicy PAN. Warszawa [13 listopada 2013 r.]

Przetwory konopi (Cannabis indica) używane i stosowane w lecznictwie były od dawna i obecnie są jednym z najczęściej używanych narkotyków. Obserwuje się niepokojący wzrost ich użycia również w Polsce.

Badania przeprowadzone w roku 2011 na reprezentatywnej próbie uczniów klas szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wykazały, że aż 37 % uczniów starszych i 24% uczniów młodszych deklarowało używanie konopi kiedykolwiek w życiu, a odpowiednio 15 % i 11% – w ciągu ostatnich 30. dni. Konopie zażywane są w postaci suszonych liści i kwiatów (marihuana) i sprasowanej żywicy kwiatowej palonej często razem z tytoniem (haszysz). Czynnych biologicznie składników konopi jest kilkadziesiąt, najważniejsze to delta9-tetrahydrokannabinol (THC), kannabinol i kannabidiol. Działanie psychotropowe kannabinoli sprowadza się do wzmożenia nastroju z euforią, pobudzenia wyobraźni, zwiększenia percepcji bodźców i zaburzenia percepcji czasu oraz osłabienia koncentracji i podzielności uwagi, osłabienia pamięci krótkotrwałej.

Większe, toksyczne dawki kannabinoli mogą wywoływać zaburzenia przypominające psychozę typu schizofrenii (z charakterystycznymi objawami wytwórczymi a także negatywnymi). Nie rozstrzygnięto, czy używanie konopi w wieku dojrzewania może sprzyjać rozwojowi schizofrenii w wieku dojrzałym. Niezwykle ciekawy problem stanowią endogenne kannabinoidy, czyli nasze „własne konopie”, powstające w organizmie, substancje działające na te same receptory w układzie nerwowym co THC i inne roślinne kannabinole. Przypomina to sytuację, od dawna znaną, w odniesieniu do opiatów, które również mają swoje endogenne odpowiedniki np. endorfiny i enkefaliny. Endogenne kannabinoidy różnią się znacznie budową od roślinnych kannabinoli. Należą do nich m.in., anandamid oraz 2AG czyli 2-arachidonyloglycerol. Działają na receptory CB1 (występujący w układzie nerwowym) i CB2 (w komórkach układu immunologicznego). Stwierdzono, że w schizofrenii występują zmiany w stężeniu anandamidu w płynie mózgowo-rdzeniowym oraz zmiany w ekspresji receptora CB1 w mózgu. Rola endokannabinoidów w mechanizmie tej choroby pozostaje jednak nie rozstrzygnięta i wydaje się być odmienna od działania roślinnych kannabinoli.

Które z dostępnych używek uzależniają najszybciej? Czy można jednoznacznie opowiedzieć się za legalizacją marihuany? Zapraszamy do obejrzenia lub wysłuchania wystąpienia! Prezentacja z wykładu znajduje się na stronie www.portalwiedzy.pan.pl

***

Wojciech Ignacy Kostowski (ur. 30 marca 1939 r.) – polski lekarz, profesor nauk medycznych (1979), specjalista w zakresie farmakologii i psychofarmakologii, członek korespondent PAN, członek czynny PAU.

15 Mar 2022186. Nauka w zagrożonym raju - dr Mikołaj Golachowski01:30:55

Raje kojarzą nam się z ciepłem i piaskowymi plażami. Ale olśniewające krajobrazy, niezwykłe zwierzęta można zobaczyć również w okolicy bieguna. Niestety ten świat jest szczególnie zagrożony przez kryzys klimatyczny. Czy możemy go uratować? Jak uprawia się naukę na polarnej stacji badawczej? 

O tym opowie biolog i miłośnik chłodnych krain, dr Mikołaj Golachowski.  

dr Mikołaj Golachowski - biolog, polarnik podróżnik

17 Sep 2022309. O kraterach uderzeniowych i wpływie impaktów na życie - dr Anna Łosiak00:56:03

O kraterach uderzeniowych i wpływie impaktów na życie - dr Anna Łosiak

Powstawanie kraterów uderzeniowych to jeden z najważniejszych procesów planetologicznych o których mogłeś nie słyszeć.  

dr Anna Łosiak - geolożka planetarna, obecnie pracuje na Uniwersytecie w Exeter w UK, gdzie bada małe kratery uderzeniowe na Ziemi. Związana z Instytutem Nauk Geologicznych PAN, gdzie zajmowała się badaniami powierzchni Marsa. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytetu w Wiedniu. Stypendystka Fulbrighta, Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej.   

Materiał zrealizowany we współpracy z AstroBio:
https://astrobio.pl/ 

Znajdź nas:    
https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/
https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/
https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia
https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
https://wszechnica.org.pl/

02 May 2023456. Nierzetelność w nauce i praktyce - dr Tomasz Witkowski, prof. dr hab. Tadeusz Kaleta00:50:19

Wieczór naukowy pt. „Nierzetelność w nauce i praktyce” odbył się w ramach inauguracji roku akademickiego Collegium Humanitatis. Warszawa, 18 października 2013 r. [50min]

https://wszechnica.org.pl/wyklad/nierzetelnosc-w-nauce-i-praktyce/

Do czego mogą prowadzić błędy i zaniedbania naukowców? W co grają uczeni? Spotkanie otworzył prof. dr hab. Wojciech Pisula, założyciel Collegium Humanitatis.

W pierwszej części spotkania dr Tomasz Witkowski, przedstawiciel Klubu Sceptyków Polskich wystąpił z wykładem pt. „Nierzetelność w naukach humanistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem psychologii”. Przytoczył przykłady nieprawidłowo poprowadzonych badań i ich konsekwencje. Jedną z najbardziej znanych pomyłek badaczy (zresztą mającą swoje konsekwencje do dziś) jest teoria jakoby szpinak zawierał wyjątkowo dużo żelaza. Szczegółowe i rzetelne badania dowiodły, że szpinak nie zawiera żelaza więcej niż inne warzywa zielone, a wręcz żelazo zawarte w szpinaku jest słabo przyswajalne przez ludzki organizm.

W XX wieku w Niemczech na rynek wprowadzono lek dla kobiet w ciąży, które cierpiały na nudności. Badania przeprowadzono niezbyt dokładnie –  jak powiedział dr Witkowski „popełniono kolejną nonszalancję”. W konsekwencji  w Niemczech urodziło się około 15 000 dzieci z niedorozwojem kończyn górnych.

Wśród psychologów nie brakuje także słynnych fałszerzy, do których zaliczyć można Cirila Bardta. Wyniki jego badał przyczyniły się do reformy edukacji w Wielkiej Brytanii oraz rozwoju ruchów eugenicznych na świecie (eugenika to nauka badająca możliwości rozwoju osobników o dodatnich cechach dziedzicznych osiągniętych przez selekcję na drodze genetycznej. W praktyce eugenika działa w dwóch kierunkach: zapobiega rozmnażaniu się osobników z wadami genetycznymi i dąży do tworzenia korzystnych warunków dla rozwoju osobników o dodatnich cechach genetycznych). Eugenikę popierał psycholog Henry Gottard, który przyczynił się do rozwoju nazizmu w Europie. Przymusowe sterylizacje, testy na inteligencję dla migrantów z Europy były na porządku dziennym także w USA w latach 30. XX wieku. Na koniec swojego wystąpienia dr Tomasz Witkowski przytoczył pozytywny przykład rzetelnie przeprowadzonego badania, które udowodniło, że …szczury świetnie nadają się na poszukiwaczy min przeciwpiechotnych.

Prof. dr hab. Tadeusz Kaleta z Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wygłosił komentarz do wystąpienia dr. Tomasza Witkowskiego.  Przedstawił błędy, które naukowcy popełniają podczas badań nad zachowaniem zwierząt: np. „efekt obserwatora” (zwierzęta zmieniają swoje zachowanie, kiedy widzą że są obserwowane), antropomorfizm (czyli przypisywanie zwierzętom cech ludzkich), czy próby wprowadzania teorii genderowych. Jak potwierdził prof. Tadeusz Kaleta w świecie nauki o zwierzętach nie brakuje błędów i teorii, które dziedzinę tę „zachwaszczają”.

Zachęcamy także do obejrzenia wywiadu z prof. dr hab. Wojciechem Pisulą, założycielem Collegium Humanitatis, na temat psychologii zwierząt. Wywiad przeprowadził Piotr Szczepański z Fundacji Wspomagania Wsi.

Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/

https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/

https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia

https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka

https://wszechnica.org.pl/


21 Oct 2021169. O powodzi i nie tylko01:24:35

O powodzi i nie tylko

Czy powinniśmy bać się powodzi? Czy mamy wpływ na to co się wydarzy? Czy mamy proste narzędzia, jak się ustrzec skutków wezbrania? A może mnie to nie dotyczy?

Na te i inne pytania odpowie dr Piotr Kuźniar, hydrotechnik z Politechniki Warszawskiej.

29 Feb 202056. Mars – badania, plany, nadzieje - dr Natalia Zalewska00:41:14

Wykład towarzyszący XX Festiwalowi Nauki w Warszawie [2 października 2016]

Mars to czwarta planeta Układu Słonecznego. Jedyna, na której potwierdzono ślady obecności wody. O osobliwościach geologicznych będących wynikiem jej działania na Czerwonej Planecie mówiła podczas XX Festiwalu Nauki planetolog dr Natalia Zalewska. Opowiedziała też o swojej wizycie w Mars Desert Research Station w USA, gdzie symulowane są warunki pobytu podobne do tych, z jakimi musiałaby się zmierzyć misja kolonizacyjna na Marsie.

Marsa można dostrzec z Ziemi. „Na pewno ktoś widział, patrząc w gwiazdy, pomarańczowo święcącą planetę” – mówiła dr Zalewska. Nasz sąsiad jest jednak o połowę mniejszy od ziemskiego globu, w związku z czym jego siła przyciągania jest dużo mniejsza. Posiada dwa satelity: Phobos i Deimos. Ma rzadszą atmosferę od ziemskiej. „Kosmonauci, którzy by tam wylądowali, musieliby nosić skafandry jak na Księżycu” – tłumaczyła planetolog. Temperatury panujące na Czerwonej Planecie są bardzo zróżnicowane. Od oscylujących wokół minus stu kilkudziesięciu stopni Celsjusza do trzydziestu w okolicach równika. Na Marsie występuje też zjawisko pór roku.

Jak mówiła dr Zalewska, o istnieniu wody na Czerwonej Planecie przypuszczano już pod koniec XIX w. Słynny włoski astronom Giovanni Schiaparelli dostrzegł na Marsie kanały (w rzeczywistości jasne i ciemne obszary, czyli tak zwane albeda), co pozwalało sądzić, że płyną tam rzeki. Potwierdzenie udało się uzyskać dzięki zdjęciom wykonanym w l. 70 XX w. przez sondy Viking 1 i Viking 2. Znacznie dokładniejszych fotografii dostarczyły na przełomie wieków sondy Mars Global Surveyor i Mars Express.

Ostatnio dostarczone zdjęcia pokazały smugi na zboczach marsjańskich kraterów obecne między wiosną a wczesną jesienią. Przypuszcza się, że są one efektem działania wody lub solanki. „Solanka zamarza w niższych temperaturach, więc jest możliwość, że rozmarza jeszcze w minusowej temperaturze przy większym nasłonecznieniu” – wyjaśniała dr Zalewska.

Na Marsie znajdują się także formy erozyjne podobne do ziemskich. Część z nich jest efektem działania wiatru, który wieje z bardzo dużą siłą mimo rzadkiej atmosfery. Niektóre jednak mogą być świadectwem rozsadzania skały przez lód. Jako jeden z przykładów planetolog wymieniła słynną twarz marsjańską. Jak mówiła, na zdjęciach w wysokiej rozdzielczości widać, że to zwykły ostaniec erozyjny lub pingo. „Czyli taka góra, która ma w środku rdzeń lodowy, porównywany z pingo w Kanadzie. Świadczyło by to o tym. że mamy lud pod powierzchnią Marsa” – zauważyła dr Zalewska.

Planetolog mówiła też o przypuszczalnych śladach eksplozji metanu na Czerwonej Planecie. Pozostałościami po nich mogą być bardzo głębokie jamy, widoczne w okolicach kraterów Alba Patera i Alba Mons. „Na Syberii takie doły tworzą się przez rozmarzanie wiecznej zmarzliny, która w sobie zawiera metan, ten metan wybucha i tworzy kilkudziesięciometrowe okrągłe dziury” – opisywała planetolog  źródła tych przypuszczeń.

Na zdjęciach w wysokiej rozdzielczości można również dostrzec jęzory lodowe, podobne do ziemskich. „Prawdopodobnie na Marsie są lodowce, które byłyby zapasem wody dla przyszłych astronautów. Tylko że one są niestety nie białe, tylko przykurzone. Mars jest bardzo zapylony, są burze pyłowe” – mówiła dr Zalewska.

Efektem działania wody mogą być też kulki o średnicy około 1 cm, które zostały sfotografowane przez łazik Curiosity. Jak wyjaśniła planetolog, za Ziemi podobne struktury powstają w wyniku przesączania przez piasek wody z dużą zawartością minerałów. Innym przykładem działania wody mogą być obiekty wyglądające jak otoczaki. „Nieraz państwo na pewno widzieli potok i otoczone kamienie w potoku. Tutaj są podobne struktury odnalezione” – opisywała planetolog.

13 Mar 202079. Istota świadomości02:04:15

Debata. XXI Festiwal Nauki w Warszawie [23 września 2017]

Jak wygląda świadomość u zwierząt? W jaki sposób mózg może się komunikować bezpośrednio z komputerem? Czy można podejrzeć ludzkie myśli? To tylko niektóre pytania poruszone podczas debaty zorganizowanej podczas Festiwalu Nauki z udziałem dr hab. Roberta Kuby Filipkowskiego, prof. dr hab. n. med. Wojciecha Stefana Maksymowicza, prof. dr. hab. Piotr Jerzego Durki oraz prof. dr hab. Wodzisława Ducha. Dyskusję poprowadził prof. dr hab. Bogdan Lesyng.

Pierwszy z uczestników – dr hab. Filipkowski – mówił o różnych badaniach dotyczących świadomości zwierząt. Opisał reakcje poszczególnych gatunków na opracowany w latach 90. test lustra oraz bardziej skomplikowane badania analizujące to zagadnienie. W ich toku dowiedziono, że wiele gatunków nie tylko posiada świadomość swojego istnienia, ale też – jak małpy – jest w stanie zrozumieć, że myślenie innych istot o danej sytuacji może się różnić od ich własnego. Prof. Maksymowicz wyjaśnił funkcjonowanie mózgu człowieka od strony medycznej. Mówił również o metodach diagnozowania i leczenie pacjentów będących w stanie śpiączki.

Prof. Durka przedstawił, w jaki sposób może wyglądać komunikacja mózg-komputer bez użycia mięśni. Opowiedział o systemie porozumienia, opartym na odczycie przez ten ostatni uśrednionych aktywności mózgu w odpowiedzi na określony bodziec. Jak wyjaśnił, można dzięki temu napisać kilkanaście liter na minutę. Prof. Duch rozwinął ten temat, opisując badania nad aktywnością poszczególnych obszarów mózgu. Jak się okazuje, wiedza z nich płynąca może być użyteczna – w sposób wciąż niedoskonały, ale jednak – w odkrywaniu cudzych myśli i snów.

22 Mar 2022241. Kiedy płazy rządziły światem - dr Daniel Tyborowski01:20:55

Kiedy płazy rządziły światem - dr Daniel Tyborowski

Płazy to zwierzęta, które prowadzą ziemnowodny tryb życia. Posiadają dwie pary kończyn, które umożliwiają im poruszanie się po lądzie i w wodzie. Pierwsze płazy pojawiły się w dewonie, ewoluując z ryb mięśniopłetwych, ze względu na obecność lub brak ogona płazy dzielimy na bezogonowe – żaby i ropuchy, i ogoniaste – traszki

17 Oct 2024734. Potencjał gier wideo w usprawnianiu umysłu / prof. Aneta Brzezicka01:01:20

Wykład prof. Anety Brzezickiej w ramach Kawiarni Naukowej 1a w Wawerskim Centrum Kultury [3 października 2024 r.]


https://wszechnica.org.pl/wyklad/potencjal-gier-wideo-w-usprawnianiu-umyslu/ Wykład prof. Anety Brzezickiej, psycholog specjalizującej się w badaniach nad neuroplastycznością i funkcjami poznawczymi. Tematem spotkania będzie rola mózgu i mikrobioty jelitowej w procesach poznawczych, takich jak pamięć robocza. Doktor Aneta Brzezicka - Psycholog. Zajmuje się badaniem szeroko rozumianych zmian neuroplastycznych w populacjach osób wystawionych na działanie zmiennych modyfikujących zachowanie bądź ważne funkcje poznawcze (przede wszystkim pamięć roboczą). Kieruje Centrum Badań Neuropoznawczych, w którym prowadzi m.in. badania nad interakcjami między mózgiem, mikrobiotą jelitową i funkcjonowaniem poznawczym. Stara się zrozumieć elektrofizjologiczne podłoże zjawisk pamięciowych, analizując dane pochodzące z rejestracji wewnątrzczaszkowych u pacjentów wykonujących zadania angażujące pamięć krótkotrwałą i roboczą. Członek European Dana Alliance for the Brain (EDAB). Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej i Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Dwukrotna laureatka programu luventus Plus MNiSW dla wybitnych młodych naukowców. Autorka wielu artykułów w prestiżowych czasopismach naukowych, takich jak: „Journal of Cognitive Neuroscience”, „Frontiers in Psychology”, „Cognition and Emotion”. Pracuje w Laboratory of Systems Neuroscience, którym kieruje dr Ueli Rutishauser, w Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia na temat skuteczności różnych form oddziaływania na funkcje poznawcze, oscylacji mózgowych oraz seminaria poświęcone treningom poznawczym." - tekst źródłowy - https://swps.pl/aneta-brzezicka Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz: 1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody. 2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl - https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz! 3. Możesz przekazać nam darowiznę na cele statutowe tradycyjnym przelewem Darowizny dla Fundacji Wspomagania Wsi można przekazywać na konto nr: 33 1600 1462 1808 7033 4000 0001 Fundacja Wspomagania Wsi Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #mózg #neuroplastyczność #psychologia #gry #umysł #kawiarnianaukowa #nauka

23 Sep 2022315. Kolorowe punkty - Joanna Jaszuńska00:19:34

Joanna Jaszuńska opowiada o kolorowych punktach i o pewnych prostych, a potem z czasem coraz trudniejszych, zagadnieniach związanych z kolorowymi punktami. Następnie opowiada o pewnej greckiej literce...  

Zapraszamy na kolejny wykład w ramach wydarzenia „Maraton wykładową z Deltą”, podczas którego można usłyszeć o informatyce, matematyce, fizyce oraz astronomii.  

Materiał dostępny dzięki współpracy z czasopismem Delta
http://www.deltami.edu.pl/
https://www.facebook.com/Delta.czasopismo/ 

Znajdź nas:         
https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/
https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/
https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia
https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
https://wszechnica.org.pl/

19 Apr 2024635. Moja historia... Wskazówki dla poszukujących własnych korzeni w archiwach państwowych - Krzysztof Skrzypiec00:20:29

Wystąpienie Krzysztofa Skrzypca z Archiwum Państwowego w Koszalinie podczas konferencji „Dziedzictwo wsi pomorskiej – rady, przykłady, informacje”. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, 12-13 września 2014 r. Swołowo https://wszechnica.org.pl/wyklad/moja-historia-wskazowki-dla-poszukujacych-wlasnych-korzeni-w-archiwach-panstwowych/ Minęły czasy, kiedy dostęp do zasobów archiwów państwowych przypominał drogę przez mękę. Żeby szukać swoich korzeni nierzadko trzeba było wystarać się o specjalne pozwolenia z archiwum centralnego i przejść przez gęste sito weryfikacji. Dzisiaj procedury uproszczono do minimum, a zasoby tych instytucji dostępne są niemal dla każdego. – Archiwa państwowe wykonały gigantyczną pracę w zakresie promocji i udostępniania swoich zbiorów materialnych. Nie jesteśmy już instytucją zamkniętą, każdy może do nas przyjść. Trafiająca do nas osoba musi dysponować dokumentem ze zdjęciem oraz dowodem tożsamości, koniecznością jest także wypełnienie prostego kwestionariusza danych osobowych. I to w zasadzie wszystko, by móc przystąpić do poszukiwań genealogicznych – mówi Krzysztof Skrzypiec z Archiwum Państwowego w Koszalinie. Obecnie archiwa w Polsce skupiają się na procesie digitalizacji materiałów służących do badań genealogicznych. W skali kraju wydano na ten cel gigantyczne pieniądze. Od 2009 roku realizowany jest także projekt „Szukaj w archiwach”, którego założeniem jest udostępnienie jak największej ilości dokumentów on-line. To przedsięwzięcie pilotażowe, prowadzone przez dwa Archiwa Państwowe w Lublinie i Poznaniu. Tworzy się olbrzymią bazę danych, w której zawarte są informacje dotyczące opisów dokumentów dostępnych w sieci. „Szukaj w archiwach” to także portal, gdzie poza opisami przygotowanymi przez archiwistów stworzono zintegrowany system informacji archiwalnej, dzięki któremu użytkownik przekierowywany jest do konkretnych skanów dokumentów. – Docelowo zamierzamy dojść do takiego poziomu, jaki miałem przyjemność zaobserwować na Łotwie, gdzie udało się zdigitalizować i udostępnić w internecie praktycznie wszystkie istniejące dokumenty. Są księgi metrykalne, księgi stanu cywilnego, księgi żydowskie, są również księgi miejskie. A to wszystko dostępne jedynie po zalogowaniu. Podobne wrażenie wywarły na mnie archiwa estońskie. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że tamtejsze zbiory są nieporównywalnie mniejsze od naszych zasobów krajowych. Nie mniej jest to kierunek, w którym dążymy. Niektóre archiwa państwowe radzą sobie z tym wyzwaniem szczególnie dobrze. Wzorem jest tu placówka z Olsztyna, która niemal w całości zdigitalizowała księgi urzędów stanu cywilnego. Poddanie temu procesowi wszystkich zbiorów w kraju to niestety melodia przyszłości – opowiada Krzysztof Skrzypiec. Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #pomorze #dziedzictwo #wieś #kultura #swołowo #archiwa #historia #dokumenty

13 Dec 2022350. Budżet gminy okiem wójta - Marek Klara00:31:35

Wykład wygłoszony został w ramach XII Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie. 25 maja 2013 r [31min]

W Marózie głos w imieniu wójtów zabrał Marek Klara, wójt podkarpackiej gminy Miejsce Piastowe, a jednocześnie jeden z założycieli Stowarzyszenia Miłośników Wsi Rogi. Marek Klara po raz pierwszy wybrany na wójta został w 2006 roku jako jeden z najmłodszych włodarzy w Polsce. 

Ustawa o samorządzie mówi, że gmina to wszyscy mieszkańcy na określonym terenie. Każdy obywatel powinien o tym pamiętać. Gmina jest dobrem wspólnym i nigdy nie należy realizować idei jednego człowieka czy jednej grupy kosztem pozostałych, bo skutki dotyczą wszystkich mieszkańców – powiedział Marek Klara.

Wójt Miejsca Piastowego przedstawił budżet swojej gminy: 

– dochody – subwencje, dotacje i dochody własne. Wójt nawiązał do kontrowersji wokół inwestycji, które mogą przynosić samorządom korzyści majątkowe, a nie są przez mieszkańców popierane (np. budowa wiatraków) od 5:12 min.

– wydatki oraz udział wójta i rady gminy w ich planowaniu (m.in. pomoc społeczna, fundusz alimentacyjny, wywóz śmieci, utrzymanie szkół) od 15:40 min.

– zarządzanie funduszem sołeckim, którym pod nazwą budżetu wiejskiego, działa w gminie Miejsce Piastowe od lat 90. Obecnie co roku gmina przeznacza na nie ok 200 000 złotych (od 20:38 min)

– współpracę z organizacjami pozarządowymi. Organizacje pozarządowe w gminie prowadzą szkoły, stąd też co roku otrzymują od gminy około 1,8 mln złotych. Ponadto w gminie działa fundusz pożyczkowy, z którego organizacje mogą ubiegać się o pożyczkę do 30 000 złotych (od 26:20 min)

Jak przyznał Marek Klara, łączenie dochodów i wydatków gminy przypomina łączenie dwóch żywiołów: ognia i wody. Jest to zadanie bardzo trudne i wymagające, ale przy dobrej komunikacji z mieszkańcami możliwe.

***

Wykład wygłoszony został w ramach XII Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie. Tegorocznym partnerem spotkania, które odbyło się pod hasłem „Ja i sąsiedztwo/ społeczność/ samorząd”, była Fundacja im. Stefana Batorego.

W Marózie wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytania o udział obywateli w życiu publicznym: jak być aktywnym obywatelem? Jak dobrze uczestniczyć w życiu publicznym? Czym jest przestrzeń obywatelska i jak ją dobrze zagospodarować? Jakie prawa ma obywatel? Jak pogodzić różne interesy w środowisku lokalnym?

Spotkania na dobre wpisały się kalendarz organizacji działających na obszarach wsi i małych miast. W tym roku Maróz gościł około 400 osób z całej Polski: liderów środowisk lokalnych, grupy nieformalne, członków stowarzyszeń i fundacji, sołtysów i radnych, Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne, pracowników bibliotek, ekspertów i organizatorów.

Organizatorami spotkania są Fundacja Wspomagania Wsi i Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Spotkanie współfinansowane jest przez Fundację Wspomagania Wsi i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Spotkanie objęte było Honorowym Patronatem Prezydenta RP.

Znajdź nas:     
https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/
https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/
https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia
https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
https://wszechnica.org.pl/

13 Oct 2021149. Wyjście kręgowców na ląd - dr Daniel Tyborowski01:28:24

Wraz z Muzeum Ziemi w Warszawie oraz Polską Akademią Nauk zapraszamy na kolejny wykład  dr. Daniela Tyborowskiego z cyklu "Środowe spotkania z dziejami Ziemi". Tym razem paleontolog opowie o wyjściu kręgowców na ląd.  

Dr Daniel Tyborowski – adiunkt naukowy w Muzeum Ziemi w Warszawie. Interesuje się gadami morskimi, paleobiologią kręgowców morskich oraz izotopowym badaniem zębów i kości

Znajdź nas:           
https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/
https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/
https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia
https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
https://wszechnica.org.pl/ 

#dziejeziemi


15 Mar 2022220. Wyjaśnienie wenusjańskich anomalii atmosferycznych - implikacje dla życia w chmurach Wenus - Janusz J. Pętkowski00:59:32

Wyjaśnienie wenusjańskich anomalii atmosferycznych - implikacje dla życia w chmurach Wenus - Janusz J. Pętkowski

Wiele anomalii w chmurach Wenus wciąż pozostają zagadką. Co więcej wiele z nich zostało zapomnianych, a Janusz z zespołem odgrzebali wiele z nich stworzyli nowy model atmosfery i nadali im nowe implikacje dla potencjalnego życia. Być może istnieją tam lokalne oazy z wodą? 

Janusz J. Pętkowski  

Wykład przygotowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Astrobiologicznym https://astrobio.pl/

22 Mar 2022235. Historia raf koralowych - dr Daniel Tyborowski01:28:40

Historia raf koralowych - dr Daniel Tyborowski

Rafa koralowa jest najstarszym typem ekosystemu Ziemi jej obecny wygląd był tworzony przez setki tysięcy lat.  Rafy koralowe powstają w morzach i oceanach, w których temperatura wody utrzymuje się powyżej 18 °C, a głębokość dochodzi do 50 m. Rafy stanowią jedne z najbardziej wrażliwych na zmiany klimatu ekosystemy.


27 Jul 2023499. Zwierzęta bliskie zagrożenia III / Bartosz Popczyński01:12:05

Trzecia część wykładu Bartosza Popczyńskiego z cyklu Czerwona Księga Zwierząt w Polsce [26 lipca 2023 r.] Kolejne spotkanie ze zwierzętami wpisanymi do Czerwonej księgi zwierząt w Polsce. Pojawią się duże, niezwykłe i drapieżne ssaki (tak zwana wielka trójka) oraz kilka gatunków ptaków, z łabędziem na czele. Bartosz Popczyński - edukator w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasy Miejskie Warszawa Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz: 1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody. 2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl - https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz! Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/

https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/

https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia

https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka

https://wszechnica.org.pl/

#zwierzęta #spotkaniazprzyroda #przyroda

07 Nov 2023544. Pomyłki noblowskie / dr hab. Tomasz Pospieszny01:29:18

Wykład zorganizowany w ramach Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki w Warszawie [21 grudnia 2020 r.] Co roku świat – nie tylko nauki – wstrzymuje oddech w oczekiwaniu na ogłoszenie laureatów i laureatek Nagrody Nobla. Co jednak z wybitnymi naukowcami, których Komitet Noblowski niesłusznie pominął? Fizyczka Lise Meitner – współodkrywczyni protaktynu i rozszczepienia jądra atomowego – mimo 48 nominacji nigdy nagrody nie otrzymała. Kontrowersje wzbudza także brak wyróżnienia dla badaczki cząstek elementarnych Marietty Blau, „matki DNAˮ Rosalind Franklin, fizyczki Chien-Shiung Wu czy astrofizyczki Jocelyn Bell Burnell. Tymczasem mężczyźni zajmujący się podobnymi zagadnieniami lub będący współpracownikami wspomnianych pań należą dziś do grona noblistów... Ale czy tylko to powinno dziwić? Przecież Mendelejewa czy Fajansa także nigdy nie wyróżniono. prof. dr hab. Tomasz Pospieszny - profesor UAM doktor habilitowany nauk chemicznych, poznaniak i bibliofil. Biograf Marii Skłodowskiej-Curie. Na co dzień pracuje w Zakładzie Produktów Bioaktywnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zajmuje się chemią produktów naturalnych w szczególności modyfikacją steroidów, syntezą ich koniugatów oraz właściwościami fizykochemicznymi. Fascynat historii nauk przyrodniczych. Podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki. W 2011 roku pomysłodawca i animator cyklu wykładów, pokazów chemicznych, wystawy oraz zbioru esejów "Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie. Kobiety w nauce" (UAM, Poznań, 2011). Współorganizator wieczoru artystycznego "Maria Skłodowska-Curie i Czesław Miłosz. Podróżni świata i ich prywatne ojczyzny" (UAM, Poznań, 2011). Jest autorem licznych wykładów, artykułów i biografii Marii Skłodowskiej-Curie "Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie" (Novae Res, 2015), "Lise Meitner Zapomniany geniusz. Lise Meitner pierwsza dama fizyki jądrowej" (Novae Res, 2016) oraz Ireny Joliot-Curie "Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie" (Novae Res, 2017). W 2017 roku uhonorowany medalem 100-lecia odkrycia radu, przyznawanym instytucjom i osobom szczególnie zasłużonym w promowaniu dzieła Marii Skłodowskiej-Curie przez Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie. W roku 2018 stworzył autorski cykl wykładów akademickich "Piękniejsza strona nauki – rola kobiet w tworzeniu chemii i fizyki". W połowie 2019 roku ukazała się jego książka "Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla" (Wydawnictwo Po Godzinach, Warszawa 2019). W październiku 2019 roku otrzymał nagrodę Rady Programowej 23. Warszawskiego Festiwalu Nauki za najlepszy wykład. W 2020 roku ukazała się biografia Marii Skłodowskiej-Curie "Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce (Wydawnictwo Po Godzinach) oraz towarzysząca książce wystawa o tym samym tytule. 5 kwietnia 2022 roku nakładem Wydawnictwa Sophia ukazała się najnowsza książka Tomasza Pospiesznego, poszerzone i uzupełnione wznowione biografii pt. "Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce". Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #kawiarnianaukowa #nobel #nobelprize #

19 Mar 2024615. Dialog ze służbami konserwatorskimi o możliwościach ochrony i zachowania dziedzictwa wsi - Zofia Cybulko, Halina Landecka01:17:48

Panel dyskusyjny z udziałem pani Zofii Cybulko, pani dr inż. arch. Haliny Landeckiej i pana dr Mirosława Stepaniuka, zorganizowany w ramach konferencji „Dziedzictwo kulturowe wsi podlaskiej i lubelskiej - wiedza, dobre praktyki, wyzwania", Białowieża, 28-29 marca 2014 r.


Zofia Cybulko – zastępca Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. dr inż. arch. Halina Landecka – Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wykład wygłoszony został w ramach konferencji „Dziedzictwo kulturowe wsi podlaskiej i lubelskiej – wiedza, dobre praktyki, wyzwania”. Spotkanie odbyło się w dniach 28-29 marca 2014 r. w Białowieży (woj. podlaskie). Zorganizowane zostało przez Fundację Wspomagania Wsi i Białowieski Park Narodowy.
Celem konferencji była refleksja nad rolą i znaczeniem dziedzictwa wsi dla społeczności lokalnych, a także nad możliwościami jego spożytkowania dla rozwoju tychże społeczności. Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #dziedzictwo #wieś #polskawies #konserwator #konserwacja #krajobraz


22 Apr 2024638. Wiejski staw - wspólne dobro / Jacek Pietrusiak i Piotr Szczepański01:15:15

Rozmowa Piotra Szczepańskiego z Jackiem Pietrusiakiem w ramach cyklu #GminaPrzyjaznaWodzie [18 kwietnia 2024 r.]


https://wszechnica.org.pl/wyklad/wiejski-staw-wspolne-dobro/ Wieś się zmienia. Nie tylko zmieniają się ludzie, ale i otoczenie. Z krajobrazu znikają coraz to inne stałe elementy wsi. Znikają młyny, wiatraki, jakże wiejskie stodoły czy spichlerze. Znikają również kiedyś ważny element krajobrazu jakim były stawy. Ostatnie lata pogłębiającej się suszy przypomniały lokalnym społeczeństwom, że kiedyś stawy były normalnością na polskiej wsi. Nie wszystkie znikły, aczkolwiek jest ich coraz mniej. Ale zmieniła się przestrzeń wokół nich. Czy zatem jest możliwe przywrócenie stawów w ich zwyczajowej roli. Zapraszamy na webinar, które poprowadzą Jacek Pietrusiak i Piotr Szczepański z Fundacji Wspomagania Wsi. W ramach wspierania sołeckich inicjatyw Operacja Czysta Rzeka i Operacja Czysta Wieś. W ramach projektu Fundacji Wspomagania Wsi „Gmina Przyjazna Wodzie”. Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz: 1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody. 2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl - https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz! Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #rozmowywszechnicy #woda #gmina #wieś #polskawieś #gminaprzyjaznawodzie #środowisko

09 Oct 2023524. Grafy przejścia / dr Arkadiusz Męcel00:25:15

Wykład dr. Arkadiusza Męcla o grafach w ramach Festiwalu Nauki w Warszawie [24 września 2023] https://wszechnica.org.pl/wyklad/grafy-przejscia/ Grafy są obiektami, które łączą w sposób niezwykle efektowny świat zagadek i łamigłówek logicznych, oraz świat matematyki. Nawet najtęższe umysły uczonych uderza elegancja z jaką sformułować można w ich języku najbardziej skomplikowane nawet problemy. Począwszy od rozwiązania zagadnienia mostów w Królewcu przez Eulera w 1736 roku, przez problem komiwojażera, aż do budzącego liczne kontrowersje wspomaganego komputerowo dowodu twierdzenia o czterech barwach - grafy przeszły długą drogę inicjacji w świat pełnoprawnych i ważnych obiektów matematycznych badanych współcześnie przede wszystkim przez informatyków, a także fizyków, chemików, biologów, socjologów czy wszelkiej maści inżynierów. Grafy stanowią nie tylko ważny obiekt badawczy, ale też wygodne narzędzie do komunikowania problemów pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin nauki. Również w świadomości osób pasjonujących się matematyką grafy stały się wdzięcznymi obiektami, ilustrującym układy znajomości, turnieje, konfiguracje geometryczne, a także niebanalne problemy wykonalności określonych konstrukcji lub procesów, na przykłady tytułowych przejść. Właśnie temu ostatniemu zagadnieniu przyjrzymy się w trakcie wykładu, posługując się zupełnie intuicyjną wersją pojęcia grafu. Motywacją naszych rozważań będzie następujący problem. Dwóch wspinaczy porusza się po paśmie górskim. Czy jest możliwe, żeby obydwaj spotkali się na szczycie startując równocześnie odpowiednio z przeciwległych krańców tego pasma, by w każdym momencie wspinaczki znajdować się na tej samej wysokości? Problem ten ma, w zależności od dopuszczalnego poziomu skomplikowania kształtu pasma górskiego, bogatą literaturę. Podczas mojego wykładu zapoznamy się z wersją problemu pozwalającą na skorzystanie z metod teorii grafów. Zanim przedyskutujemy to ciekawe zagadnienie i sprecyzujemy dokładnie po jakim paśmie górskim pozwolić chcemy naszym wspinaczom się poruszać, zilustrujemy pojęcie grafu przejścia na przykładach kilku prostych łamigłówek. Do zrozumienie wykładu nie jest potrzebna żadna wiedza, poza umiejętnością odróżniania liczb parzystych od nieparzystych. Pozwoli nam ona sformułować lemat o uściskach dłoni i zastosować go zbadania problemu równoległej wspinaczki. dr Arkadiusz Męcel - adiunkt w Instytucie Matematyki na Wydziale Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz: 1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody. 2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl - https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz! Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/

#festiwalnauki #matematyka #liczby #graf #grafy

05 Feb 202017. Modyfikacje molekularne w biologii i medycynie01:39:14

Debata z udziałem prof. dr hab. Tadeusza Żarskiego, dr hab. Katarzyny Lisowskiej i dr. Sławomira Sowy. Dyskusję poprowadził prof. Tomasz Twardowski. Debata zorganizowana w ramach XVII Festiwalu Nauki w Warszawie, Uniwersytet Warszawski [21 września 2013 r.]

Od 40 lat trwa produkcja z wykorzystaniem inżynierii genetycznej, od prawie 20 lat masowa konsumpcja, zarówno żywności jak i pasz. Prawie wszystkie leki hormonalne produkowane są z wykorzystaniem technik inżynierii genetycznej, która stanowi także podstawę  nowoczesnej diagnostyki, a  perspektywę dla transplantologii i medycyny personalizowanej. Współcześnie GMO to także: biomateriały [len, bawełna]; bioenergetyka [bioetanol, biodiesel, metan, wodór, biomasa]; biofarmaceutyki [hormony, przeciwciała monoklonalne, szczepionki]. Nie ma  ani jednego doniesienia o tragicznym wydarzeniu spowodowanym bezpośrednim  użytkowaniem czy konsumpcją GM produktów. Dlatego zasadne jest postawienie pytań: dlaczego tak bardzo boimy się GMO? Jakie są zasadnicze limity rozwoju innowacyjnych technik „bio”? Jakie są perspektywy rozwoju inżynierii genetycznej w Polsce, w UE, na świecie? I pytanie najbardziej ważkie z naszej perspektywy: czy będziemy tylko konsumentami produktów GM czy też będziemy takie  produkty również wytwarzać, a zatem czy stworzymy własny rynek pracy dla inżynierów genetycznych?

W debacie udział wzięli:

prof. dr hab. Tadeusz Żarski – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Przewodniczący Komisji ds. GMO

dr hab. Katarzyna Lisowska – Instytut Onkologii, Członek Komisji ds. GMO

dr Sławomir Sowa – Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie, Laboratorium Referencyjne GMO

Moderatorem dyskusji był:

prof. dr hab. Tomasz Twardowski – Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Przewodniczący Komitetu Biotechnologii PAN

25 Nov 2020139. 100 pytań o dzieje Ziemi - dr Daniel Tyborowski01:38:40

Dr Daniel Tyborowski na zakończenie pierwszego sezonu cyklu "Środowe spotkania z dziejami Ziemi", który realizujemy dzięki współpracy z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, odpowiada na pytania, które zadali wcześniej słuchacze.

  • Kiedy synapsydy wyewoluowały w stałocieplność i owłosienie? [3:12]
  • Czy supergrupa Karoo w permie leżała strefie umiarkowanego klimatu? [6:07]
  • Czy zachowały się skamieniałości zwierząt przechodnich z przełomu paleozoiku i mezozoiku? [10:52]
  • Czy w mezozoiku istniały kwiaty? [14:42]
  • Czy kiedy ludzkość wyginie, za kilkadziesiąt milionów lat zachowają się po nas skamieniałości? [16:37]
  • Jakie dźwięki wydawały dinozaury? [21:52]
  • Czy trylobity miały tyle samo odnóży krocznych, co oddechowych? [25:32]
  • Czy ichnologia zajmuje się tylko tropami, czy wszystkim skamieniałościami śladowymi [27:27]
  • Czy odkryte na Antarktydzie jajo mogły należeć do mozazaura? [30:32]
  • Dlaczego Nyctozaurus miał grzebień na głowie w kształcie litery "L"? [36:57]
  • Czy gigantopiteki żyły w stadach? Czym się odżywiały? Dlaczego wyginęły? [41:17]
  • Ile było wielkich wymierań i czy obecna pandemia się do nich zalicza [45:32]
  • Czy przy obecnym stanie wiedzy, możliwe jest odtworzenie dinozaurów? [49:52]
  • Czy dzięki płaskiemu spłaszczonemu ogonowi, spinozaur był dobrze przystosowany do pływania? [52:37]
  • Czy stawonogi były na lądzie przed roślinami? [56:52]
  • Czym były belemnity? Dlaczego ich rostra znajduje się w woj. Kujawsko-pomorskim [59:12]
  • Co spowodowało dysproporcję skamieniałości zwykłych do śladowych w Wiśniówce? [1:02:07]

Wideo: https://wszechnica.org.pl/wyklad/100-pytan-o-dzieje-ziemi

Dr Daniel Tyborowski – adiunkt naukowy w Muzeum Ziemi w Warszawie.  Interesuje się gadami morskimi, paleobiologią kręgowców morskich oraz  izotopowym badaniem zębów i kości  

Znajdź nas:  

Facebook: https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/  

Twitter: https://twitter.com/wszechnicafww  

Podcasty Wszechnicy:  

Wszechnica-Nauka: https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka 

dla korzystających z RSS: https://anchor.fm/s/1359afc0/podcast/rss 

Wszechnica-Historia: https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia 

dla korzystających z RSS: https://anchor.fm/s/16de5308/podcast/rss

13 Apr 2022257. Akantody – „kolczaste rekiny” - dr Daniel Tyborowski01:16:50

Zapraszamy na wykład dr. Daniela Tyborowskiego zorganizowany w ramach środowych spotkań z dziejami ziemi.   

Akantody – z powodu licznych kolców w płetwach i spodniej części ciała nazywane są czasem kolczastymi rekinami, były to zwierzęta niewielkich rozmiarów koło 20 cm długości ciała oraz krótka głowa osłonięta była pancerzem kostnych płytek.  

Znajdź nas: https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/

18 Apr 2024634. Koordynacja działań podmiotów współodpowiedzialnych za zabytkowe kościoły - ks. Henryk Romanik00:17:58

Wystąpienie ks. Henryka Romanika, Diecezjalnego Konserwatora Zabytków Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej podczas konferencji "Dziedzictwo wsi pomorskiej – rady, przykłady, informacje". Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, 12-13 września 2014 r. Swołowo https://wszechnica.org.pl/wyklad/koordynacja-dzialan-roznych-podmiotow-wspolodpowiedzialnych-za-zabytkowe-koscioly-cmentarze-i-miejsca-kultu/ Kultura i dziedzictwo trwają w permanentnym ideowym, politycznym, prawnym i praktycznym sporze. Bywa, że sfera kultu, czyli miejsce, przedmioty nie są traktowane wspólnie jak inne obszary szeroko rozumianej kultury. Dotyczy to także dziedzictwa na Pomorzu Środkowym, które styka się z kontynuacją dziedzictwa ludności niemieckojęzycznej wyznania ewangelickiego. Według statystyk do 1971 roku tylko na terenie ówczesnego województwa koszalińskiego około 100 świątyń uległo nieodwracalnemu istnieniu, bowiem status świątyń nie był określony. Rząd polski i duchowni nie mieli prawa wykorzystywać kościołów, a także dbać o nie. Dopiero w 1972 roku decyzją papieża Pawła VI uporządkowano kwestie majątków kościelnych. W 1991 roku w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej powołano diecezjalnego konserwatora zabytków i powołano komisję ds. architektury i sztuki sakralnej, która ścisle współracuje z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Obecnie diecezja wspólnie z Narodowym Instytutem Dziedzictwa oraz Biurem Dokumentacji Zabytków uczestniczy w projekcie "Kościoły ryglowe w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzskiej". Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #pomorze #dziedzictwo #wieś #kultura #swołowo


16 May 2023468. O przygotowaniu do ciąży i jej przebiegu - Zofia Słodkowska00:29:06

Rozpoczynamy cykl wywiadów pt. „O ciąży, porodzie i połogu z położną”. W części pierwszej poruszamy kwestie przygotowania do ciąży i jej przebiegu. Fundacja Wspomagania Wsi, styczeń 2014 r. [28min] http://wszechnica.org.pl/wyklad/o-przygotowaniu-do-ciazy-i-jej-przebiegu/ Jak można przygotować się do ciąży? Czy przed zajściem w ciążę warto skonsultować się z lekarzem? Ile czasu właściwie trwa ciąża? Czym różnią się od siebie kolejne trymestry? [Cz.1] Zofia Słodkowska jest położną w jednym ze stołecznych szpitali. Jak mówi, warto by kobieta dbała o siebie przez całe życie, nie tylko w okresie przygotowywania się do macierzyństwa. Ważne jest zdrowe odżywianie się oraz aktywność ruchowa. Przyszłe mamy na trzy miesiące przed zajściem w ciążę powinny porzucić palenie papierosów, wskazane jest unikanie alkoholu. Można także rozpocząć codzienne przyjmowanie kwasu foliowego. Warto również skonsultować się z położną lub lekarzem, by ocenić stan zdrowia przyszłej mamy i wykonać niektóre badania. [Cz.2] Ciąża dzieli się trzy trymestry, a w każdym z nich przyszła mama czuje się nieco inaczej. W tym czasie kobieta znajduje się pod szczególną opieką lekarską – na pierwszej wizycie (która powinna mieć miejsce do 10 tygodnia ciąży) lekarz zleci konieczne badania oraz wyznaczy termin badania ultrasonograficznego (w trakcie ciąży przewidziane są trzy takie badania). Wskazane jest dalsze przyjmowanie kwasu foliowego. Inne, dodatkowe suplementy diety warto zaś skonsultować z lekarzem. Ważne jest zdrowe odżywanie się, ale nie „za dwoje”, a „dla dwojga” – 300 dodatkowych kalorii dziennie jest wystarczające. Wskazany jest ruch – chociażby codzienne spacery mogą ułatwić kobiecie poród, a potem powrót do formy. W kolejnych rozmowach poruszymy kwestie porodu oraz połogu. Zachęcamy do oglądania oraz udostępniania wywiadu! Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/

https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/

https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia

https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka

https://wszechnica.org.pl/ #ciąża #poród

12 Jan 2023365. Ekonomia dobra i zła - Tomáš Sedláček01:48:30

Wykład Tomáša Sedláčka zorganizowany przez Forum Europejskie z okazji premiery książki "Ekonomia dobra i zła", Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, 11 stycznia 2012 r. [1h48min]  

Tomáš Sedláček, "jeden z najgorętszych umysłów światowej ekonomii" wprowadza pojęcia dobra i zła do ekonomii w swojej książce, która przebojem podbiła światowe rynki wydawnicze.  Gościnne wykłady dla Google Talks, Parlamentu Europejskiego, Banku Światowego, Harvardu, Yale, University College of London i innych - teraz gościnny wykład na Uniwersytecie Warszawskim.  

Czy da się opowiedzieć historię myśli ekonomicznej poprzez książkę, która przebija sprzedażą Kod da Vinci i Harry’ego Pottera, a później zrobić z tego sztukę teatralną? Gość styczniowego Forum Europejskiego, Tomáš Sedláček udowadnia, że tak.  

W fascynującej książce „Ekonomia dobra i zła”, która przebojem podbiła czeski i słowacki rynek wydawniczy, a w styczniu weszła też na polski rynek (pod patronatem Forum Europejskiego) autor prowadzi czytelnika od eposu o Gilgameszu do myśli, które współcześnie napędzają światowe rynki. W jasny i przystępny sposób, a jednocześnie erudycyjny i angażujący czytelnika tłumaczy najważniejsze zjawiska światowej ekonomii i stawia tezę: wszystko sprowadza się do ludzkich motywacji, do ekonomii dobra i zła. Książka została wydana przez Oxford University Press, a swoje wydania przygotowują również wydawnictwa m.in. w Chinach, Niemczech i Rosji.  

Po sukcesie wydawniczym i entuzjastycznych recenzjach nie tylko w krajowych mediach, ale także w Financial Times, The New York Times i Washington Post, książka została adaptowana jako sztuka teatralna i wystawiona ponad 100 razy, głównie w Czechach i na Słowacji i w Wielkiej Brytanii (wszystkie bilety na przedstawienia w Teatrze Narodowym w Pradze, ale też m.in. londyńskim Soho Theatre zostały sprzedane).  

"Książkę Tomáša Sedláčka miałem okazję czytać jeszcze przed publikacją i od razu zrozumiałem, że zawiera niekonwencjonalne podejście do dziedziny uchodzącej powszechnie za nadzwyczaj nudną. Lektura pochłonęła mnie i cały czas zadawałem sobie pytanie, jakie zainteresowanie wzbudzi u innych czytelników. Autor nie udziela przemądrzałych i stanowczych odpowiedzi, lecz skromnie zadaje fundamentalne pytania: Czym jest ekonomia? Co stanowi jej treść? Skąd się wzięła ta nowa religia, jak czasami jest określana? Dlaczego jesteśmy tak bardzo uzależnieni od ciągłego wzrastania wzrostu i wzrostu wzrastania wzrostu? Skąd się wzięła i dokąd nas prowadzi koncepcja postępu? Dlaczego w tak wielu dyskusjach ekonomicznych pojawiają się obsesje i fanatyzm? Człowiek myślący musi zadawać sobie te wszystkie pytania, ale ekonomiści rzadko udzielają na nie odpowiedzi." - ś.p. Vaclav Havel, prezydent Czechosłowacji (1989-1992) i Republiki Czeskiej (1993-2003)  

Znajdź nas:          
https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/
https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/
https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia
https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
https://wszechnica.org.pl/ 

#ekonomia #tomassedlacek

16 Apr 2024632. Podstawy prawne konsultacji społecznych - Magdalena Głogowska00:36:17

Podstawy prawne, pozwalające na prowadzenie konsultacji społecznych, przedstawiła Magdalena Głogowska ze Stowarzyszenia Pierwsza Warszawska Agenda 21 Wykład w ramach projektu „Przygotujmy się razem. Społeczne konsultacje zarządzania ryzykiem powodziowym", Wilków, 27 września 2014 r. [30min] https://wszechnica.org.pl/wyklad/podstawy-prawne-konsultacji-spolecznych/ „Przygotujmy się razem! Społeczne konsultacje zarządzania ryzykiem powodziowy” to wspólny projekt Fundacji Wspomagania Wsi i Fundacji NA DOBRE, prowadzony na terenie gminy Wilków (woj. lubelskie) poszkodowanej w powodzi w 2010r. Celem projektu jest przygotowanie mieszkańców i samorządu, do uczestniczenia w wymaganych Dyrektywą Powodziową konsultacjach społecznych prowadzonych podczas tworzenia planów zarządzania ryzykiem powodziowym. 27 i 28 września 2014 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wilkowie odbył się II warsztat Wolontariuszy Konsultacji Powodziowych pt. „Skuteczne konsultacje społeczne – praktyka i teoria”. Spotkanie otworzył Wójt Gminy Wilków, Grzegorz Teresiński, przypominając doświadczenia społeczności oraz samorządu Wilkowa z przeżytych powodzi, zwłaszcza z roku 2010. Tematyka warsztatu koncentrowała się na zagadnieniu konsultacji społecznych. Omówiono podstawy prawne konsultacji, w tym akty i uchwały samorządu; kwestie formalne decydujące o ważności konsultacji, tryb ogłaszania, prawo do informacji itd. Dyskutowano także nad tym, co wpływa na skuteczność konsultacji (formy zaangażowania mieszkańców, ich motywacje i potrzeby, sposoby dotarcia z informacją do wszystkich potencjalnie zainteresowanych, typ zagadnień poddawanych pod konsultacje, dostarczenie wiedzy eksperckiej). Spośród technik prowadzenia konsultacji społecznych omówiono ankiety, „dzień otwarty”, mapowanie problemów, terenowy punkt konsultacyjny. Przeanalizowano przykłady konsultacji prowadzonych przez konkretną gminę. Sporo uwagi poświęcono roli sołtysa jako łącznika między samorządem a społecznością, którego szczególnym zadaniem jest wyrażanie potrzeb i interesów wspólnoty. Przypomniano procedury i formy, w jakich może wyrażać się wola sołectwa, z uwzględnieniem funduszu sołeckiego, który jest najprostszą i najbardziej oczywistą praktyką partycypacyjną. Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #konsultacje #powódź #powodzie #bezpieczeństwo

16 Dec 2022353. Radon wokół nas - czy bać się promieniowania - prof. dr hab. Zygmunt Szefliński00:44:04

Radon wokół nas - czy bać się promieniowania - Zygmunt Szefliński, 11  czerwca 2022 r.  

Wykład i pokaz zasięgu cząstek alfa w powietrzu, osadzanie produktów rozpadu radonu na filtrze molekularnym i pomiar aktywności tak utworzonego źródła.  

prof. dr hab. Zygmunt Szefliński - Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego  

Wykład nagrany przy okazji Dnia Odkrywców Kampusu Ochota 2022  

Znajdź nas:         
https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/
https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/
https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia
https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
https://wszechnica.org.pl/

29 Nov 2023558. Czy należy nam się dochód bez pracy? - Ryszard Szarfenberg01:05:28

Wykład prof. dr. hab. Ryszarda Szarfenberga, Kawiarnia Naukowa 1a, 10 listopada 2016 r. https://wszechnica.org.pl/wyklad/czy-nalezy-nam-sie-dochod-bez-pracy/ Wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego (BDP) coraz częściej przedstawiane jest jako rozwiązanie problemu braku bezpieczeństwa socjalnego we współczesnym świecie, będącego m.in. wynikiem bezrobocia i ubywania stałych miejsc pracy wskutek zastępowania człowieka przez maszyny. Możliwości, zalety i wady tego rozwiązania były przedmiotem popularnonaukowego wykładu prof. Ryszarda Szarfenberga w Kawiarni Naukowej 1a. Specjalista od polityki społecznej przedstawił narodziny idei i założenia bezwarunkowego dochodu podstawowego – świadczenia wypłaconego przez państwo w równej wysokości wszystkim obywatelom. Następnie opisał dwie koncepcje jego wprowadzenia: negatywny podatek dochodowy (państwo wypłaca różnicę pomiędzy kwotą wolną od podatku a osiąganym dochodem) lub indywidualne konto obywatelskie (gdzie co miesiąc odnawia się stała kwota). Słuchacze wykładu mogli się dowiedzieć, skąd można zapewnić środki na realizację dochodu gwarantowanego. Prelegent wyjaśnił, że pieniądze na ten cel mogłoby zapewnić zlikwidowanie pozostałych świadczeń socjalnych, zwiększenie podatków czy zmiana sposobu kreowania pieniądza. Prof. Szarfenberg opisał również możliwe konsekwencje każdego z przedstawionych rozwiązań. Gość Kawiarni 1a w trakcie swojego wykładu przytoczył i skomentował argumenty zwolenników i przeciwników wprowadzenia dochodu podstawowego. Przedstawił też w skrócie przebieg dyskusji o dochodzie gwarantowanym w Polsce oraz zreferował próby jego wprowadzenia na świecie – w Szwajcarii, Finlandii, Indiach, krajach afrykańskich i USA. Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #kawiarnianaukowa #dochód #praca #kapitalizm #ekonomia #bezrobocie #dochódpodstawowy #dochódgwarantowany


21 Dec 2023574. Polskie rolnictwo w Unii Europejskiej / Rozmowa z dr. Januszem Rowińskim01:08:01

Rozmowa z dr. Januszem Rowińskim, Fundacja Wspomagania Wsi, 24 stycznia 2020 [1h07] https://wszechnica.org.pl/wyklad/polskie-rolnictwo-w-unii-europejskiej/ Dr Janusz Rowiński mówi podczas rozmowy, jak polskie rolnictwo w Unii Europejskie radzi sobie na tle innych krajów wspólnoty. Zdaniem redaktora naukowego opracowania „Struktura polskiego rolnictwa na tle Unii Europejskiej” (CeDeWu, 2019) 15 lat obecności w UE należy uznać za sukces, o czym świadczy około sześciokrotny wzrost eksportu do Europy. Jednocześnie naukowiec wskazuje, że na tle innych państw UE polskie rolnictwo zmaga się poważnymi problemami strukturalnymi. 90 proc. gospodarstw nie zapewnia swoim właścicielom „przyzwoitego poziomu życia” i środków na inwestycje. Dr Rowiński krytykuje politykę ograniczania gospodarstw wielkotowarowych na rzecz rodzinnych i podkreśla pozytywną, choć zdaniem wielu budzącą kontrowersję, rolę sieci handlowych jako rynku zbytu na towary rolne. Podczas pierwszej części rozmowy dr Rowiński podsumowuje 15 lat obecności polskiego rolnictwa w UE. Naukowiec wyjaśnia, że warunki klimatyczne w Polsce odpowiadają niemieckim, francuskim, belgijskim, holenderskim i duńskim. Odmienne warunki panują w krajach śródziemnomorskich – Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech, Grecji i częściowo Bułgarii. Gość Wszechnicy precyzuje, że rolnictwo dwóch wymienionych obszarów różni się przede wszystkim strukturą produkcji roślinnej. Jeśli chodzi o produkcję zwierzęcą, bardziej istotny jest rodzaj gleb w danym kraju i ukształtowanie terenu. Redaktor naukowy opracowania „Struktura polskiego rolnictwa na tle Unii Europejskiej” wskazuje, że najbardziej adekwatne jest porównywanie polskiego rolnictwa z niemieckim i francuskim. – To kraje o dużym potencjale produkcyjnym, o dużej powierzchni, których rolnictwo jest najbardziej podobne do rolnictwa polskiego. Są pewne różnice klimatyczne, jeśli chodzi o jakość gleby. Zwłaszcza Francja południowa ma odmienny klimat niż Polska, którą trzeba częściowo zaliczać do rolnictwa śródziemnomorskiego. Ale Francja północna klimatycznie trochę odbiega od tego, co się dzieje w Polsce, ale znowu nie tak bardzo. Rolnictwo niemieckie pracuje niemalże w tych samych warunkach, co rolnictwo polskie – wyjaśnia dr Rowiński. Naukowiec przypomina, że wejście Polski do UE wiązało się z obawami rolników. – Uważano, że rolnictwo polskie zostanie zniszczone w wyniku konkurencji, przede wszystkim rolnictwa niemieckiego, francuskiego, ale tak samo rolnictwa tych państw, które mają bardzo intensywne rolnictwo, jak Dania, Belgia czy Holandia – mówi. – Zresztą, podobne obawy, co bardzo śmieszne, żywili tak samo rolnicy europejscy, którzy do ostatniej chwili bali się rolnictwa polskiego – dodaje. Gość Wszechnicy wskazuje, że przejawem tych obaw była kwestia dopłat bezpośrednich, gdzie polscy rolnicy zostali „dosyć brutalnie potraktowani”. W pierwszym roku naszego członkostwa w Unii Europejskiej otrzymali co prawda 55 proc. pełnej kwoty, ale UE pokryła jedynie 25 proc. Pozostałą część musiało pokryć polskie państwo. Dopiero w 2013 roku budżet Unii w pełni pokrywał dopłaty dla polskich rolników. Obecnie zdaniem dr. Rowińskiego polscy rolnicy z sukcesem odnajdują się w UE. Redaktor naukowy opracowania „Struktura polskiego rolnictwa na tle Unii Europejskiej” podaje dane, według których eksport produktów rolnych do UE wzrósł niemalże sześciokrotnie od momentu wejścia do wspólnoty. Dr Janusz Rowiński - Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #rozmowywszechnicy #rolnictwo #wieś #uniaeuropejska #dopłaty #eksport #żywność #produkcja #ekonomia #gospodarka #gospodarstwa

12 Aug 2024692. Woda wyzwaniem XXI w dla Polski i świata / prof. Paweł M. Rowiński00:44:27

Wykład prof. Pawła M. Rowińskiego w ramach cyklu GEOGADKA Instytutu Geofizyki PAN [1 marca 2023 r.] Podczas wykładu spróbujemy zastanowić się nad dwoma niezwykle ogólnymi pytaniami - Dlaczego woda? Dlaczego rzeki? Skąd pomysł, żeby stały się przedmiotem naukowych rozważań? Pamiętajmy, że Ziemia w 71% swojej powierzchni jest pokryta wodą, woda też stanowi około 60% masy ciała dorosłego człowieka. Choć woda stanowi podstawę naszej egzystencji, to gdy jest jej zbyt dużo, jest dla nas śmiertelnym zagrożeniem. Dlatego tak bardzo boimy się podtopień, powodzi, ulewnych deszczy. Gdy nie mamy zapewnionego dostępu do czystej wody, zagrożone jest istnienie całych społeczeństw. Woda i dostęp do niej każdego mieszkańca Globu bez wątpienia stanowi jedno z najważniejszych wyzwań XXI wieku. Wraz ze zmieniającym się klimatem i wzrostem liczby ludności jest to najbardziej palące zagadnienie cywilizacyjne. I to praktycznie we wszystkich szerokościach geograficznych, choć natężenie problemu w różnych rejonach świata jest różne. Europa nie jest wolna od zagrożeń związanych z wodą i warto zdawać sobie sprawę z tego faktu. W ostatnich latach woda stała się istotną częścią debaty publicznej, wzbudza zainteresowanie mediów, bo coraz bardziej uświadamiamy sobie – również my w Polsce, że woda staje się dla nas dobrem deficytowym. prof. dr hab. Paweł M. Rowiński - profesor nauk o Ziemi, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. W latach 2015-2022 był wiceprezesem Polskiej Akademii Nauk, w latach 2008-2015 dyrektorem Instytutu Geofizyki PAN, a wcześniej zastępcą dyrektora tego Instytutu ds. naukowych. Był też współtwórcą i pierwszym przewodniczącym Centrum Badań Ziemi i Planet GeoPlanet PAN. Jest członkiem wielu polskich i międzynarodowych organizacji naukowych, pracował i wykładał w kilku światowych centrach badawczych, m.in. jako stypendysta Fundacji Batorego w State University of New York w Stony Brook w Stanach Zjednoczonych. Jest Prezesem zarządu europejskiego oddziału International Association for Hydro-Environment Engineering and Research (IAHR) i członkiem zarządu europejskiej federacji akademii nauk ALLEA. Jest autorem lub współautorem ponad 180 publikacji naukowych, współautorem lub współwydawcą piętnastu książek i pięciu wydań specjalnych międzynarodowych czasopism naukowych. Jest twórcą i redaktorem naczelnym serii wydawniczej Springera - Geoplanet: Earth and Planetary Sciences. Otrzymał wiele cennych nagród, m.in. nagrody Prezesa Rady Ministrów za prace doktorską i habilitacyjną, stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, stypendium Fundacji Stefana Batorego. Webinarium jest organizowane w ramach projektu Instytutu Geofizyki PAN, GEOGADKA – Geofizyka dla każdego, który otrzymał finansowanie ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki na lata 2021-2023. Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz: 1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody. 2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl - https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz! Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #woda #igfpan #igf #geogadka #nauka

25 Oct 2022335. Smart City w świecie po pandemii – mroczne widmo czy nowa nadzieja? - dr hab. inż. Robert Olszewski00:45:07

Dr hab. inż. Robert Olszewski podczas wykładu w ramach Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki opowiada o różnych pomysłach na to, jak zbudować Smart City, 18 maja 2020 r. 

Idea ta może przybrać formę miasta, które przy użyciu nowoczesnych technologii pełni rolę służebną wobec mieszkańców. Może też jednak przerodzić się w formę opresji, jak w przypadku chińskiego Social Credit System. Gość Kawiarni przedstawia również idę geopartycypacji społecznej, która przy użyciu np. rozszerzonej rzeczywistości ułatwia mieszkańcom zabieranie głosu ws. wspólnej przestrzeni.  

Więcej: https://wszechnica.org.pl/wyklad/smart-city-w-swiecie-po-pandemii-mroczne-widmo-czy-nowa-nadzieja/ 

Dr hab. inż. Robert Olszewski – pracuje na wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, gdzie zajmuje się m.in. tematyką Smart City, jest autorem kilku monografii i ponad stu artykułów naukowych  

Znajdź nas:          
https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/
https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/
https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia
https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
https://wszechnica.org.pl/

26 Feb 2024606. Obyś żył w ciekawych czasach, czyli polskie rolnictwo wobec wojny na Ukrainie / Krystyna Naszkowska, Piotr Szczepański01:17:30

Rozmowa Piotra Szczepańskiego z Krystyną Naszkowską w ramach cyklu #rozmowywszechnicy [23 lutego 2024 r.] Rolnictwo jest strategicznym działem gospodarki. Dlatego żaden kraj z niego nie rezygnuje. Wszystkie kraje, w taki czy inny sposób, wspierają swoich rolników. Agresja Rosji na Ukrainę pokazała to całemu światu. Blokując transport zboża ukraińskiego, niszcząc zasiewy i minując pola, Rosja stara się podważyć gospodarcze podstawy istnienia państwa Ukraińskiego. Poszukiwanie nowych szlaków handlowych dla milionów ton ukraińskiej pszenicy i wspieranie tego kraju w egzystencjalnej wojnie, spowodowało, że część ukraińskiego zboża znalazło się na polskim rynku. Rolnicy zaczęli protestować nie tylko przeciwko temu, ale też przeciwko Unii Europejskiej, przeciwko jej polityce. Ale wojna objawiła też słabości polskiego rolnictwa i całej polskiej, krajowej polityki rolnej. Jaka zatem jest sytuacja? Co należałoby zrobić? Czy wystąpić z Unii? Jaka powinna być polska polityka rolna? Czy zamknięcie granic spowoduje, że zboże rosyjskie i ukraińskie nie będzie konkurować z polskim i zniknie z giełd światowych? Jak powinno zorganizować się polskie państwo, by skuteczniej eksportować polską żywność? A może ukraińska pszenica kupowana bezpośrednio, zamiast na światowych giełdach, to dla nas szansa? Czy polskie firmy kupujące ukraińską pszenicę popełniły przestępstwo? O tym wszystkim, będę rozmawiał z Krystyną Naszkowską, publicystką zajmującą rolnictwem. Krystyna Naszkowska - publicystka i reporterka "Gazety Wyborczej". Ukończyła studia na Wydziale Ogrodnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 2014 r. odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autorka książek: "Wygnani do raju. Szwedzki azyl.", "Jedz, co chcesz", "Polskie rody biznesowe" oraz najnowszej "My dzieci komunistów". Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz: 1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody. 2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl - https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz! Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/

04 Mar 202064. Czy depresję wymyśliły firmy farmaceutyczne? - dr. n. med. Dariusz Myszka01:09:07

Wykład dr. n. med. Dariusza Myszki, Kawiarnia Naukowa 1a [8 grudnia 2016]

Czy gwiazda, która opowiada o przeżytej depresji w kolorowym magazynie, na pewno wie o czym mówi? Podczas popularnonaukowego wykładu w Kawiarni Naukowej 1a psychiatra Dariusz Myszka wyjaśnił, kiedy z medycznego punktu widzenia można mówić o depresji. Opowiedział również słuchaczom o historii opisywania tej choroby, jej diagnostyki oraz leczenia.

Dariusz Myszka rozpoczął swoje wystąpienie od przedstawienie historycznych opisów depresji (dawniej określanej mianem melancholii) – począwszy od Hipokratesa, a skończywszy na pierwszym opisie choroby autorstwa Esquirola. Można się było dowiedzieć, że depresja była nie tylko przedmiotem zainteresowania medycyny, ale również religii (acedia) i kultury (Weltschmerz).

W kolejnej części wykładu prelegent opisał kryteria, którymi kierują się psychiatrzy podczas diagnozowania depresji. Opowiedział słuchaczom, czym jest epizod depresyjny, zespół depresyjny i kiedy możemy mówić o chorobie. Dariusz Myszka podkreślał, że słowo „depresja” jest często nadużywane nie tylko w potocznym języku i w mediach, ale również przez lekarzy.

Ostatnią część wystąpienia prelegent poświęcił na przedstawianie opisanych w medycynie przyczyn choroby, ze szczególnym uwzględnieniem hipotezy zaburzeń neuroprzekaźnictwa (monoaminowana hipoteza zaburzeń afektywnych) oraz zaburzeń neurogenezy. Opisał również, jak powstawały leki antydepresyjne – od tofranilu, przez inhibitory monoaminooksydazy i popularny prozac, po farmaceutyki będące obecnie w fazie testów.

27 Feb 202051. Czy wszyscy jesteśmy autystyczni? - prof. dr hab. Ewa Pisula01:07:31

Wykład prof. dr hab. Ewy Pisuli, Kawiarnia Naukowa 1a [7 maja 2015]

W nauce trwa debata, czy należy myśleć o autyzmie nie jako o chorobie, lecz w kategoriach pewnych cech, które u wielu z nas występują – mówiła podczas wykładu w Kawiarni Naukowej 1a prof. Ewa Pisula, psycholożka, specjalistka od autystycznego spektrum zaburzeń.

Prelegentka zwróciła uwagę, że niektóre cechy autystyczne można zaobserwować u osób, które nigdy nie miały postawionej diagnozy autyzmu. Dopiero ich nagromadzenie powoduje, że można mówić o istniejącym zaburzeniu. – W jakimś momencie przekraczają taki poziom tego nasilenia, że utrudniają człowiekowi przystosowanie, i sprawiają, że potrzebuje on pomocy. I tak bardzo często myślimy dzisiaj o autyzmie – mówiła prof. Pisula.

Psycholożka podczas swojego wykładu opisała historię badań nad autyzmem, począwszy od pierwszego opisania tego zaburzenia przez Leo Kannera w1943 roku, poprzez przełomowe badania Lorny Wing i Judith Gould opublikowane w 1979 roku, aż po czasy współczesne. Mówiła m. in. o problemach związanych z diagnozowaniem autyzmu, zagrożonych nim grupach ryzyka i życiu osób nim dotkniętych.

Czy wszyscy jesteśmy po trosze autystykami? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w wykładzie prof. Ewy Pisuli.

06 Nov 2023541. Dziedzictwo Urzecza - o nadwiślańskiej części Wawra / dr Łukasz Maurycy Stanaszek01:03:40

Wykład dr. Łukasza Maurycego Stanaszka w ramach Kawiarni Naukowej 1a w Wawerskim Centrum Kultury [20 maja 2021 r.]


https://wszechnica.org.pl/wyklad/dziedzictwo-urzecza-o-nadwislanskiej-czesci-wawra/ W majowej edycji Kawiarni Naukowej 1a dr Łukasz Maurycy Stanaszek z Państwowego Muzeum Archeologicznego przybliży tematykę Urzecza - mikroregionu etnograficznego, którego częścią jest Wawer. dr Łukasz Maurycy Stanaszek - Państwowe Muzeum Archeologiczne Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #kawiarnianaukowa #wisła #wawer #rzeka #urzecze #dziedzictwo #archeologia

31 May 2023480. Uwaga kleszcze! – Małgorzata Beręsewicz01:04:33

Wykład dr Małgorzaty Beręsewicz, Festiwal Nauki w Warszawie, 23 września 2017 [1h04min]

https://wszechnica.org.pl/wyklad/uwaga-kleszcze/ Kleszcze budzą w ludziach strach – czy słusznie? O życiu tych pajęczaków, groźbie zakażenia przez nie boreliozą, przebiegu tej groźnej choroby oraz o metodach jej diagnozowania opowiedziała podczas XXI Festiwalu Nauki dr n. med. Małgorzata Beręsewicz. Słuchacze dowiedzieli się, gdzie żyją kleszcze i w jaki sposób te pasożyty przedostają się na swoje ofiary. Beręsewicz opisała aparat gębowy kleszczy i sposób, w jaki żerują na swoich żywicielach. Omówiła również cykl rozwojowy tych pajęczaków – od larwy, przez nimfę, po dorosłego osobnika. Co charakterystyczne, wszystkie postacie kleszcza żywią się cudzą krwią – różnią się jedynie między sobą jej ilością, którą spożywają. Specjalistka scharakteryzowała przenoszone przez kleszcze bakterie Borrelia burgdorferi, które powodują chorobę zwaną boreliozą. Słuchacze mogli poznać jej objawy oraz skutki, do jakich może doprowadzić w organizmie człowieka. Beręsewicz przedstawiła również testy diagnozujące boreliozę – ELISA, western blot (immunublot) oraz PCR – i podzieliła je ze względu na ich wiarygodność. W trakcie wystąpienie prelegentka rozprawiła się również z mitami na temat kleszczy (tłumaczącymi np., jak usunąć kleszcza). Zapraszamy do obejrzenia wykładu Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/

https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/

https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia

https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka

https://wszechnica.org.pl/

#festiwalnauki #kleszcze #borelioza

25 Aug 2024700. Poprawny plan miejscowy - inż. Jan Knura00:36:31

Wykład inż. Jana Knury, seminarium "Po co nam ład przestrzenny?" w ramach projektu "Nasza Przestrzeń - nasza sprawa. Konsultacje planów miejscowych" realizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi, Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu, 14 kwietnia 2016 https://wszechnica.org.pl/wyklad/seminarium-po-co-nam-lad-przestrzenny/ Inż. Jan Knura – urbanista i geodeta, wieloletni inspektor wojewódzkiego Wydziału Infrastruktury Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, członek Stowarzyszenia Urbaniści Polscy. Prelegent na seminariach poświęconych tematyce planowania przestrzennego organizowanych przez Śląski Związek Gmin i Powiatów, Stowarzyszenie Urbaniści Polscy, Miasto Olkusz oraz Stowarzyszenie Urbanistów ZOIU. Nagranie dofinansowane z dotacji przyznanej w ramach programu Obywatele dla Demokracji (projekt „Nasza przestrzeń - nasza sprawa”), prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Funduszy EOG). Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #planmiejscowy #zagospodarowanie #przestrzeń #krajobraz #wieś #polskawieś #urbaniści #planowanie #infrastruktura

15 Mar 2022212. Niebezpieczne związki entropii z nieporządkiem - dr Maciej Lisicki00:27:06

Niebezpieczne związki entropii z nieporządkiem - dr Maciej Lisicki

Zapraszamy na kolejny wykład w ramach wydarzenia „Maraton wykładową z Deltą”, podczas którego można usłyszeć o informatyce, matematyce, fizyce oraz astronomii.  

Materiał dostępny dzięki współpracy z czasopismem Delta
http://www.deltami.edu.pl/  
https://www.facebook.com/Delta.czasopismo

02 Oct 2023519. Błądzenie losowe: powroty i spotkania / dr Michał Strzelecki00:24:20

Wykład dr. Michała Strzeleckiego w ramach Festiwalu Nauki w Warszawie [24 września 2023 r.]

Czy turystka błądząca po mieście wróci do punktu wyjścia? Czy osoby spacerujące po parku będą często na siebie wpadać? Żeby odpowiedzieć na te pytania, opowiemy, czym jest błądzenie losowe i udowodnimy kilka jego własności.

Zastanowimy się, czy błądzenie losowe jest powracające i czy odpowiedź na to pytanie zależy od wymiaru przestrzeni, po której błądzimy.

dr Michał Strzelecki - adiunkt w Instytucie Matematyki na Wydziale Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz: 1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody. 2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl - https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz! Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #festiwalnauki #nauka #losowe #matematyka #błądzenie

22 Jan 2024587. Czego mogą się o nas dowiedzieć firmy technologiczne? / Katarzyna Szymielewicz, Dr Dominik Batorski01:29:53

Wykład Katarzyny Szymielewicz i dr. Dominika Batorskiego, Festiwal Nauki w Warszawie, 28 września 2019 [1h29min]

Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon oraz dr Dominik Batorski podczas Festiwalu Nauki w Warszawie mówili, czego mogą się o nas dowiedzieć firmy technologiczne na podstawie naszej aktywności w internecie i aplikacjach. Prelegenci opowiedzieli zarówno o technicznych możliwościach gromadzenia i przetwarzania danych na nasz temat, jak też o aspektach prawnych dotyczących tego problemu. Więcej: https://wszechnica.org.pl/wyklad/czego-moga-sie-o-nas-dowiedziec-firmy-technologiczne/

Kiedy używamy na co dzień smartfona, internetu i mediów społecznościowych, zostawiamy za sobą cyfrowy ślad. Istotne jest więc pytanie, czego dzięki temu mogą się o nas dowiedzieć firmy technologiczne.

Korzystając z technologii GPS, logując się do sieci GSM czy łącząc się z WI-FI zdradzamy naszą lokalizację. Wiele o naszych zainteresowaniach mówią strony, które odwiedzamy w sieci. Gdy jesteśmy aktywni w social mediach, sami udostępniamy wiele informacji na swój temat. Powszechnie wiadomo, że cyfrowi giganci tacy jak Facebook czy Google wykorzystują zebrane w ten sposób dane do sprzedaży reklam, które są dopasowane do naszego profilu osobowego. Nie jest to jednak jedyne źródło, z którego firmy technologiczne czerpią wiedzę na nasz temat.

Czego mogą się o nas dowiedzieć firmy technologiczne, o czym często nie mamy świadomościInformacje, na których udostępnienie sami godzimy się mniej lub bardziej świadomie, to jedynie czubek góry lodowej. Niezwykle istotne jest również to, co zostawiamy po sobie wówczas pośrednio. Na podstawie ruchów myszy, touchpada czy sposobu pisania na klawiaturze można wnioskować o naszym zdrowiu czy stanie psychicznym. Wiedzy o nas dostarcza także sposób, w jaki korzystamy z baterii w telefonie czy godziny, w jakich logujemy się do naszych aplikacji.

Problemem jest również nie tylko to, czego mogą się o nas dowiedzieć firmy technologiczne, ale też w jaki sposób te dane przetwarzają. Wydobycie informacji, w oparciu o jakie czynniki i korelacje technologiczni giganci budują nasz profil osobowy, to na ogół pilnie strzeżona tajemnica.

Katarzyna Szymielewicz oraz dr Dominik Batorski podczas wykładu mówią zarówno o technicznych aspektach gromadzenia cyfrowych danych o nas, jak też o regulacjach prawnych z tym związanych. Katarzyna Szymielewicz – współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon, prawniczka specjalizująca się w problematyce praw człowieka i nowych technologii, wiceprzewodnicząca European Digital Rights Dr Dominik Batorski – socjolog i data scientist, pracuje w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego Komputerowego UW, zasiada również w Radzie Monitoringu Społecznego, prowadzi też działalność doradczą i biznesową, współzakładał m.in. Sotrendera, firmę tworzącą narzędzia do monitoringu i optymalizacji marketingu w mediach społecznościowych Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #festiwalnauki #dane #daneosobowe #prywatność #panoptykon #szymielewicz #internet #aplikacje #prawo #technologia

17 Dec 2021173. O klinice dla legionistów01:33:21

Wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku Collegium Civitas zapraszamy na wykład prof. Piotra Dyczka, który opowie o magii i wróżbiarstwie w starożytności.

31 Jan 20207. Krótka historia naukowa globalnego ocieplenia - dr. hab. Szymon P. Malinowski00:55:22

Wykład prof. dr. hab. Szymona P. Malinowskiego wygłoszony został w ramach XVI Festiwalu Nauki w Warszawie. Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego [22 września 2012]

Pojęcie efektu cieplarnianego ma już niemal 200 lat. Prof. dr hab. Szymon P. Malinowski przedstawił historię odkryć gazów cielarnianych i analizę ich wpływu na temperaturę powietrza Ziemi. Wyjaśnił również czym rożni się pogoda od klimatu i dlaczego klimat jest w pewnym sensie łatwiejszy do prognozowania niż pogoda.

Już w XVIII wieku naukowcy potrafili określić dwie składowe kształtujące klimat: wpływ Słońca oraz izolacyjne właściwości powłoki ziemskiej. W XIX wieku odkryto, że regulatorami temperatury są również dwutlenek węgla oraz para wodna (czyli tzw. gazy cieplarniane). W 1824 roku pierwszy raz użyto określenie „efekt cieplarniany”.

Druga część wykładu nawiązuje do badań prowadzonych w XX wieku. Już w latach 30. ubiegłego stulecia przewidziano, że wzrost dwutlenku węgla w powietrzu może doprowadzić do wzrostu temperatury powietrza. Pod koniec pierwszej połowy XX wieku, na długo przed „wybuchem” zainteresowania globalnym ociepleniem wyniki badań naukowych dowodziły, że tzw. „czułość klimatu” na podwojenie dwutlenku węgla wynieść może od 2°C do 4°C. Wyniki badań podsumowane w ostatnim, czwartym raporcie IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) pokazują, że wynosi ona prawdopodobnie od 2°C do 4,5°C. Najbardziej prawdopodobna wartość to 3°C. Prawdopodobieństwo, że jest ona poniżej 1,5°C jest bardzo niewielkie, nie można natomiast wykluczyć wartości wyraźnie wyższych niż 4,5°C. Obecnie trwają dyskusje jak szybko klimat się ociepli oraz jakich konsekwencji możemy się spodziewać.

03 Jun 2024661. Debata o polityce środowiskowej Unii Europejskiej - Izabela Zygmunt00:12:48

Wykład Izabeli Zygmunt w ramach debaty o polityce środowiskowej Unii Europejskiej zorganizowanej przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć z udziałem Izabeli Zygmunt z Komisja Europejska w Polsce, Łukasza Kozuba z Wydział Biologii UW, Dariusza Gatkowskiego z WWF Polska. [21 marca 2024 r.] Wybory do Parlamentu Europejskiego zbliżają się wielkimi krokami. Dziewiątego czerwca Polacy i Europejczycy podejmą decyzję o tym, kto w najbliższych latach będzie miał wpływ na europejską politykę, przed którą nadal stoją poważne wyzwania środowiskowe. Kryzys klimatyczny się pogłębia, utrata różnorodności biologicznej postępuje. Czy coraz częstsze katastrofy naturalne i ekstremalne zjawiska pogodowe oraz degradacja przyrody mobilizują polityków do działania i wpływają na unijne strategie? Wdrażanie unijnej Strategii Bioróżnorodności 2030 jest ważne nie tylko dla zachowania europejskiej przyrody, ale i dla możliwości ograniczania, łagodzenia skutków katastrofy klimatycznej i adaptacji do nich. Głównym narzędziem wdrażania strategii ma być rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law), które w procesie tworzenia zostało osłabione przez polityków. Dlaczego tak trudno przyjąć efektywne rozwiązania dla tak ważnej – dla jakości naszego życia – sprawy? Czy to, co zostało z propozycji Komisji Europejskiej, z Nature Restoration Law jest satysfakcjonujące i może przyczynić się do zmiany, która jest nam wszystkim pilnie potrzebna? Co dalej z Europejskim Zielonym Ładem? Wprowadzenie merytoryczne do samej debaty zapewniło troje zaproszonych ekspertów. Izabela Zygmunt z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce w pierwszej kolejności zwróciła uwagę, iż „polityka środowiskowa UE stanowi realizację globalnych zobowiązań” w tym zakresie (Deklaracja z Kunming i Montrealu z 2022 r.). Główne jej ramy nakreśla strategia na rzecz bioróżnorodności, która w horyzoncie czasowym 2030 przewiduje ochronę 30% lądu i mórz UE, rozwój ekologicznego rolnictwa, ograniczenie zużycia pestycydów, zatrzymanie wymierania zapylaczy, sadzenie drzew i renaturyzację rzek. Konkretne zapisy w tym zakresie wprowadzać ma zaprojektowane w 2022 r. Prawo o odbudowie przyrody („Nature Restoration Law”), którego losy powinny rozstrzygnąć się jeszcze w marcu br. i wokół którego w wielu krajach (w tym w Polsce) rozpętała się niedawno polityczno-medialna burza. Izabela Zygmunt - specjalistka ds. Semestru Europejskiego i Europejskiego Zielonego Ładu w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie. Wcześniej pracowała jako starsza analityczka w WiseEuropa, gdzie zajmowała się polityką energetyczną i klimatyczną, procesami europejskimi i zrównoważonym finansowaniem. Była aktywistka Polskiej Zielonej Sieci i organizacji CEE Bankwatch Network. Absolwentka anglistyki na UW i stosunków międzynarodowych na Freie Universität w Berlinie. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach the Citizens’ Observatory for Green Deal Financing project, finansowanego przez European Education and Culture Executive Agency (EACEA). ------------------------------------------------- Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz: 1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww

2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl - https://tiny.pl/wkwpk


3. Możesz przekazać nam darowiznę na cele statutowe tradycyjnym przelewem

Darowizny dla Fundacji Wspomagania Wsi można przekazywać na konto nr:

33 1600 1462 1808 7033 4000 0001

Fundacja Wspomagania Wsi Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #uniaeuropejska #bioróżnorodność #przyroda #zielonyład #polityka #środowisko #klimat #porozumienieklimatyczne

15 Mar 2022189. Między wspólnotą a merytokracją. Dlaczego boimy się wiedzy? - prof. Stanisław Obirek01:16:55

Wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku Collegium Civitas zapraszamy na wykład prof. Stanisława Obirka  

Prof. Stanisław Obirek – teolog, historyk, antropolog kultury, były jezuita, Ośrodek Studiów Amerykańskich UW

09 Mar 2023404. Gaz w łupkach - szanse i obawy - A. Kassenberg, P. Poprawa, A. Sikora, B. Sonik, M. Lewandowski01:19:35

Debatą „Gaz w łupkach – szanse i obawy” rozpoczął się XVII Festiwal Nauki w Warszawie. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, 20 września 2013 r. [1h18min]  

https://wszechnica.org.pl/wyklad/gaz-w-lupkach-szanse-i-obawy/  

W pierwszej festiwalowej debacie udział wzięli:
- dr Andrzej Kassenberg, Instytut na rzecz Ekorozwoju
- mgr Paweł Poprawa, Instytut Studiów Energetycznych
- dr Andrzej Sikora, Instytut Studiów Energetycznych
- Bogusław Sonik, poseł do Parlamentu Europejskiego  

Spotkanie poprowadził prof. dr hab. Marek Lewandowski, Instytut Nauk Geologicznych PAN.  

Podczas debaty paneliści odpowiedzieli na pytania:
- Gdzie może być gaz w Polsce, ile może go być i jak go wydobyć?
- Jak zapewnić bezpieczeństwo środowiska przyrodniczego w procesie wydobycia gazu?
- Jaka jest rola gazu z łupków w kontekście bezpieczeństwa energetycznego kraju?
- Jak wygląda bilans przewidywalnych zysków i strat wydobycia gazu z łupków w Polsce?
- Jakie są powiązaniach polskiego gazu z łupków z euro polityką?  

W pierwszej części debaty prof. dr hab. Marek Lewandowski oraz mgr Paweł Poprawa wprowadzili w tematykę łupków od strony geologicznej. Łupki to skamieniały muł lub ił, który odkładał się na dnie morza kilkaset milionów lat temu, a następnie pogrzebany w głąb ziemi zamieniał się w litą skałę. Na terenie Polski łupki na powierzchni można zobaczyć w Górach Świętokrzyskich, na terenie Warszawy zaś znajdowane są ok. 6 kilometrów pod powierzchnią gruntu. Cechą charakterystyczną łupków jest ich rozpadanie się, rozwarstwianie pod wpływem nacisku lub pod wpływem warunków klimatycznych. Jest to  skała powszechna w przyrodzie, ale tylko łupki zwierające szczątki organiczne są celem poszukiwań geologów. Gdzie w Polsce znajdowane są takie skały?  

Jak wydobycie gazu z łupków może wpłynąć na środowisko? „Gaz z łupków jest nie tylko cennym surowcem, ale jest też ważnym elementem gry politycznej. Cała kwestia energetyczna jest mocno upolityczniona i podlega silnym konfliktom interesów” – powiedział dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. „Obserwuję lekceważenie spraw zagrożeń i obaw ludzi. Moim zdaniem jest to bardzo poważny problem, z którego wielu polityków i działaczy gospodarczych nie zdaje sobie sprawy. Ludzie nie wiedzą, nie rozumieją i ich obawy rosną” – dodał.  Dr Andrzej Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych przedstawił natomiast kwestie ekonomiczne wydobycia gazu łupkowego. Czy jest to opłacalne? Kto ma gaz wydobywać? Czy Polskę stać jest na wydobycie tego surowca?  

Bogusław Sonik, poseł do Parlamentu Europejskiego, przedstawił powiązania polskiego gazu z łupków z europolityką.  

Znajdź nas:     
https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/
https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/
https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia
https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
https://wszechnica.org.pl/ 

#festiwalnauki

12 Sep 2024718. Czy człowiek rzeczywiście uczy się przez całe życie? – dr Krzysztof Pierścieniak01:06:49

Wykład dr. Krzysztofa Pierścieniaka, Kawiarnia Naukowa 1a, Wawerskie Centrum Kultury, 9 listopada 2017 https://wszechnica.org.pl/wyklad/czy-czlowiek-rzeczywiscie-uczy-sie-przez-cale-zycie/ Im człowiek starszy, tym trudniej mu się uczyć. Jeśli jednak jesteśmy świadomi naszych procesów poznawczych, możemy z sukcesem zdobywać wiedzę przez całe życie. Jak to robić mówił w Kawiarni Naukowej 1a andragog dr Krzysztof Pierścieniak. Jak uczyć się przez całe życie? Najlepszą motywacją do nauki jest pasja. Zdobywaniu wiedzy sprzyja odpowiednie aranżowanie przestrzeni. Wiedzą o tym twórcy dobrych ekspozycji muzealnych, którzy projektują wystawy w taki sposób, żeby przekazywać informacje na każdym kroku. Żeby uczyć się, należy być człowiekiem aktywnym. Pasywne spędzanie czasu w fotelu nie sprzyja zdobywaniu wiedzy. Często uczymy się, nie definiując tego w ten sposób. Naszą wiedzę pogłębiamy również podczas rozmów z innymi ludźmi. Naturalną rzeczą w nauce człowieka jest interwałowość, czyli następujące po sobie okresy uczenia i nie uczenia się. Jeśli poszerzanie wiedzy ma być efektywne, musimy czasem "dać sobie na luz". "Musztrowanie się" nie sprzyja skutecznemu uczeniu się, przekonywał dr Pierścieniak. Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #nauka #andragog #edukacja #uczeniesię #uczenie #pasja #starość #wiek #mózg

20 Aug 2024696. Bitwa czterech armii, czyli jak ruszyliśmy na odsiecz królestwu roślin / Prof. Marek Lewandowski00:59:36

Wykład prof. dr. hab. Marka Lewandowskiego w ramach cyklu GEOGADKA Instytutu Geofizyki PAN [1 marca 2023 r.] Od miliardów lat cztery ziemskie potęgi: litosfera, atmosfera, hydrosfera i biosfera pozostają w nieustającej bitwie o kontrolę nad pozostałymi. Światowym geosystemem wstrząsają uderzenia planetoid, kolizje kontynentów i wybuchy wulkanów, powstają i giną gatunki roślin i zwierząt, oceany zmieniają konfigurację, a atmosfera swój skład, przechodząc od dominacji dwutlenku węgla, poprzez etap metanowy do atmosfery tlenowej. Opowiemy zmienne losy tej bitwy, której niezależnym arbitrem jest rosnące w siłę Słońce, a jej przypadkowym uczestnikiem został człowiek, odwracając los królestwa roślin, nieuchronnie zmierzającego do zbiorowego samobójstwa. Prelegent: Prof. dr hab. Marek Lewandowski – zajmuje się historią ziemskiego pola magnetycznego, utrwaloną w skałach skorupy ziemskiej, a także historią całego geosystemu, starając się zrozumieć mechanizmy przyrodnicze, które wpływały na historię naturalnego środowiska planety. Naturalne namagnesowanie skał pozwala zrekonstruować wędrówkę kontynentów, odtworzyć historię ich kolizji, poznać historię oceanów zarówno dzisiejszych, jak i tych dawnych, dziś już nie istniejących. Zmieniające się układy mórz i oceanów nie pozostawały bez związku z historią globalnego klimatu, ale również z rozwojem życia na Ziemi. Rozwój biosfery wpływał z kolei na ziemską atmosferę, która w ciągu kilku miliardów lat ewoluowała od bogatej w dwutlenek węgla do dzisiejszej atmosfery tlenowej. Erozja pasm górskich, powstających wskutek zderzeń kontynentów, a także fotosynteza coraz bujniejszego świata roślin, odbierały CO2 z atmosfery, a produkty tych procesów (węglany, węglowodory) składane były w geologicznym depozycie. Zmiany w składzie atmosfery zmieniały temperaturę na powierzchni planety, która oscylowała pomiędzy globalnymi upałami a globalnymi zlodowaceniami. Historia tych zmian, a także uwikłanego w nią człowieka, będzie zilustrowana przystępnymi obrazami i przejrzystymi wykresami. Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz: 1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody. 2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl - https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz! Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #igf #geofizyka #geogadka #nauka #rośliny #igfpan

15 Mar 2022198. Rok w lesie - maj - wiosna kwitnąca młodość niosąca - Bartosz Popczyński01:14:30

Przed nami kolejny wykład  a zarazem ostatni z cyklu Rok w lesie - maj

Bartosz Popczyński – edukator w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Warszawie

Wykłady przygotowane wspólnie z Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Warszawie

12 Jul 2024681. Krajobraz i architektura wsi dolnośląskiej i lubuskiej - Zbigniew Kuriata00:22:00

Wystąpienie dr. inż. Zbigniew Kuriaty, Konferencja „Dziedzictwo wsi lubuskiej i dolnośląskiej”, 16 październik 2015 [20min] https://wszechnica.org.pl/wyklad/krajobraz-i-architektura-wsi-dolnoslaskiej-i-lubuskiej/ Lubuskie i Dolnośląskie to obszar pogranicza, gdzie mieszały się wielonarodowe wpływy kulturowe. Charakterystyka architektury ludowej oraz krajobrazu tych regionów była tematem wystąpienia dr. inż. Zbigniewa Kuriaty podczas konferencji „Dziedzictwo wsi lubuskiej i dolnośląskiej – wiedza, dobre praktyki, wyzwania”. Historyczna tkanka architektoniczna w woj. dolnośląskim i lubuskim składa się przede wszystkim z obiektów murowanych. Jak przypomniał Zbigniew Kuriata, władze pruskie w l. 60 XIX w. zabroniły wznoszenie budynków drewnianych. Cechą charakterystyczną dla obu regionów jest zwarta zabudowa wsi, czym Lubuskie i Dolnośląskie wyróżniają się na tle kilku innych regionów w Polsce. Prelegent podkreślił, że istotnym elementem składającym się na krajobraz obu województw są pola uprawne z charakterystycznym układem miedz. Szczególnej troski o jego zachowanie wymagają zwłaszcza obszary górskie Dolnego Śląska. Rolnictwo schodzi bowiem z gór coraz niżej, w wyniku czego pola zarastają pozostawione same sobie. Aby przestrzeń wsi była spójna po względem formy oraz zachowała symbole będące wyrazem jej wyjątkowości, niezbędna jest – oprócz czynników instytucjonalnych, świadomość społeczna mieszkańców w zakresie posiadanego dziedzictwa kulturowego. Trzeba działać na rzecz jej podnoszenia, postulował Zbigniew Kuriata. Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #łaz #zabór #wieś #polskawieś #krajobraz #kultura #dziedzictwo #lubuskie #dziedzictwokulturowe

21 Sep 2022313. Biegunowe stacje dryfujące - Jerzy Giżejewski00:36:17

Pomysł, aby korzystać z dryfu lodu morskiego do badań naukowych zawdzięczamy Fridtjofowi Nansenowi podczas jego wyprawy na statku Fram.  

Pierwsza stacja dryfująca w regionach polarnych powstała w 1937 roku i należała do ZSRR. Zatem czy można dryfować w lodzie i prowadzić badania naukowe?

Jerzy Giżejewski - geolog, od 1991 roku pracownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich IGF PAN, kierownik XIV i XIX Wyprawy PAN na Spitsbergen, zajmuje się współczesnymi osadami morsko- i limno-glacjalnymi.    

Webinarium poprowadzone w ramach projektu EDU-ARCTIC - realizowanego przez Instytut Geofizyki PAN.
Strona projektu EDU-ARCTIC
https://edu-arctic.pl/ 

#biegun #biegunpołudniowy   

Znajdź nas:         
https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/
https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/
https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia
https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
https://wszechnica.org.pl/

08 Jul 2024679. Różnorodność biologiczna - Dariusz Gatkowski z WWF Polska00:11:14

Wykład Dariusza Gatkowskiego z WWF Polska w ramach debaty o polityce środowiskowej UE w Collegium Civitas [21 marca 2024 r.] W pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2024 r., na uczelni wyższej Collegium Civitas w Warszawie, Polska Zielona Sieć zorganizowała debatę o polityce środowiskowej UE. Nasza debata wpisała się w kontekst aktualnych burzliwych wydarzeń wokół ochrony przyrody w kontekście gospodarki rolnej, ale jej nadrzędnym celem było zainteresowanie zebranej publiczności tym, jak wygląda realizacja tej polityki na szczeblu unijnym i jak przekłada się ona na decyzje odczuwalne przez wszystkie europejskie społeczeństwa. Otwierając debatę, prezeska PZS Joanna Furmaga zwróciła uwagę na ten fakt, apelując jednocześnie do zebranego audytorium o śledzenie działań politycznych na forum UE i świadomy udział w nadchodzących w czerwcu br. wyborach do Parlamentu Europejskiego. W tym celu zaprosiliśmy też uczestników wydarzenia do korzystania z dostępnego na naszych stronach kompasu wyborczego i manifestu opracowanego wspólnie z organizacją CEE Bankwatch Network. Zygmunt: polityka środowiskowa UE stanowi realizację globalnych zobowiązań Wprowadzenie merytoryczne do samej debaty zapewniło troje zaproszonych przez nas ekspertów. Izabela Zygmunt z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce w pierwszej kolejności zwróciła uwagę, iż „polityka środowiskowa UE stanowi realizację globalnych zobowiązań” w tym zakresie (Deklaracja z Kunming i Montrealu z 2022 r.). Główne jej ramy nakreśla strategia na rzecz bioróżnorodności, która w horyzoncie czasowym 2030 przewiduje ochronę 30% lądu i mórz UE, rozwój ekologicznego rolnictwa, ograniczenie zużycia pestycydów, zatrzymanie wymierania zapylaczy, sadzenie drzew i renaturyzację rzek. Konkretne zapisy w tym zakresie wprowadzać ma zaprojektowane w 2022 r. Prawo o odbudowie przyrody („Nature Restoration Law”), którego losy powinny rozstrzygnąć się jeszcze w marcu br. i wokół którego w wielu krajach (w tym w Polsce) rozpętała się niedawno polityczno-medialna burza. Merytoryczny wstęp do wiedzy o samej bioróżnorodności zapewnił ekspert organizacji WWF, Dariusz Gatkowski. Jak się okazuje, według analiz Europejskiej Agencji Środowiskowej tylko 15% siedlisk przyrodniczych w UE chronione jest w prawidłowy sposób (dla Polski poziom ten określa się na 20%). Naukowcy uznają, że różnorodność biologiczna (wewnątrzgatunkowa, międzygatunkowa i ekosystemowa) zmniejsza się szybciej niż kiedykolwiek w historii ludzkości. Wiedza ta stanowi niezwykle istotny kontekst dla prawodawstwa unijnego i politycznych decyzji co do jego wprowadzenia. Merytoryczny wstęp do dyskusji uzupełniło wystąpienie dr Łukasza Kozuba z Centrum Ochrony Mokradeł Wydziału Biologii UW, który tłumaczył zebranym, czym są mokradła/torfowiska i dlaczego bezwzględnie wymagają one ochrony i odtwarzania. Dariusz Gatkowski - doradca Zarządu ds. różnorodności biologicznej, Fundacja WWF Polska. Przyrodnik i ekonomista. Od prawie 20 lat zawodowo pracuje dla ochrony przyrody w bardzo szerokiej tematyce. Koordynował projekty ochrony torfowisk, jeden z nich został nagrodzony prestiżowym wyróżnieniem Best of Best LIFE Projects. Działał na rzecz Puszczy Białowieskiej, brał udział w opracowywaniu standardu gospodarki leśnej FSC FM. Uważa, że rozwiązanie kryzysu klimatycznego i różnorodności biologicznej jest w zasięgu ręki. Potrzebujemy tylko tę rękę wyciągnąć oraz pracować razem, z ludźmi i dla ludzi. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach the Citizens’ Observatory for Green Deal Financing project, finansowanego przez European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #uniaeuropejska #bioróżnorodność #przyroda #zielonyład #polityka #środowisko #klimat #porozumienieklimatyczne #bioróżnorodność #różnorodność #biologia #przyroda

15 Feb 2024600. Miłość w świecie zwierząt. Kto kogo wybiera? - Bartosz Popczyński00:49:30

Wykład Bartosza Popczyńskiego z Lasów Miejskich Warszawa w ramach cyklu #spotkaniazprzyroda [14 lutego 2024 r.]


https://wszechnica.org.pl/wyklad/milosc-w-swiecie-zwierzat-kto-kogo-wybiera/ Serdecznie zapraszamy na cykl spotkań poświęconych miłości w świecie zwierząt! Jeśli chcecie się dowiedzieć jak zwierzęta dobierają się w pary, jak wyglądają ich gody, jak się kochają oraz czy potrafią być sobie wiernie, a może wręcz przeciwnie – szukają tylko okazji aby wykonać skok w bok. O tym wszystkim dowiecie się z najbliższego cyklu. A zaczynamy w najlepszym możliwym terminie, bo w Walentynki! Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz: 1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody. 2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl - https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz! Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #zwierzęta #przyroda #spotkaniazprzyroda #miłość #walentynki #rozmnażanie #gody

01 Oct 2022322. Jakiej energii potrzebujemy? - debata XXVI Festiwalu Nauki02:10:55

Dostęp do źródeł energii staje się jednym z najważniejszych problemów współczesnej cywilizacji. Świat jest ciągle bardzo silnie uzależniony od kopalnych źródeł energii. Dostęp do nich staje się elementem szantażu energetycznego i narzędziem nacisków politycznych, a ich spalanie przyczynia się do niekorzystnych zmian klimatycznych.  Jest  więc oczywiste, że w najbliższej przyszłości ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel muszą zostać zastąpione przez inne źródła energii.  

Jak powinien wyglądać proces transformacji energetycznej w Polsce? Jakie technologie powinniśmy rozwijać? Czy powinniśmy postawić na połączenie energetyki jądrowej z fotowoltaiką, energetyką wiatrową, hydroenergetyką i innymi źródłami odnawialnymi? Jak wykorzystanie rozproszonych źródeł energii wpłynie na bezpieczeństwo gospodarstw domowych i zakładów produkcyjnych? Jak ważne jest rozwijanie inteligentnych sieci energetycznych oraz magazynowanie energii? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie debaty z ekspertami.  

W debacie prowadzonej przez prof. Andrzeja Wysmołka będą uczestniczyć:  
Grzegorz Wiśniewski - Prezes Zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej  
prof. Krzysztof Miernik - Wydział Fizyki UW  
pan Jakub Wiech - dziennikarz gospodarczy
Wojciech Hann - prezes Banku Ochrony Środowiska   

Znajdź nas:         
https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/
https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/
https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia
https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
https://wszechnica.org.pl/

23 Feb 2023389. Powodzie w Polsce - przyczyny - Jacek Pietrusiak00:36:00

Prezentacja głównych przyczyn powstawania powodzi w Polsce i wpływ działalności człowieka na zwiększanie ryzyka powodzi. Wykład Jacka Pietrusiaka, pracownika Fundacji Wspomagania Wsi wygłoszony został w ramach projektu "Powódź! Razem damy radę!". 2012 r.   

https://wszechnica.org.pl/wyklad/powodzie-w-polsce-przyczyny/ 

Dlaczego gminy położone nad Wisłą są zagrożone powodzią? Kiedy mówimy o wezbraniu, a kiedy o powodzi? Jak działalność człowieka w ostatnich stu latach wpłynęła na zwiększenie zagrożenia powodzią?  

Zapraszamy do obejrzenia wykładu o powodziach w Polsce  

Wykład wygłoszony został w ramach projektu „Powódź! Razem damy radę!” prowadzonego przez Fundację Wspomagania Wsi. Projekt dofinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.  

Znajdź nas:           
https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/
https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/
https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia
https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
https://wszechnica.org.pl/

15 Mar 2024613. Jakich pracowników poszukują pracodawcy? - Monika Girdwoyn00:35:02

Wykład Moniki Girdwoyn zorganizowany w ramach zakończenia konkursu Poznawaj Polskę 2011, Collegium Civitas [5 kwietnia 2011 r.] http://wszechnica.org.pl/wyklad/jakich-pracownikow-poszukuja-pracodawcy/ Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/

https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/

https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia

https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka

https://wszechnica.org.pl/

#praca #pracodawcy #pracownik

09 May 2023463. Rozwój przemysłów kultury przemysłów kreatywnych, doświadczenia zagraniczne i krajowe - prof. Dorota Ilczuk00:36:57

Referat prof. Doroty Ilczuk na temat rozwoju kultury przemysłów kreatywnych – doświadczenia zagraniczne i krajowe, seminarium "Czy Polska potrzebuje kulturalnej polityki przemysłowej?" [cz.1], Collegium Civitas, 12 maja 2010 r. [37min] https://wszechnica.org.pl/wyklad/czy-polska-potrzebuje-kulturalnej-polityki-przemyslowej-cz-1/ Czy Polska potrzebuje kulturalnej polityki przemysłowej? III Seminarium z cyklu „Kultura i rozwój” zorganizowane 12 maja 2010 roku przez Ośrodek Badań nad Przyszłością Collegium Civitas i Narodowe Centrum Kultury. Przemysły kultury i przemysły kreatywne stają się coraz ważniejszymi sektorami rozwiniętych gospodarek. Do przemysłów o długiej tradycji rynkowej, jak film, muzyka, media dołączają nowe – gry komputerowe, multimedia. Ich rozwój związany jest nie tylko z innowacjami technologicznymi otwierającymi nowe możliwości ekspresji przed kreatywnymi przedsiębiorcami. Zmieniają się także społeczeństwa i coraz bardziej cenią kulturę czasu wolnego z którą wiąże się rosnący popyt na usługi i produkty przemysłów kultury. Czy kulturowa produkcja komercyjna, zorganizowana w przemysły kultury i przemysły kreatywne powinna być wyłącznie przedmiotem gry popytu i podaży rozgrywanej na wolnym rynku? Czy też może powinna podlegać aktywnej polityce państwa? A jeśli tak, to czy rozwój przemysłów kultury powinien być domeną działania resortu gospodarki, czy też kultury? Czy w domenie „gospodarki kulturalnej” powinno uwzględniać się specyfikę narodową, czy też powinna ona być wolna od protekcjonizmu? Jak zorganizowane są przemysły kultury w innych krajach? Do jakich doświadczeń możemy odwoływać się w Polsce? Czy odrodzenie rodzimego rynku filmowego jest wynikiem polityki państwa, wyrażającej się w działaniu takich instytucji, jak Polski Instytut Sztuki Filmowej, czy też może raczej jest dziełem przypadku? To nie jedyne pytania, na które będziemy szukać odpowiedzi podczas III Seminarium z cyklu „Kultura i rozwój”. Liczymy, że w odpowiedzi uzyskamy lepszą wizję, jaka kulturalna polityka przemysłowa najlepiej sprawdzi się w Polsce. Program seminarium: 1. Rozwój przemysłów kultury przemysłów kreatywnych, doświadczenia zagraniczne i krajowe, referat prof. dr hab. Doroty Ilczuk (Fundacja PROcultura); (37min) 2. Doświadczenia Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Agnieszka Odorowicz, dyrektor PISF (16min) 3. Na styku kultury i technologii, kilka uwag o rozwoju przemysłu gier komputerowych, dr Sławomir Kopeć, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego. (24min) 4. Dyskusja. (36min) Prowadzenie: Edwin Bendyk, Collegium Civitas, tygodnik POLITYKA Polecana lektura: Green Paper – Unlocking the potential of cultural and creative industries Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/

https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/

https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia

https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka

https://wszechnica.org.pl/

18 Feb 202025. Świat gotowy do współpracy na rzecz klimatu - rozmowa z Marcinem Korolcem00:11:14

Druga część rozmowy z Sławomira Kosielińskiego z Marcinem Korolcem „O krok od globalnego porozumienia klimatycznego”, Fundacja Wspomagania Wsi [grudzień 2014 r.]

Z Marcinem Korolcem, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska, Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Klimatycznej rozmawia Sławomir Kosieliński, Fundacja „Instytut Mikromakro”.

Od 20 lat toczą się światowe negocjacje o ochronie środowiska naturalnego i klimatu pod wodzą Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ale dopiero polskie przewodnictwo Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (COP), które rozpoczęło się przed rokiem w Warszawie na szczycie COP19 i zakończyło się wraz z rozpoczęciem COP20 w Limie, doprowadziło do przełomu. Zamiast narzucać państwom, jaki mają wnieść wkład w globalne działania na rzecz klimatu, przyjęto założenie, by same one określały swoje zobowiązania, najlepsze ze względu na interes ogólny i interes własny.

Wrażenie na świecie zrobiły też determinacja w tym zakresie państw UE. Przywódcy europejscy uzgodnili na październikowym szczycie w Brukseli, że UE ograniczy emisje CO2 o co najmniej 40 proc. do 2030 r. względem roku 1990. Wkrótce potem USA i Chiny złożyły swoje deklaracje dotyczące emisji CO2. „Jestem pewien, że w grudniu 2015 r. podpiszemy w Paryżu globalne porozumienie klimatyczne” – twierdzi Marcin Korolec.

29 May 2023478. Wyzwania stojące przed polską wsią i rolnictwem - Maria Halamska i Jerzy Wilkin /2011r.00:43:09

Wystąpienie prof. dr hab. Marii Halamskiej i prof. dr hab. Jerzego Wilkina z okazji obchodów 40-lecia Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk, 15 listopada 2011 [43min]

Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/

https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/

https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia

https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka

https://wszechnica.org.pl/

#irwir wieś #rolnictwo

14 Jul 2024682. Konsultacje społeczne planów miejscowych - przykłady i doświadczenia Gminy Inowłódz - Dorota Bregin00:48:59

Wystąpienia Doroty Bregin i Pawła Jaworskiego, zaangażowanych w projekt Fundacji Wspomagania Wsi „Nasza przestrzeń – nasza sprawa”, Gminne Centrum Kultury „Zamek” w Inowłodzu, 29 października 2015 [48min] https://wszechnica.org.pl/wyklad/konsultacje-spoleczne-planow-miejscowych-przyklady-i-doswiadczenia-gminy-inowlodz/ 29 października w Gminnym Centrum Kultury „Zamek” w Inowłodzu dokonano podsumowania działań podjętych w ramach projektu Fundacji Wspomagania Wsi „Nasza przestrzeń – nasza sprawa” na terenie Gminy Inowłódz. Dorota Bregin – trenerka, koordynatorka projektów i konsultantka – opowiedziała o przeprowadzeniu konsultacji społecznych dot. planu zagospodarowania przestrzennego w Spale, a Paweł Jaworski – architekt, urbanista, specjalista od partycypacyjnego planowania przestrzennego – przekazał wiedzę o dobrych praktykach angażowania mieszkańców w proces konsultacji społecznych, możliwych do powtórzenia w każdej miejscowości. Projekt „Nasza przestrzeń – nasza sprawa” realizowano w Spale w kilku etapach, relacjonowała Dorota Bregin. Na pierwsze spotkanie zaproszono mieszkańców, by przekazać im ogólną wiedzę na temat procesu konsultacji społecznych. Tego samego dnia zorganizowanego też spotkanie z dziećmi i młodzieżą z lokalnej świetlicy. Młodych spytano, co myślą o przygotowanym planie zagospodarowania przestrzennego i czego im w nim brakuje. Przeprowadzone rozmowy stały się podstawą to kolejnego spotkania z dorosłymi mieszkańcami. Dyskutowano podczas niego o projekcie zagospodarowania przestrzennego głównego placu w miejscowości. Zgromadzeni udali się też na spacer badawczy w teren. Do udziału w spotkaniu zaproszono urbanistę, którego zadaniem była pomoc mieszkańcom w przemyśleniu zagadnień związanych z projektem planu zagospodarowania przestrzennego w ich miejscowości i udzielenie im wsparcia w sformułowaniu wniosków jego dotyczących. Choć informacja o spotkaniach była dobrze rozpropagowana, to wzięło w nich udział mało osób. Dlatego osoby zaangażowane w projekt „Nasza przestrzeń – nasza sprawa” zdecydowały się na przeprowadzenie z mieszkańcami wywiadów na temat przestrzeni wspólnej w Spale. W proces partycypacji po raz kolejny zaangażowano też dzieci i młodzież ze świetlicy. Poproszono je o wykonanie zdjęć, które pokazywałyby, jak wygląda przestrzeń publiczna ich oczami. Fotografie wykonane przez młodych wyeksponowano na płocie otaczającym kościół. Uczestnicy projektu, odwołując się do nich, inicjowali dyskusję z przechodniami, wśród których znaleźli się także nie mieszkający na co dzień w Spale wycieczkowicze. W toku wszystkich opisanych wyżej działań udało się zgromadzić wiele cennych uwag mieszkańców na temat przestrzeni wspólnej w ich w miejscowości. Dobre praktyki Podczas spotkania w Inowłodzu Paweł Jaworski przekazał kilka sprawdzonych sposobów na zachęcenie mieszkańców do zaangażowania się w proces konsultacji społecznych dot. planów zagospodarowania przestrzennego. Urbanista zwrócił uwagę, że osoby zamieszkujące dany obszar nigdy nie są jednorodną grupą społeczną (wśród nich mogą być np. osoby pracujące na co dzień poza miejscowością). Chcąc dotrzeć do jak najszerszego kręgu z informacją o zainicjowaniu procesu konsultacji społecznych, trzeba więc szukać różnych kanałów dotarcia do tych poszczególnych grup. Paweł Jaworski zachęcał też, by komunikując się z mieszkańcami, unikać sformalizowanego języka. Większość z nich nie ma bowiem doświadczenia w czytaniu planów architektonicznych i urbanistycznych. Urbanista opisał działania, w których brał udział, mające na celu zaangażowanie w procesy partycypacyjne mieszkańców Katowic, Dąbrowy Górniczej i Tychów. Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #konsultacjespołeczne #konsultacje #planymiejscowe #inowlodz

20 May 2024651. Miłość w świecie zwierząt. Jaki jest on, a jaka ona? - Bartosz Popczyński00:55:20

Wykład Bartosza Popczyńskiego w ramach cyklu #spotkaniazprzyrodą [15 maja 2024 r.] W kolejnym spotkaniu poświęconym miłości w świecie zwierząt przypatrzymy się dokładnie jej oraz jemu. Popatrzymy jakie są różnice w budowie ciała płci oraz dlaczego jest to takie ważne dla funkcjonowania organizmów. Bartosz Popczyński – przyrodnik, leśnik z wykształcenia i pasji, edukator w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich w Warszawie Polecamy też inne wykłady Bartosza Popczyńskiego z cyklu Spotkania z przyrodą Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz: 1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody. 2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl - https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz! 3. Możesz przekazać nam darowiznę na cele statutowe tradycyjnym przelewem Darowizny dla Fundacji Wspomagania Wsi można przekazywać na konto nr: 33 1600 1462 1808 7033 4000 0001 Fundacja Wspomagania Wsi Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #spotkaniazprzyrodą #przyroda #zwierzęta #miłość #samiec #samica #środowisko

13 Oct 2024732. O pracy w samorządzie, planowaniu przestrzennym i partycypacji mieszkańców - Bernadeta Janik00:31:58

Rozmowa z Bernadettą Janik, planistką Urzędu Miejskiego w Gogolinie, grudzień 2018 https://wszechnica.org.pl/wyklad/o-pracy-w-samorzadzie-planowaniu-przestrzennym-i-partycypacji-mieszkancow/ Bernadeta Janik wraz z zespołem z Urzędu Miejskiego w Gogolinie doprowadziła do objęcia planami zagospodarowania przestrzennego większości terenów gminy Bernadetta Janik wraz z zespołem z Urzędu Miejskiego w Gogolinie (woj. opolskie) doprowadziła w ciągu sześciu lat do objęcia planami zagospodarowania przestrzennego większości terenów należących do podległej urzędowi gminy. Planistyka uczestnicząca w programie "Nasza Przestrzeń 2" realizowanym przez Fundację Wspomagania Wsi opowiada, w jaki sposób udało się tego dokonać oraz o różnych aspektach planowania przestrzennego w samorządzie. – Mam wrażenie, że to wynika przede wszystkim z polityki gminy, z polityki władzy. Stwierdzamy, że ma być spójnie, ma być przestrzennie ładnie i podejmujemy decyzję, żeby narzucić pewne normy, pewne wytyczne, które będą się wpisywały w to, co już istnieje, będą do tego nawiązywały i będą pozwalały kształtować przestrzeń w taki sposób, aby odpowiadała mieszkańcom i dobrze komponowała się z tym, co już istnieje – odpowiada Bernadeta Janik na pytanie, w jaki sposób udało się pokryć planami zagospodarowania przestrzennego większość terenów gminy. Planowanie przestrzenne w Gogolinie W trakcie rozmowy planistyka opowiada o swoich początkach pracy w samorządzie oraz opisuje, w jaki sposób wygląda proces planowania przestrzennego w Gogolinie: poczynając od zadań wykonywanych przez urzędników, a skończywszy na konsultacjach społecznych oraz uchwalaniu powstałych projektów przez Radę Gminy i zatwierdzaniu ich przez wojewodę. Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #partycypacja #planowanie #samorząd #gmina #gogolin #opolskie #przestrzeń #planowanieprzestrzenne

23 Oct 2023516. O uwarunkowaniach orientacji seksualnej i tożsamości płciowej - debata Festiwalu Nauki w Warszawie01:43:30

Debata Festiwalu Nauki w Warszawie z udziałem prof. dr. hab. Jacka Kubiaka, dr Moniki Folkierskiej-Żukowskiej, lek. med. Marceliną Jeziorko, prof. Małgorzatą Kossut i dr. hab. Wojciechem Draganem [23 września 2023 r.]


https://wszechnica.org.pl/wyklad/o-uwarunkowaniach-orientacji-seksualnej-i-tozsamosci-plciowej-debata-festiwalu-nauki-w-warszawie/ LGBTQ+ – to akronim od słów lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i queer. Służy do określenia społeczności osób należących do mniejszości wyróżnianych ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Kwestia LGBTQ+ w rozgrywkach politycznych, przekazach religijnych i kodeksach karnych (w ośmiu krajach homoseksualizm karany jest śmiercią; w 13 stanach USA przestał być przestępstwem kryminalnym dopiero w 2013 roku, Rosja zabroniła tranzycji w 2023) to ważny i bolesny problem. Jednak nie tego będzie dotyczyć debata. Przedstawimy w niej wiedzę na temat możliwych przyczyn różnorodności w zakresie orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Jakie uwarunkowania molekularne, genetyczne, biologiczne, psychologiczne, kulturowe i społeczne za tym stoją. W jakim stopniu tożsamość płciowa jest płynna, w jakim stopniu stała. Orientacja seksualna wrodzona czy nabyta? Czy w mózgach osób LGBTQ+ można znaleźć różnice anatomiczne, czy są specyficzne reakcje mózgu na bodźce związane z seksem? Czy presja środowiska odgrywa rolę w tranzycji? Wiemy, że nie na wszystkie pytania nauka dała, jak do tej pory, jasną odpowiedź. Chcemy jednak zapoznać słuchaczy z dobrze udokumentowanymi danymi, z tym, co na dziś nauka wie o uwarunkowaniach orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. W debacie panelistami będą – biolog molekularny, psycholog, neuronaukowczyni, lekarka. prof. dr hab. Jacek Kubiak - doktor habilitowany nauk biologicznych, profesor Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Warszawie dr Monika Folkierska-Żukowska - psycholożka lek. med. Marcelina Jeziorko - lekarka, specjalistka neurologii, trans kobieta. Ukończyła Wydział Lekarski Collegium Medicum UJ, obecnie pracuje w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. prof. Małgorzata Kossut - Neurobiolog. Zajmuje się neuronalnymi i molekularnymi mechanizmami uczenia się i pamięci oraz obrazowaniem plastyczności mózgu. Kieruje Pracownią Neuroplastyczności w Zakładzie Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. dr hab. Wojciech Dragan - psycholog, biolog, adiunkt Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, doktor habilitowany nauk społecznych, w latach 2008–2016 prodziekan do spraw studenckich Wydziału Psychologii UW. Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz: 1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody. 2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl - https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz! Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #festiwalnauki #lgbtq #lgbtqplus


23 Mar 2022247. Czerwona Księga zwierząt w Polsce. Zwierzęta wymarłe - Bartosz Popczyński01:31:45

Czerwona Księga zwierząt w Polsce. Zwierzęta wymarłe - Bartosz Popczyński

Czym jest Czerwona Księga i jakie informacje zawiera oraz jakie są kategorie zagrożeń zwierząt i zaczniemy omawiać pierwsza kategorie, czyli zwierzęta wymarłe na terenie Polski - dwa gatunki.

Bartosz Popczyński - Centrum Edukacji Przyrodniczo-leśnej Lasów Miejskich - Warszawa 

21 Feb 2024604. VIII Kongres Obywatelski 2013 r. - dr Jan Szomburg, dr Bogusław Grabowski, Krzysztof Domarecki, Ewa Błaszczyk 00:55:35

Wystąpienia dr Jana Szomburga, dr Bogusława Grabowskiego, Krzysztofa Domareckiego i Ewy Błaszczyk z okazji otwarcia VIII Kongresu Obywatelskiego, Politechnika Warszawska, 26 października 2013 [56min] https://wszechnica.org.pl/wyklad/sesja-plenarna-rozpoczynajaca-obrady-viii-kongresu-obywatelskiego/ Jaka modernizacja Polski: od budowy infrastruktury do nowych postaw i zachowań? VIII KONGRES OBYWATELSKI Część 1 [16min]: W kierunku nowej wizji rozwoju Polski – dr Jan Szomburg – Prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Organizator Kongresu

VIII Kongres Obywatelski, jak co roku, swoim wystąpieniem otworzył jego główny organizator dr Jan Szomburg. Powiedział parę słów o tym czemu służy Kongres, po co i jakie problemy są w jego trakcie poruszane. Część 2 [10min]: Jak przebić szklany sufit rozwoju Polski? – dr Bogusław Grabowski – Członek Rady Gospodarczej przy Premierze, Członek Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego Doktor Bogusław Grabowski mówił o lokalnych inicjatywach oddolnych i wspieraniu talentów jako kluczu do rozwoju Polski. Część 3 [13min]: Następne 20 lat. Mechanizmy rozwoju dla Polski – Krzysztof Domarecki – Przewodniczący Rady Nadzorczej SELENA FM SA Krzysztof Domarecki podkreślił w swojej wypowiedzi, że kluczem do rozwoju Polski jest budowa silnego, polskiego kapitalizmu. Część 4 [17min]: Siła jest w nas! – Ewa Błaszczyk – aktorka teatralna i filmowa, założycielka i prezes Fundacji „Akogo” Aktorka Ewa Błaszczyk opowiedziała o historii swojej Fundacji „Akogo” – o własnych doświadczeniach aktywności obywatelskiej dla dobra wspólnego. Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #kongresobywatelski #społeczeństwo

20 Dec 2023573. Wpływ polityki spójności na rozwój obszarów wiejskich / Seminarium IRWiR PAN02:00:28

Seminarium IRWiR PAN, 13 stycznia [2h00min] https://wszechnica.org.pl/wyklad/wplyw-polityki-spojnosci-na-rozwoj-obszarow-wiejskich/ Podczas seminarium w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN Agata Brzóska oraz Łukasz Komorowski przedstawili wyniki badania ewaluacyjnego projektu "Wpływ polityki spójności na rozwój obszarów wiejskich". Wstęp wygłosili prof. dr hab. Jerzy Wilkin oraz prof. dr hab. Monika Stanny. Agata Brzóska - asystentka w Zakładzie Integracji Europejskiej w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. Bada Rozwój regionalny i lokalny, finanse lokalne, fundusze europejskie, ekonomię przestrzenną i uwarunkowania świadczenia usług publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego Łukasz Komorowski - asystent w Zakładzie Ekonomii Wsi w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. Zajmuje się badawczo usługami publicznymi, infrastrukturą techniczną, przestrzennymi aspektami rozwoju społeczno-gospodarczego, finansami lokalnymi oraz problematyką smart villages O badaniu ewaluacyjnym projektu "Wpływ polityki spójności na rozwój obszarów wiejskich" Badanie zostało zrealizowane w 2019 roku przez konsorcjum IRWiR PAN oraz Wolański sp. z.o.o. dla Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (obecnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej). Celem badania była ocena wpływu realizacji polityki spójności 2007-2013 oraz 2014-2020 na rozwój obszarów wiejskich. W ramach badania wykonano również pogłębioną ocenę efektów realizacji, ocenę wewnętrznej spójności i komplementarności interwencji oraz działań ukierunkowanych na rozwój obszarów wiejskich wdrażanych w ramach polityki spójności w dwóch perspektywach finansowych. Zdefiniowano także kierunki wsparcia po 2020 roku, potencjalne bariery rozwoju obszarów wiejskich oraz sformułowano rekomendacje dla nowego okresu programowania. Badanie zrealizowano na poziomie gmin. Jest to pierwsza tak pogłębiona analiza ex-post polityki spójności na obszarach wiejskich w Polsce. Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #irwir #wieś #rolnictwo #ekonomia #gospodarka
#smartvillages #smartwieś

23 Mar 2022248. Życie i śmierć plejstoceńskiego nosorożca - dr Daniel Tyborowski01:07:05

Życie i śmierć plejstoceńskiego nosorożca - dr Daniel Tyborowski

Jak to polska nazwa zwyczajowa wskazuje, współczesne nosorożce charakteryzują rogi na ich nosach. Niemniej jednak, zdecydowana większość nosorożców, jakie istniały w dziejach Ziemi, rogów w ogóle nie posiadała. Skąd zatem wiadomo, że te kopalne zwierzęta rzeczywiście były bliskimi krewniakami współczesnych nosorożców?

14 Nov 2023548. Kalecki dla opornych - prof. Jerzy Osiatyński01:19:06

Wykład profesora Jerzego Osiatyńskiego z cyklu "Czwartki Razem", państwomiasto, 17 marca 2016 [1h19min] https://wszechnica.org.pl/wyklad/kalecki-dla-opornych/ Michał Kalecki (1899-1970) był najbardziej oryginalnym polskim ekonomistą rangi światowej, choć nie był nim z wykształcenia. Gdyby nie przedwczesna śmierć w 1970 roku, był bardzo poważnym kandydatem do Nagrody Nobla – mówił prof. Jerzy Osiatyński podczas wykładu z cyklu "Czwartki Razem". Podczas swojego wystąpienia ekonomista przypomniał biografię Kaleckiego oraz przedstawił podstawy stworzonej przez niego myśli ekonomicznej. Prelegent zwrócił uwagę, że Kalecki podczas swojej pracy szukał odpowiedzi na pytanie, jakie są przyczyny kryzysu, którego doświadczył na własnych plecach (jego ojciec był właścicielem niewielkiej przędzalni, którą na początku XX w. musiał sprzedać, aby pokryć długi). Kalecki był wraz z Ludwikiem Landauem autorem pionierskich w Polsce badań "Szacunek dochodu społecznego w 1929 roku". W 1933 roku opublikował "Próbę teorii koniunktury", w której na trzy lata przed opublikowaniem "Ogólnej teorii zatrudnienia, procentu i pieniądza" J. M. Keynesa zwracał uwagę na konieczność interwencjonizmu państwowego w warunkach dekoniunktury. Czy recepty Michała Kaleckiego są możliwe do zastosowania współcześnie? Odpowiedź prof. Jerzego Osiatyńskiego na to pytanie znajdziecie w załączonym filmie z wykładu. Zapraszamy do oglądania. Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #kalecki #michałkalecki #ekonomia #kryzys #landau #ludwiklandau #dochód #zatrudnienie #pieniądz #interwencjonizm #keynes


15 Mar 2022204. Jak możemy zobaczyć gen(y)? - dr Tomasz Książczyk00:56:17

Zapraszamy na wykład przygotowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Astrobiologicznym https://astrobio.pl/

Dr Tomasz Książczyk – doktor nauk biologicznych, edukator, biolog, amator - astronom. 


15 May 2023466. Doświadczenia Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - Agnieszka Odorowicz00:15:03

Agnieszka Odorowicz opowiada o doświadczeniach Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Collegium Civitas, 12 maja 2010 r. [16min]

https://wszechnica.org.pl/wyklad/czy-polska-potrzebuje-kulturalnej-polityki-przemyslowej-cz-2/

Czy Polska potrzebuje kulturalnej polityki przemysłowej? III Seminarium z cyklu „Kultura i rozwój” zorganizowane 12 maja 2010 roku przez Ośrodek Badań nad Przyszłością Collegium Civitas i Narodowe Centrum Kultury.

Przemysły kultury i przemysły kreatywne stają się coraz ważniejszymi sektorami rozwiniętych gospodarek. Do przemysłów o długiej tradycji rynkowej, jak film, muzyka, media dołączają nowe – gry komputerowe, multimedia. Ich rozwój związany jest nie tylko z innowacjami technologicznymi otwierającymi nowe możliwości ekspresji przed kreatywnymi przedsiębiorcami. Zmieniają się także społeczeństwa i coraz bardziej cenią kulturę czasu wolnego z którą wiąże się rosnący popyt na usługi i produkty przemysłów kultury.

Czy kulturowa produkcja komercyjna, zorganizowana w przemysły kultury i przemysły kreatywne powinna być wyłącznie przedmiotem gry popytu i podaży rozgrywanej na wolnym rynku? Czy też może powinna podlegać aktywnej polityce państwa? A jeśli tak, to czy rozwój przemysłów kultury powinien być domeną działania resortu gospodarki, czy też kultury? Czy w domenie „gospodarki kulturalnej” powinno uwzględniać się specyfikę narodową, czy też powinna ona być wolna od protekcjonizmu?

Jak zorganizowane są przemysły kultury w innych krajach? Do jakich doświadczeń możemy odwoływać się w Polsce? Czy odrodzenie rodzimego rynku filmowego jest wynikiem polityki państwa, wyrażającej się w działaniu takich instytucji, jak Polski Instytut Sztuki Filmowej, czy też może raczej jest dziełem przypadku?

To nie jedyne pytania, na które będziemy szukać odpowiedzi podczas III Seminarium z cyklu „Kultura i rozwój”. Liczymy, że w odpowiedzi uzyskamy lepszą wizję, jaka kulturalna polityka przemysłowa najlepiej sprawdzi się w Polsce.

Program seminarium:

1. Rozwój przemysłów kultury przemysłów kreatywnych, doświadczenia zagraniczne i krajowe, referat prof. dr hab. Doroty Ilczuk (Fundacja PROcultura); (37min)

2. Doświadczenia Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Agnieszka Odorowicz, dyrektor PISF (16min)

3. Na styku kultury i technologii, kilka uwag o rozwoju przemysłu gier komputerowych, dr Sławomir Kopeć, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego. (24min)

4. Dyskusja. (36min)Prowadzenie: Edwin Bendyk, Collegium Civitas, tygodnik POLITYKA

Polecana lektura: Green Paper – Unlocking the potential of cultural and creative industries Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/

https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/

https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia

https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka

https://wszechnica.org.pl/

10 May 2022290. Gdzie zimują pingwiny? I dlaczego chcemy to wiedzieć? - dr Małgorzata Korczak-Abshire01:00:15

Gdzie zimują pingwiny? Czy osobniki różnych gatunków wybierają te same siedliska? Do kogo należy rekord długości przebytej wędrówki? Czy skutki zmian klimatycznych wpływają na rozmieszczenie populacji tych ptaków morskich?  

Odpowiedzi na te pytania długo pozostawały tajemnicą. Dopiero niedawno wykorzystanie nowoczesnych narzędzi telemetrycznych pozwoliło prześledzić zimowe wędrówki trzech gatunków pingwinów z kolonii lęgowych usytuowanych wzdłuż Półwyspu Antarktycznego.  

Podczas spotkania, o wynikach międzynarodowego projektu w którym swój wkład mieli Polscy naukowcy, opowie dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Wiedza na temat wykorzystania zimowych siedlisk jest niezbędna do prowadzenia działań na rzecz ochrony ekosystemu Oceanu Południowego.  

dr inż. Małgorzata Korczak-Abshire - Zakład Biologii Antarktyki w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN  

Webinarium poprowadzone w ramach projektu EDU-ARCTIC Uniwersytet Polarny - realizowanego przez Instytut Geofizyki PAN. Strona projektu EDU-ARCTIC https://edu-arctic.pl/  

Znajdź nas:  
https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/
https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia
https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
wszechnica.org.pl

09 Aug 2023501. O przypadkowych odkryciach w chemii / dr Aleksandra Sentkowska00:34:22

Wykład dr Aleksandry Sentkowskiej zorganizowany w ramach Dnia Odkrywców Kampusu Ochota [11 czerwca 2022 r.] Wykład będzie o tym, że nie tylko długie i żmudne godziny spędzone w laboratorium owocują przełomowymi odkryciami. Czasami konieczna jest duża doza szczęścia. W trakcie zajęć omówione zostaną przykłady odkryć, które zmieniły oblicze chemii i miały ogromy wpływ na ludzkie życia, a były dziełem przypadku. Będzie zatem mowa o odkryciu rzeczy wielkich, jak promieniotwórczość, antybiotyki i dynamit, jak również o rzeczach całkiem przyziemnych, jak karteczki samoprzylepne. Bo przecież chemia jest wokół nas, no a przypadki chodzą po ludziach dr Aleksandra Sentkowska - Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów


Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/

https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/

https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia

https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka

https://wszechnica.org.pl/

#doko #chemia

25 Jan 2023372. Czego, jak i po co uczą się niemowlęta i małe dzieci? - prof. dr hab. Ewa Haman i dr hab. Przemysław Tomalski00:59:15

Czego, jak i po co uczą się niemowlęta i małe dzieci? - rozmawiają prof. dr hab. Ewa Haman i dr hab. Przemysław Tomalski, czerwiec 2022 r., Fundacja Wspomagania Wsi  

Już od pierwszych swoich dni wykonują ogromną pracę. „- Dzieci nie umieją się powstrzymać przed uczeniem” – jak powiedziała prof. Ewa Haman. Nawet w brzuchu u mamy przetwarzają bodźce z zewnątrz i się uczą (np. melodii ojczystego języka). Niemowlęta w pierwszych miesiącach mają niewielką kontrolę nad swoim ciałem, mają mały repertuar reakcji i nie są nam w stanie odpowiedzieć słowami (zajmie im to wiele miesięcy, żeby nam coś powiedzieć pełnymi zdaniami). Często trochę rodzicom zajmuje domyślenie się o czym płacze ich dziecko, na „jaką melodię” – czy to melodia głodu, zmęczenia itd. ”

– Jesteśmy przekonani jak fascynująco aktywne w zakresie uczenia się i zdobywania wiedzy są noworodki, niemowlęta i małe dzieci. I jak bardzo dużo jesteśmy już w stanie powiedzieć o tym jak ta wiedza jest nabywana. Niemowlak to osoba o dużych możliwościach uczenia się i bardzo skromnym repertuarze zachowań, które pozwalają mu komunikować otoczeniu tą wiedzę” – mówi dr hab. Przemysław Tomalski. Psychologowie różnymi skomplikowanymi metodami (badając aktywność mózgu, ruchy oczu, prędkość ssania smoczka, pracę serca) badają jak uczą się dzieci i jak rozwija się ich mózg.

Ciało niemowląt bardzo szybko rośnie i się zmienia (nagle umieją się przeturlać, coś złapać, usiąść, stanąć, zrobić krok). Nowe możliwości za każdym razem całkowicie zmieniają im świat – uczą się przenoszenia uwagi, nawiązywania kontaktu, itd.

Po drodze, ucząc się, dzieci ponoszą całe mnóstwo porażek. Bez przerwy próbują, ponoszą porażkę, próbują ponownie, i ponownie. A my z zachwytem i podziwem ich w tych porażkach i mozolnym uczeniu wspieramy. To wsparcie w procesie uczenia się, towarzyszenie w porażkach, jest dla nas wszystkich naturalne w pierwszych latach życia dziecka. Wielka szkoda, że w późniejszych etapach rozwoju to przepiękne podejście do nauki i popełnianych błędów zanika i u starszych dzieci porażki zaczynamy traktować zupełnie inaczej. A to przecież konieczność i naturalny proces zdobywania wiedzy. Największa część rozumienia i zdobywania wiedzy o świecie przez malutkie dzieci, opiera się na ich własnej aktywności. Niemowlęta są w dużej mierze samosterowne jeśli chodzi o uczenie się. Same organizują sobie poznawanie świata i zdobywanie wiedzy. Rolą opiekunów jest tak wspierać i tak kształtować otaczające je środowisko żeby miały okazje aktywnie doświadczać, próbować i odkrywać. Radość z robienia nowych rzeczy jest kluczowa. Przyjemność z tego, że robimy coś nowego.

Jak możemy sami w domu to środowisko małych dzieci wzbogacać? Jedną z takich wzbogacających czynności jest zabawa z dzieckiem. Taka zabawa, w której jest dużo mowy, a właściwie dialogu. Zabawa, gdzie dorosły podąża za ciekawością dziecka, towarzyszy i komentuje to co się dookoła dzieje. Dialogowanie z dzieckiem warto wykorzystywać w interakcjach, zabawach, codziennych sytuacjach już u bardzo małych dzieci, już w pierwszych tygodniach życia.

Doskonałym narzędziem do rozwijającej zabawy i rozmów są książeczki (nawet takie obrazkowe, bez tekstu). Opowiadane przez opiekuna poszerzają zakres słyszanych i rozumianych słów. Wspólne oglądanie książeczek uczy skupiania uwagi na konkretnych elementach ilustracji o których opowiadamy, przenoszenia uwagi z jednego elementu na drugi, podążania za palcem rodzica, zabaw w szukanie szczegółów na ilustracji, szukanie różnic i podobieństw, itd. Książeczki są bardzo wygodnym pretekstem do rozmów na nowe tematy.


Znajdź nas:  
https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/
https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/
https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia
https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
https://wszechnica.org.pl/


25 Sep 2024723. Kwadratura kwadratu / Łukasz Rajkowski00:26:35

Wykład Łukasza Rajkowskiego w ramach 28. Festiwalu Nauki w Warszawie [21 września 2024 r.]

https://wszechnica.org.pl/wyklad/kwadratura-kwadratu/ Tytułowa kwadratura kwadratu polega na wskazaniu podziału pewnego kwadratu o całkowitej długości boku na różne, mniejsze kwadraty o całkowitej długości boku. W odróżnieniu od kwadratury koła jest to możliwe, ale nie tak proste, jak może sugerować nazwa. Na tych zajęciach przyjrzymy się historii zmagań z tym problemem, przedstawimy również kilka powiązanych zagadnień. Łukasz Rajkowski - asystent, Instytut Matematyki Stosowanej i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz: 1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody. 2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl - https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz! 3. Możesz przekazać nam darowiznę na cele statutowe tradycyjnym przelewem Darowizny dla Fundacji Wspomagania Wsi można przekazywać na konto nr: 33 1600 1462 1808 7033 4000 0001 Fundacja Wspomagania Wsi Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #nauka #festiwalnauki #matematyka #kwadratura #kwadrat #mimuw

18 Mar 2022227. Nie tylko szkoła, ale przede wszystkim dom rodzinny ma wpływ na sukces dzieci w dorosłym życiu - Małgorzata Taraszkiewicz01:06:01

Nie tylko szkoła, ale przede wszystkim dom rodzinny ma wpływ na sukces dzieci w dorosłym życiu - Małgorzata Taraszkiewicz  

Z Małgorzatą Taraszkiewicz – psycholożką i autorką poradników dla rodziców z zakresu rewitalizacji edukacji rozmawia Piotr Szczepański. Rozmowa została nagrana we wrześniu 2021 roku.  

Do 7. roku życia dziecko buduje swój fundament na resztę życia. Kształtuje ogólny model świata i poczucie swojego miejsca w tym świecie. To od rodziców i najbliższych opiekunów uczy się jacy są ludzie, jaki jest świat i wreszcie - jakie ono jest w tym świecie:  czy jest ważne, czy jest wartościowe.  To z domu rodzinnego dziecko wynosi najważniejsze wartości, takie jak miłość i szacunek dla siebie, dla ludzi i przyrody, pewność siebie, umiejętność komunikacji z innymi.   Aby ten fundament okazał się mocny, rodzice i opiekunowie powinni być świadomi, jakimi zachowaniami kształtują w dziecku poczucie szczęścia i bezpieczeństwa, a jakie sprzyjają jego niepowodzeniom. Dorośli muszą wiedzieć, że to atmosfera panująca w domu wpływa na rozwój dzieci.  Usłyszymy o przykładach płynących z domu, o zaspakajaniu dziecięcej potrzeby spokoju i bezpieczeństwa, o empatycznej komunikacji między dorosłymi a dziećmi, o kształtowaniu samodzielności i autonomii dziecka, pokazywaniu konsekwencji określonych zachowań, a wreszcie o potrzebie poznania przez rodziców poszczególnych etapów  rozwoju dziecka (psychologia rozwojowa), gdyż właśnie ta wiedza może dać opiekunom wskazówki i narzędzia, jak wspierać dziecko w pomyślnym rozwoju i budowaniu swojego szczęścia.

17 Sep 2020134. "Natured nurture"? - o biologicznym charakterze wpływu środowiska na zachowanie - prof. dr hab. Wojciech Łukasz Dragan00:58:26

Prof. dr hab. Wojciech Łukasz Dragan w nagraniu wykładu z Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki tłumaczy, czy wpływ na nasze zachowanie mają geny czy wychowanie. Wyjaśnia, że genetyka zachowania, jedna z dziedzin nauki, dawno już ten problem rozstrzygnęła. Na zachowanie mają wpływ zarówno cechy dziedziczone, jak też czynniki środowiskowe. Do tych ostatnich uczeni zaliczają jednak również faktory biologiczne. W tym kontekście prelegent tłumaczy, w jaki sposób kształtuje się nasza orientacja seksualna.

Wideo: https://wszechnica.org.pl/wyklad/natured-nurture-o-biologicznym-charakterze-wplywu-srodowiska-na-zachowanie

Prof. dr hab. Wojciech Łukasz Dragan – ukończył studia biologiczne i psychologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, tytuły  doktora i doktora habilitowanego uzyskał z psychologii, kieruje  Interdyscyplinarnym Centrum Genetyki Zachowania UW, jest autorem  kilkudziesięciu prac naukowych na temat genetyki zachowania, różnic  indywidualnych i psychometrii

Znajdź nas:

Facebook: https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ 

Twitter: https://twitter.com/wszechnicafww

10 May 2024647. Kompleksowy program ratowania kapliczek przydrożnych w gminie Myślenice - Stanisław Cichoń00:13:32

Jak sołtys Borzęty - Stanisław Cichoń - zaczął ratować zabytkowe kapliczki i uratował ponad 30 świątków. Konferencja „Dziedzictwo kulturowe wsi podkarpackiej i małopolskiej", panel "Nowe życie pod starymi dachami". Bóbrka, 12 października 2014 r. https://wszechnica.org.pl/wyklad/kompleksowy-program-ratowania-kapliczek-przydroznych-w-gminie-myslenice/ Monika Kaczmaryk (Witryna Wiejska): Odnawia Pan kapliczki. Czy Pan w tej swojej działalności reprezentuje jakieś stowarzyszenie czy instytucję? Stanisław Cichoń: To jest całkowicie społeczna praca. Mogę powiedzieć, że to jest moja pasja. Zaczęła się w pewnym momencie i trwa dalej, a nawet się jeszcze bardziej rozwija, tym bardziej, że widzę efekty tego działania. Zapuszczone, pomalowane, zarośnięte kapliczki nagle „ożywają” po konserwacji. Pojawiają się przy nich kwiaty, znicze, niektórzy się modlą, są przy nich odprawiane majówki oraz inne nabożeństwa. I to jest miłe, że jest efekt tej pracy i konserwacji. Bo ludzie nagle dostrzegają, że taka kapliczka w tym miejscu jest i widzą, co ona przedstawia. Choć przechodzili koło niej wiele, wiele lat i nawet nie zauważyli, że tam jest. Pan działa na terenie gminy ….? Działam na terenie gminy Myślenice, pomagałem też w gminie Siepraw, próbowałem dotrzeć do gminy Tokarnia, ale tam jest trochę ciężko - choć nie poddaje się, spróbuję dalej! Tym bardziej, że na terenie gminy Myślenice udało się uratować ponad 30 kapliczek, a pewnie jest ich jeszcze ok. 40-tu. W tej okolicy były kamieniołomy i wiele warsztatów kamieniarskich, więc powstawało dużo ciekawych kapliczek o bogatej wymowie plastycznej i ikonograficznej. To jest niesamowite, że Pan to robi poza swoją pracą… No tak, zabiera to dużo czasu. Muszę przygotować całą dokumentację – tzn. kosztorys, program prac konserwatorskich, wpis do rejestru zabytków. A wpisuję kapliczkę do rejestru zabytków, bo dzięki temu właściciel nie może działać przy kapliczce samowolnie. Od tego momentu to konserwator wojewódzki ma pieczę nad tym zabytkiem. Właściciel nie może dowolnie sobie malować kapliczki, nie może jej przenieść, nie może jej rozebrać. Choć są takie „ciągoty”, żeby np. dalej ją malować. Ale nie można, bo pod farbą powstaje wilgoć, kumuluje się sól i powoduje deformację cząstek kamienia. Są jeszcze inne czynniki niszczące kapliczkę, np. atmosferyczne, albo też taka niedobra praktyka, że przy kapliczce sadzi się zbyt blisko drzewa i wtedy nie ma przewiewu. Kapliczki są na ogół zacienione, w takich warunkach rozwijają się różnego rodzaju bakterie i kamień zielenieje. To też jest dla kapliczki niebezpieczne! No właśnie i co jest jeszcze niebezpieczne? Sami mieszkańcy często zabierają się za renowację kapliczek. Ja widzę też tego efekty w gminie, w której mieszkam: stare kapliczki pokryte sidingiem, czy też malowane różnymi farbami, często podczas takich działań zakrywane są oryginalne napisy... Nieprawidłowe naprawy, nawarstwienia (farby, mleczko cementowe), uzupełnienia o odmiennych od kamienia cechach fizycznych, ograniczające odprowadzanie wilgoci i przyczyniające się do kumulacji soli w jego strukturze wskutek stałego zawilgocenia i związanej z tym destrukcji.

Co by Pan poradził osobie, która myśli tak jak Pan i chciałaby się zająć taką działalnością? Dążyłbym, aby na początku wpisać kapliczkę do rejestru zabytków. Jest to kosztowne, ale konieczne! Konserwator, który ma uprawnienia i ukończył ASP na Wydziale Konserwacji - pisze program konserwacji kapliczki, ten program zatwierdza konserwator wojewódzki. Następnie, jak jest przetarg, to ten wykonawca, który wygrywa, musi się dostosować do tego programu i jeszcze musi być zatwierdzony przez Konserwatora Wojewódzkiego. Czyli tu nie ma przypadkowości! Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #kapliczki #dziedzictwokulturowe #kultura #zabytki #renowacja #konserwacja

29 Feb 202059. Choroba Alzheimera, problem pacjenta i rodziny - prof. Urszula Wojda00:52:04

Wykład towarzyszący XX Festiwalowi Nauki w Warszawie [26 września 2016]

Choroba Alzheimera (AD) w związku ze starzeniem się społeczeństw w krajach rozwiniętych określana jest przez specjalistów mianem „największego kryzysu społecznego świata”. Prof. Urszula Wojda podczas popularnonaukowego wykładu w ramach XX Festiwalu Nauki opisała możliwe przyczyny i przebieg choroby oraz metody jej diagnostyki i leczenia.

Prelegentka przedstawiła czynniki zwiększające oraz zmniejszające ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera. Opisała również jej przebieg. Wyjaśniła, jak atrofia poszczególnych obszarów mózgu u chorego wpływa na zanik zdolności do twórczego myślenia, kłopoty z pamięcią i orientacją w przestrzeni czy wyrażaniem emocji. Przedstawiła również stosowane obecnie metody diagnozowania AD.

Słuchacze wykładu mogli też poznać zasady działania dostępnych obecnie leków spowalniających rozwój choroby oraz wyniki badań mających na celu znalezienie skuteczniejszych sposobów jej leczenia. Te ostatnie skupiają się na poszukiwaniu metod diagnostycznych pozwalających wykryć AD w fazie przedobjawowej. Zajmuje się tym m.in. kierowana przez prof. Wojdę Pracownia Badań Przedklinicznych o Podwyższonym Standardzie.

Na zakończenie wykładu prelegentka przedstawiła nowe nadzieje na walkę z chorobą Alzheimera, jakie niosą ze sobą inżynieria tkankowa i medycyna regeneracyjna z wykorzystaniem komórek macierzystych.

21 Apr 2023446. Koła pamięci / Aleksandra Horubała00:18:33

Wykład Oli Horubały nagrany przy okazji Maratonu wykładowego z Deltą [20.04.2023 r.] Yamátárájabánasalagám! To nie magiczne zaklęcie, nie onomatopeja ani błąd drukarski... ale starożytne słowo w języku sanskryt, stworzone, aby ułatwić bębniarzom zapamiętanie rytmów. Słowo to jest wyjątkowe, ponieważ zawiera wszystkie potrójne kombinacje krótkich i długich sylab. W sanskrycie sylaba jest krótka, jeżeli pojawia się w niej litera a, a długa, kiedy występuje w niej litera akcentowana á. Analizując kolejne trójki sylab słowa, dostajemy różne rytmy: ya má tá → krótka długa długa má tá rá → długa długa długa tá rá ja → długa długa krótka Yamátárájabánasalagám – i problem z głowy – umiemy zagrać każdy rytm! Jeśli jesteś matematykiem, a nie starożytnym bębniarzem, myślisz pewnie, że byłoby elegancko krótkim sylabom przyporządkować cyfrę 0, a długim cyfrę 1. Słowo yamátárájabánasalagám zamieni się wtedy w ciąg binarny: 0111010001 (cyfry 0 i 1 będziemy dalej nazywać bitami). Zauważmy, że w tym ciągu każda trójka bitów pojawia się dokładnie raz: 011 111 110 101 010 100 000 001. Ale na tym nie koniec! Ostatnie dwie cyfry ostatniej trójki są takie same, jak pierwsze dwie cyfry pierwszej trójki. Wykorzystując ten fakt, możemy zaprezentować słowo nie jako ciąg znaków, ale jako okrąg. Tak skonstruowany okrąg nazywany jest kołem pamięci (memory wheel) trójek. Można wytworzyć analogiczne koła pamięci, które zawierają dłuższe kombinacje bitów. Spróbujcie sami skonstruować koło pamięci czwórek. Czasopismo Delta Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/

https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/

https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia

https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka

https://wszechnica.org.pl/

28 Apr 2023453. Ile wynosi dług publiczny? - Paweł Dobrowolski, Maciej Rapkiewicz /2012r.02:02:19

Wystąpienie Pawła Dobrowolskiego i Macieja Rapkiewicza zorganizowane w ramach spotkania „Dług publiczny. Ile naprawdę wynosi?”, Instytut Sobieskiego, 18 kwietnia 2012 [2h02min] https://wszechnica.org.pl/wyklad/ile-wynosi-dlug-publiczny/ W trakcie spotkania eksperci odpowiedzieli na pytania dotyczące zadłużenia, m.in. ile wynosi faktyczne zadłużenie państwa polskiego, czy w praktyce bariery ustawowe i konstytucyjna (60% PKB) są potrzebne i przestrzegane oraz kto i kiedy będzie spłacał zaciągane długi? Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #długpubliczny

27 Feb 2023393. Instytucje w procesie wspierania przemian polskiej wsi i rolnictwa z funduszy unijnych - dr Mirosław Drygas00:35:44

Referat dr. Mirosława Drygasa wygłoszony został podczas konferencji pt. „Wieś i rolnictwo w Polsce w warunkach intensyfikacji procesów globalnych -- wyzwania i sposoby adaptacji". Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, Warszawa, 26 listopada 2012 r.  

https://wszechnica.org.pl/wyklad/instytucje-w-procesie-wspierania-przemian-polskiej-wsi-i-rolnictwa-z-funduszy-unijnych/ 

W swoim referacie dr Mirosław Drygas (dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN) przedstawił wyniki badań dotyczące problematyki wsparcia polskiego rolnictwa ze środków unijnych.  

Dyrektor nawiązał do schematu ISAW – Instytucjonalnego Systemu Absorpcji Wsparcia Unijnego ukazującego wielość instytucji zajmujących się wsparciem rolnictwa, które znajdują się nad kuratelą Ministerstwa Rolnictwa. Dyrektor wskazał na procesy polityczne związane z rozwojem obszarów wiejskich. Scharakteryzował także działanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i system doradztwa rolniczego w Polsce. Według dyrektora istnieje konieczność zreformowania Ośrodków Doradztwa Rolniczego poprzez kadrowe i finansowe ich wzmocnienie.  

Komentarz do referatu wygłosił prof. Jerzy Wilkin – kierownik Zakładu Integracji Europejskiej Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.   

***  

Konferencja pt. „Wieś i rolnictwo w Polsce w warunkach intensyfikacji procesów globalnych – wyzwania i sposoby adaptacji” podsumowała czteroletni plan badawczy prowadzony przez pracowników Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk w latach 2009-2012.   

Znajdź nas:   
https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/
https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/
https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia
https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
https://wszechnica.org.pl/

31 Jan 20201. Świat o małej liczbie wymiarów - Dr Jerzy Łusakowski00:36:23

Wykład dr. Jerzego Łusakowskiego, fizyka z Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW, zorganizowany z okazji festiwalu naukowego MANEWR w liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie [6 marca 2013 r.]

Dr Jerzy Łusakowski pracuje w Zakładzie Ciała Stałego w Instytucie Fizyki Doświadczalnej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wygłoszony przez niego wykład dotyczył grupy zagadnień związanych ze strukturami, obiektami o zmniejszonej wymiarowości. 

Żyjemy w rzeczywiostości trójwymiarowej. Otaczający nas świat ma długość, wysokość i szerokość. Zobrazować można to np. w postaci sześcianu, który ma te trzy wymiary. Geometria, poza bryłami, zajmuje się też często obiektami płaskimi, to znaczy dwuwymiarowymi. Matematyka opisuje też obiekty, które mają tylko jeden wymiar, są wyłącznie długie (jak linie czy odcinki), i obiekty, które wymiarów nie mają – czyli punkty.

W świecie realnym, który nas otacza, do konstrukcji takich obiektów używa się atomów. Można przy ich pomocy budować struktury przestrzenne, wypełniać tylko płaszczyznę, układać je w linii, czy nawet tworzyć obiekty zerowymiarowe – czyli z jednego atomu. Trzeba oczywiście pamiętać, że sam atom ma pewne minimalne wymiary, nie jest zupełnie płaski. 

Powstaje więc pytanie czy potrafimy układać atomy jeden obok drugiego? A jeśli potrafimy, to jak długo trwałoby układanie ich pojedynczo obok siebie? Dr Łusakowski pokazał, że manewrowanie pojedynczymi atomami jest bardzo czasochłonne, mało efektywne i bardzo drogie, a ułożenie z nich dwuwymiarowej powierzchni 1mm kwadratowego zajęłoby 80 milionów lat.

Rozwiązaniem tego problemu jest epitaksja, czyli metoda wytwarzania cienkich warstw materiałów (najczęściej są to półprzewodniki). Można przy jej pomocy tworzyć cienkie warstwy atomów nawet w kilka minut. Najbardziej wyrafinowaną metodą jest epitaksja z wiązek molekularnych. Ułożone za jej pomocą warstwy atomów są najwyższej jakości. Dr Jerzy Łusakowski opowiedział jak przebiega proces epitaksji. Pokazał serię zdjęć z mikroskopów i wytłumaczył do czego wykorzystuje się tworzone przy jej pomocy struktury. 

Jak z warstwy (jednorodnej, cienkiej struktury) zrobić coś, co będzie przyrządem elektronicznym i będzie je można wykorzystać w działaniu? 

Drugim procesem, o którym opowiedział dr Jerzy Łusakowski jest litografia. Jest to proces fizyko-chemiczny, który umożliwia wykonanie pewnego rodzaju struktur na wytworzonych juz powierzchniach dwuwymiarowych. W celu wytworzenia małej struktury na części gotowej warstwy kładzie się cienką warstwę polimeru (zwanego rezystem), a następnie poddaje się naświetleniu. On pod wpływem światła zmienia swoje właściwości i pozwala się rzeźbić.

Wykładowca opowiedział o możliwościach jakie daje metoda litografii – o drucikach szerokości kilku atomów i obiektach o bardzo skomlikowanych kształtach. Pokazał również jednowymiarowe nanotwory występujące w świecie przyrody na przykładzie łapek gekona. Na zakończenie wykładowca opowiedział o obiektach zerowymiarowych, mikroskopijnych punktach.

Wszechnica.org.pl

18 Mar 2022228. Paleontologia – nurty i kierunki badawcze - dr Daniel Tyborowski01:24:25

Paleontologia – nurty i kierunki badawcze - dr Daniel Tyborowski

Paleontologia – nauka z pogranicza biologii i geologii, zajmująca się organizmami kopalnymi, wyprowadzająca na podstawie skamieniałości i śladów działalności życiowej organizmów wnioski ogólne o życiu w przeszłości. Dzieli się ją m.in. na paleozoologię, paleobotanikę (zajmującą się roślinami kopalnymi), mikropaleontologię oraz paleopatologię. Zagadnieniami ewolucji człowieka zajmuje się natomiast antropogeneza.  

Z paleontologią związany jest jeszcze jeden termin – paleobiologia, oznaczający nurt zajmujący się biologiczną interpretacją danych paleontologicznych.

18 Nov 2023550. Przyrodnicze symbole Polski / Bartosz Popczyński01:03:25

Niepodległościowy wykład Bartosza Popczyńskiego w ramach cyklu #spotkaniazprzyroda [16 listopada 2023 r.] Każdy kraj ma swoje charakterystyczne elementy przyrodnicze. My, Polacy, możemy być dumni z wielu narodowych symboli, a wśród nich z: bociana, żubra, Tatr czy morza. O tych najbardziej wyróżniających się naturalnych skarbach dowiecie się podczas wykładu, który odbywa się z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Serdecznie zapraszamy! Bartosz Popczyński - leśnik z wykształcenia i pasji, edukator w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Lasy Miejskie - Warszawa, pasjonat kolarstwa, pszczół, ptaków i historii. Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz: 1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody. 2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl - https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz! Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #spotkaniazprzyroda #przyroda #symbol #zwierzęta #ptaki #polska #niepodległość

02 Apr 2023429. Zrozumieć świat – o autyzmie i o różnym postrzeganiu świata - prof. dr hab. Ewa Pisula01:02:06

Wykład prof. Ewy Pisuli zorganizowany w ramach Kawiarni nauki dla rodziców i dzieci w Fundacji MaMa, Warszawa, 20 listopada 2013 r.[1h13min]

https://wszechnica.org.pl/wyklad/zrozumiec-swiat-o-autyzmie-i-o-roznym-postrzeganiu-swiata/

Co to jest autyzm? Jakie są jego główne symptomy? Jak wcześnie go wykryć? Co mogą zrobić rodzice? Autyzm u dziecka to dla rodzica wyzwanie. Dla niektórych rodziców ogrom zadań związanych z opieką nad takim dzieckiem stanowi ciężar trudny do udźwignięcia, innych mobilizuje do podejmowania różnorodnych wysiłków, a nawet staje się dla nich źródłem rozwoju.

Pierwszy raz o autyzmie (jako o pojedynczym zespole chorobowym) napisał Leo Kanner w 1943 roku. To jak Kanner opisał to zaburzenie ponad 70 lat temu, do dzisiaj jest obecne we współczesnym sposobie rozumienia autyzmu. Zwrócił on uwagę na podstawową cechę chorych – na „zamknięcie we własnym świecie” (stąd nazwa – „Autos” po łacinie znaczy „sam”). Pisał też o izolowaniu się od innych, braku dążenia do przebywania z innymi, niezdolności do tworzenia więzi emocjonalnych, czy dobrym potencjale intelektualnym. Przełomowym momentem w historii autyzmu było stworzenie typologii osób dotkniętych autyzmem przez L. Wing i J. Gould w 1979 roku. Autorki przeprowadziły ogromne badanie dzieci w wieku szkolnym i wyławiały spośród nich te, które miały trudności w tzw. społecznej komunikacji. W wyłonionej, bardzo zróżnicowanej grupie wyszczególniły grupę dzieci całkowicie izolujących się, takich które nie dążą do komunikacji, grupę dzieci biernych i pasywnych, i grupę dzieci bardzo aktywnych, wyspecjalizowanych w jednej konkretnej dziedzinie.

Prof. Ewa Pisula opowiedziała o współczesnej koncepcji autystycznego spektrum zaburzeń (ASD), o tym, że symptomy tej choroby mogą występować w rozmaitych kombinacjach i nasileniu, i o tym, jakie kryteria diagnostyczne odnoszą się do wskaźników behawioralnych. „Zaburzenie ze spektrum autyzmu to grupa zaburzeń naurorozwojowych, charakteryzujących się znacznymi trudnościami w interakcjach społecznych i społecznej komunikacji, którym towarzyszą organiczone, powtarzane i stereotypowe wzorce zachowania” (APA, 2000). Przez wiele lat wierzono, że dzieci z autyzmem charakteryzuje „bardzo silne pragnienie samotności” (Kanner, 1943). W trakcie swojego wykładu prof. Ewa Pisula przedstawiła wyniki współczesnych badań, według których wysokofunkcjonujące osoby z autyzmem charakteryzuje potrzeba tworzenia bliskich związków. Brak im jednak umiejętności niezbędnych do tworzenia satysfakcjonujących relacji interpersonalnych. Prowadzi to u takich osób do poczucia osamotnienia i cierpienia z nim związanego.

Prof. Pisula mówiła o badaniach nad dziewczynkami dotkniętymi spektrum autyzmu (z nieznanych przyczyn na autyzm choruje ok. cztery razy więcej chłopców niż dziewczynek) i o projekcie Wolontariatu Koleżeńskiego Mary i Max (http://www.wolontariat.ukrytypotencjal.org/) skierowanego do młodzieży dotkniętej spektrum autyzmu.


Prof. Ewa Pisula – wykłada psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, znakomita specjalistka w dziedzinie dziecięcych zaburzeń rozwojowych, szczególnie autystycznym spektrum zaburzeń, psychologiczną sytuacją rodziców i rodzeństwa dzieci z zaburzeniami rozwoju oraz stresem i radzeniem sobie ze stresem u dzieci i młodzieży. Kierowniczka Zakładu Psychologii Rehabilitacyjnej. Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, członkini Rady Upowszechniania Nauki PAN. Jest autorką kilku książek dotyczących autyzmu. W swojej ostatniej książce „Rodzice dzieci z autyzmem”(2013) dotyka kwestii doświadczania stresu przez rodziców, jego przyczyn, przebiegu oraz radzenia sobie z nim, analizuje interakcje rodziców z autystycznym dzieckiem oraz obraz dziecka w ich oczach.


Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/

https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/

https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia

https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka

https://wszechnica.org.pl/

#autyzm

16 Aug 2024694. Ład przestrzenny - ochrona wiejskiego krajobrazu i architektury - Włodzimierz Witkowski00:36:53

Wykład dr. inż. arch. Włodzimierza Witkowskiego, seminarium "Po co nam ład przestrzenny?" w ramach projektu "Nasza Przestrzeń - nasza sprawa. Konsultacje planów miejscowych" realizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi, Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu, 14 kwietnia 2016 https://wszechnica.org.pl/wyklad/seminarium-po-co-nam-lad-przestrzenny/ Dr inż. arch. Włodzimierz Witkowski - architekt, adiunkt w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej, od 1992 r. specjalista w Regionalnym Ośrodku Badań i Dokumentacji Zabytków w Łodzi, w latach 1999-2003 także starszy specjalista w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Łodzi. Organizator i kierownik Wypraw Naukowych Studentów Architektury PŁ w Karpaty Wschodnie – HUCULSZCZYZNA 1995-2008. Członek Izby Architektów RP i Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS. Nagranie dofinansowane z dotacji przyznanej w ramach programu Obywatele dla Demokracji (projekt „Nasza przestrzeń - nasza sprawa”), prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Funduszy EOG). Znajdź nas: https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/ https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/ https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka https://wszechnica.org.pl/ #społeczeństwo #wieprz #mieszkańcy #wieś #polskawieś #architektura #krajobraz #ładprzestrzenny #przestrzeń #konsultacje #fundacjawspomaganiawsi

10 Oct 2022329. Zmiana klimatu a bioróżnorodność w morskiej Arktyce - dr Tomasz Kijewski00:39:35

Globalne ocieplenie i podążająca za nim zmiana warunków klimatycznych w nieproporcjonalnie dużym stopniu dotyczy Arktyki.  

Jakie są skutki tej sytuacji dla arktycznych ekosystemów, w jaki sposób te zmiany dotykają różnych gatunków morskich zwierząt i roślin - o tym opowie podczas naszego spotkania dr Tomasz Kijewski z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.  

dr Tomasz Kijewski - biolog, edukator. Pracuje w zespole Pracowni Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach Instytutu Oceanologii PAN. Zawsze fascynowała go biologia, ale w pewnym momencie życia zdał sobie sprawę, że naprawdę ważne jest dzielenie się wiedzą i pokazywanie ludziom, w jak fascynującym i delikatnym świecie żyjemy. Podczas swoich wykładów, warsztatów i na festiwalach nauki stara się przekazywać wszystkim zainteresowanym informacje o stanie niezwykłego i wciąż słabo znanego środowiska morskiego. Tylko powszechna wiedza i zrozumienie pozwolą nam wspólnie dbać o to środowisko – dla nas samych.  

Webinarium poprowadzone w ramach projektu EDU-ARCTIC Uniwersytet Polarny - realizowanego przez Instytut Geofizyki PAN. Strona projektu EDU-ARCTIC https://edu-arctic.pl/ 

Znajdź nas:           
https://www.youtube.com/c/WszechnicaFWW/
https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1/
https://anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia
https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
https://wszechnica.org.pl/

Améliorez votre compréhension de Wszechnica.org.pl - Nauka avec My Podcast Data

Chez My Podcast Data, nous nous efforçons de fournir des analyses approfondies et basées sur des données tangibles. Que vous soyez auditeur passionné, créateur de podcast ou un annonceur, les statistiques et analyses détaillées que nous proposons peuvent vous aider à mieux comprendre les performances et les tendances de Wszechnica.org.pl - Nauka. De la fréquence des épisodes aux liens partagés en passant par la santé des flux RSS, notre objectif est de vous fournir les connaissances dont vous avez besoin pour vous tenir à jour. Explorez plus d'émissions et découvrez les données qui font avancer l'industrie du podcast.
© My Podcast Data