Beta
Logo of the podcast Co je slyšet a co není slyšet

Co je slyšet a co není slyšet (Institut liberálních studií)

Explorez tous les épisodes de Co je slyšet a co není slyšet

Plongez dans la liste complète des épisodes de Co je slyšet a co není slyšet. Chaque épisode est catalogué accompagné de descriptions détaillées, ce qui facilite la recherche et l'exploration de sujets spécifiques. Suivez tous les épisodes de votre podcast préféré et ne manquez aucun contenu pertinent.

Rows per page:

1–50 of 75

DateTitreDurée
10 Sep 2021#31 Letní školy Liberálního institutu, historie a zážitky – Josef Šíma a Dominik Stroukal00:50:58

Josef Šíma je rektor VŠ Cevro Institut, Dominik Stroukal je hlavní ekonom platební instituce Roger. Na veřejném nahrávání této epizody na Misesově akademii Liberálního institutu 2021 jsme si povídali o historii letních škol Liberálního institutu, o zajímavých hostech, o diskutovaných tématech nebo o veselých zážitcích spjatých s letními školami. Součástí epizody byly také dotazy z publika, od studentů a učitelů na letošní letní škole.

Dominik je aktivní na Twitteru jako @Stroukal.

S prof. Šímou jsme vysílali epizodu podcastu o soukromém školství a rakouské ekonomické škole.

09 Apr 2021#9 Létání a psaní knih s Petrou Jirglovou00:33:04

Petra Jirglová je autorka knih "Letuška z economy" a "Všechno nejlepší, Anno". Povídali jsme si o létání pro arabskou aerolinku a životě v Dubaji, psaní blogu a knih, knižním trhu nebo reakcích čtenářů. Tak jako její psaní, i povídání v našem podcastu bylo velmi neformální, zábavné a bez servítků.

Petra je aktivní na Instagramu jako @toosweetnothings. Píše blog na TooSweetNothings.com. Má svůj podcast "Tleskám po přistání" a připravuje další knihu.

01 Jun 2023#61 NERV, konsolidační balíček a tiché víno – Dominik Stroukal & Aleš Rod01:01:45

Dominik Stroukal je učitel ekonomie na Metropolitní univerzitě Praha, autor několika knih a bývalý ředitel Liberálního institutu. Aleš Rod je ředitel výzkumu v Centru ekonomických a tržních analýz (CETA) a bývalý hlavní ekonom Liberálního institutu.


Povídali jsme si o fungování Národní ekonomické rady vlády (NERV), komunikaci s vládou, fiskální situaci České republiky nebo o zdanění tichého vína.

19 Aug 2024#73 Vše, co jste kdy nechtěli vědět o čínské ekonomice, ale já vám to povím – Dan Vořechovský01:22:19

Dan Vořechovský je ekonom, trader, překladatel a ametérský sinolog. Ve své přednášce na letní škole se zaměřil na moderní hospodářské dějiny Číny a zasazení Číny do kontextu světového obchodu.

Slajdy jsou zde: https://docs.google.com/presentation/d/1f1ibroyuZW3Wh2ywrPBGqSPqRjLXyikh/edit?usp=sharing&ouid=103675223658996356470&rtpof=true&sd=true

Na Twitteru je aktivní jako ⁠@kweenolog⁠.

Přeložil mj. knihu ⁠Velká čínská kapitalistická revoluce⁠.

08 Feb 2022#39 Dialogy o etickém vegetariánství – Martin Štencel & Markéta Čermáková00:38:41

Martin Štencel je inženýr výzkumu a vývoje v technologické firmě a spolupracovník Liberálního institutu. Markéta Čermáková je předsedkyně a zakladatelka spolku Komunikuji. Povídali jsme si o nejnovější knize Liberálního institutu: Dialogy o etickém vegetariánství od filosofa Michaela Huemera. Rozebírali jsme etické, environmentální i praktické rozměry veganství a vegetariánství.

Kniha je ke stažení zdarma na webu Liberálního institutu.

09 Oct 2022#52 Základní nepodmíněný příjem jako „second best policy“ –⁠ Jitka Špeciánová01:27:17

Jitka Špeciánová přednáší ekonomii na Národohospodářské fakultě VŠE a výzkumu se věnuje i ve Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí. Na naší letní škole měla přednášku o Základním nepodmíněném příjmu, kterému se věnuje akademicky.

Prezentace k přednášce: https://drive.google.com/file/d/115kFsbv0pf6ARlXxDwPfVuEXAj6ylie1/view?usp=sharing

31 Oct 2024#74 Hayekova nobelovka po 50 letech – Marek Hudík01:34:46

V říjnu 1974 získal F. A. Hayek Nobelovu cenu za ekonomii. Výbor ocenil Hayekovu „průkopnickou práci v oblasti teorie peněz a ekonomických fluktuací a […] pronikavou analýzu vzájemné závislosti ekonomických, sociálních a institucionálních jevů“. Cena Hayeka upevnila jako jednoho z nejvýznamnějších ekonomických a politických teoretiků 20. století.


Marek Hudík si k té příležitosti připravil přednášku, po které následovala diskuse s účastníky. Oboje vám teď přinášíme jako epizodu našeho podcastu.


Marek Hudík je proděkan pro výzkum a doktorské studium na FPH VŠE a člen Centra pro teoretická studia UK/AV ČR. Je aktivní na Twitteru jako @MarekHudik.

23 Apr 2021#11 Média v teorii a praxi s Václavem Hnátkem00:35:02

Václav Hnátek je publicista na volné noze, dříve mnoho let působil v kulturní rubrice MF Dnes. Povídali jsme si o rozdílu mezi dobrými a špatnými médii, o úrovních kontroly obsahu v dobrých médiích, o dezinformacích nebo o praxi redaktora v největším českém deníku.

Václav je aktivní na Twitteru jako @wasyl1984, provozuje web Planeta Hudba a je moderátorem podcastu Mixtape.

15 Oct 2021#36 Co nás učí makroekonomické modely a jak to bude s inflací? – Pavel Potužák00:32:35

Pavel Potužák je učitel makroekonomie na Národohospodářské fakultě VŠE a předseda správní rady Institutu ekonomického vzdělávání (INEV), který pořádá ekonomickou olympiádu. Spolu jsme se bavili o významu a užitečnosti makroekonomických modelů a o tom, proč svět po minulé recesi nezachvátila mnohými předpovídaná hyperinflace. Bavili jsme se také o důvěryhodnosti centrálních bank a o tom, zda můžeme v příštích letech očekávat stabilně vyšší inflaci než doposud.

14 Mar 2022#41 Pomoc na ukrajinské hranici, část II. 💙💛 – Vít Samek, Václav Hnátek, Petra Schützová & Tereza Urzová01:00:33

Vít Samek je autor knihy Bulbem záchranáře a průvodce pořadem Na vlastní otvor. Václav Hnátek je publicista a hudebník, průvodce podcastem Akordy Václava Hnátka. Petra Schützová je advokátka. Tereza Urzová je doktorka a anarchokapitalistka. Společně jsme si povídali o naší další misi na slovensko-ukrajinskou hranici, o dopadech migrace na českou společnost nebo o svobodě slova a dezinformačních webech.

Na pomoc můžete přispět na transparentní účet Liberálního institutu: 2002142415 / 2010

Слава Україні! Героям слава! 💙💛

20 Jan 2023#56 Za zvuků hudby – silvestrovský speciál s Petrou a Vendulou01:07:22

Petra a Vendula jsou moderátorky podcastu Právní lexikon. Společně jsme na Silvestra zhlédli a okomentovali Sound of Music (česky Za zvuků hudby), muzikál z 60. let. Mezi probraná témata patřili: muzikály, válka, uprchlíci nebo Mr. Bean. 

V příštím díle se opět vrátíme k serióznějším tématům. :)

12 Aug 2024#72 Chcete být v důchodu milionářem? – Pavel Potužák01:20:31

Pavel Potužák přednáší makroekonomii na Národohospodářské fakultě VŠE a je předsedou správní rady ⁠Institutu ekonomického vzdělávání⁠ (INEV), který pořádá ekonomickou olympiádu. Na letní škole 2023 měl přednášku o úroku a o tom, jak si naspořit miliony do důchodu. :)

Prezentace k přednášce:

https://docs.google.com/presentation/d/1JpYZKhHeeM_-PbCTHNVsPmuirr-26F8C/edit?usp=sharing&ouid=103675223658996356470&rtpof=true&sd=true

12 Aug 2022#45 Inflace – Jiří Schwarz ml.01:07:20

Jiří Schwarz ml. je bývalý poradce členů bankovní rady České národní banky a nyní přednáší ekonomii na Anglo-American University. Povídali jsme si o inflaci, měnové politice, funkcích centrální banky nebo o tom, jak centrální banka vlastně funguje. Na konci došlo i na dotazy diváků.

21 May 2021#15 Bitcoin s Josefem Tětkem00:34:24

Josef Tětek je ekonom, bitcoinový analytik ve společnosti SatoshiLabs, podcaster ve Stackuj.cz a Bitcoin: Nestátní peníze. Píše pro Alzu, Finmag, Bitcoin Magazine a další magazíny. Je autorem knih "Nepřátelé státu: přátelé svobody" a "Bitcoin: Odluka peněz od státu". Právě o bitcoinu si s námi povídal dnes. Jak do bitcoinu správně investovat? Jak nenaletět podvodníkům a na co si dát pozor? Proč se vyvarovat altcoinů?

Josef Tětek je aktivní na Twitteru jako @SatsJoseph. Jeho osobní web je na adrese Stackuj.cz.

Josef Tětek je také místopředsedou správní rady Liberálního institutu a bývalým ředitelem Misesovy akademie. Jednou už v našem podcastu byl, jeho první epizodu o Nepřátelích státu si můžete poslechnout zde: https://open.spotify.com/episode/0sndrwF1mdrpP3uNcZWy0r

Věříme, že bude pravidelným hostem našeho podcastu.

06 Mar 2022#40 Pomoc na slovensko-ukrajinské hranici – Vít Samek & Václav Hnátek 💙💛01:01:19

Vít Samek je autor knihy Bulbem záchranáře a průvodce pořadem Na vlastní otvor. Píše články pro časopis Heroine. Václav Hnátek je publicista a hudebník, průvodce podcastem Akordy Václava Hnátka a producent Co je slyšet a není slyšet. Společně jsme se rozhodli dovážet na slovensko-ukrajinskou hranici jídlo, hygienické a zdravotnické materiály a opačným směrem Ukrajince prchající před válkou. Povídali jsme si o tom, jak nás to napadlo, jak taková cesta vypadá nebo jak se česká společnost dívá na Ukrajince.

Na pomoc můžete přispět na účet Víta Samka: 1242767014/3030

Слава Україні! Героям слава! 💙💛

---

Víta můžete sledovat na Facebooku nebo na Instagramu.
Václava můžete sledovat na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu. Václav už byl hostem našeho podcastu v předchozí epizodě Média v teorii a praxi.


01 Jul 2021#21 John Rawls vs. Robert Nozick s Janem Mošovským00:47:41

Jan Mošovský je ředitel pro výzkum v Liberálním institutu a regionální ředitel ve Students for Liberty. Bavili jsme se o filosofii liberalismu, pohledu Johna Rawlse a Roberta Nozicka. O tom, co je spojuje, a kde se neshodnout. Nebo o tom, jak nás jejich myšlenky ovlivňují dodnes, včetně odpovědi na pandemii.

Jan je aktivní na Twitteru jako @JanMosovsky nebo na Facebooku.

---

Práce zmiňované v epizodě:
John Rawls: Teorie spravedlnosti
Robert Nozick: Anarchie, stát a utopie
Murray Rothbard: Robert Nozick and the Immaculate Conception of the State
Robert Nozick: On the Randian Argument

30 Jul 2021#25 Amazon, miliardáři a společenská odpovědnost – Jiří Nohejl01:06:19

Jiří Nohejl je hlavní ekonom Liberálního institutu. Povídali jsme si o tom, zda je Amazon prospěšný světu, jak bychom se měli dívat na miliardáře a jejich lety do vesmíru. Diskutovali jsme také o tržní dominanci a inovativnosti firem a o jejich odpovědnosti vůči zaměstnancům, vládám a širší společnosti.

Jiří je aktivní na Twitteru jako @JiriNohejl.

12 Oct 2023#64 Budoucnost Číny: Tady je Xi Jinpingovo – Dan Vořechovský01:26:06

Dan Vořechovský je ekonom, trader, překladatel a ametérský sinolog. Ve svém semináři na letní škole se zaměřil na moderní hospodářské dějiny Číny a zasazení Číny do kontextu světového obchodu.

Slajdy jsou zde: https://docs.google.com/presentation/d/1aruVfOcn1x7gzd8R3TfleMUZWH086vwD/edit?usp=drive_link&ouid=103675223658996356470&rtpof=true&sd=true

Na Twitteru je aktivní jako @kweenolog.

Přeložil mj. knihu Velká čínská kapitalistická revoluce.



18 Jun 2022#43 Den daňové svobody 2022 – Martin Pánek & Pavel Peterka00:40:01

V pátek 17. 6. jsme konečně oslavili Den daňové svobody. Podívejte se na záznam z dnešní ranní tiskové konference na prezentaci ředitele Liberálního institutu Martina Pánka a hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Pavla Peterky.

12 Mar 2021#5 Soukromé vysoké školství a rakouská škola s Josefem Šímou00:37:30

Josef Šíma, rektor VŠ CEVRO Institut, si s námi povídal o soukromém vysokém školství v Česku a o nekalé konkurenci ze strany veřejných vysokých škol. Dále jsme si povídali o české stopě v rakouské ekonomické škole nebo o tom, jak v 90. letech právě Josef Šíma z USA do ČR přivezl a přeložil spoustu zásadních knih.

Josef Šíma je autorem knihy "Trh v čase a prostoru".
Je aktivní na Facebooku.

05 Mar 2021#4 Nepřátelé státu a přátelé svobody s Josefem Tětkem00:34:43

Josef Tětek je ekonom, analytik kryptoměn ve společnosti TopMonks, podcaster v pořadech Kryptokec a Bitcoin: Nestátní peníze. Píše pro Alzu, Finmag, Investiční web a další magazíny. Je autorem knih "Nepřátelé státu: přátelé svobody" a "Bitcoin: Odluka peněz od státu". Právě o Nepřátelích státu a přátelích svobody si s námi povídal dnes. Jak bojovali proti státu lidé tak různorodí jako Thomas Paine, Lysander Spooner, Harriet Tubmanová, Bruno Leoni nebo Michail Bakunin.

Josef Tětek je aktivní na Twitteru jako @SatsJoseph.
Jeho osobní web je na adrese Stackuj.cz.

Josef Tětek je také místopředsedou správní rady Liberálního institutu a bývalým ředitelem Misesovy akademie. Už teď můžeme slíbit, že se do našeho podcastu ještě vrátí.

---

Prosíme také o podporu naší crowdfundingové kampaně na vydání knihy "Otevřené hranice: etika a ekonomie migrace" na Startovači: https://www.startovac.cz/projekty/otevrene-hranice/

11 May 2023#60 Úvod do rakouské ekonomie – Josef Šíma, Pavel Potužák, Dominik Stroukal, Filip Blaha, Jan Mošovský feat. Steven Horwitz01:05:09

Záznam křtu českého překladu knihy Úvod do rakouské ekonomie amerického ekonoma Steva Horwitze. S příspěvky vystoupili prof. Josef Šíma, Pavel Potužák a autor české předmluvy Dominik Stroukal. Akci moderovali Studenti za svobodu Filip Blaha a Jan Mošovský. Debatovalo se mj. o vlivu rakouské školy na mainstreamovou ekonomii nebo českou hospodářskou politiku nebo o diskusích uvnitř rakouské školy.


Fyzická kniha: https://shop.libinst.cz/uvod-do-rakouske-ekonomie/

E-book: https://studentsforlibertycz.cz/rakouskaekonomie/

Wikipedia o Stevenu Horwitzovi: https://en.wikipedia.org/wiki/Steven_Horwitz

Remaining Grateful, epizoda podcastu Free Thoughts: https://www.libertarianism.org/podcasts/free-thoughts/remaining-grateful-steve-horwitz

29 Aug 2022#47 Ekonomie v jednom viru – Tereza Urzová00:54:17

Tereza Urzová je praktická lékařka a pomohla nám s vydáním nové knihy Ekonomie v jednom viru. V podcastu jsme si povídali o koronaviru, ekonomii, politice a ekonomických a politických rozhodnutích v průběhu pandemie COVID-19.

Knihu můžete obejdnávat na webu Liberálního institutu: https://libinst.cz/produkt/ekonomie-v-jednom-viru/ Dostupná je také u každého dobrého knihkupce. 

Předchozí podcast o koronaviru: #34 Česká vládní korona-opatření – Jana Galvis Přibylová & Jan Mošovský

Tereza je aktivní na Twitteru jako @TerezAnarchy a na Facebooku.

27 Dec 2022#55 Evropa v době rozdílů a nesouhlasu – Dalibor Roháč00:55:39

Dalibor Roháč je slovenský analytik a publicista se zaměřením na zahraniční politiku. Je výzkumným pracovníkem American Enterprise Institutu ve Washingtonu, výzkumným pracovníkem Centra evropských studií Wilfrieda Martense v Bruselu, členem poradního sboru US-Europe Alliance a bývalým expertem na zahraniční a hospodářskou politiku slovenské koalice Progresivní Slovensko/Spolu.

Je autorem knih Abeceda liberalizmu (2001) a Hľadanie kotvy (2020) ve slovenštině a anglických knih Towards an Imperfect Union: A Conservative Case for the EU (2016) a In Defense of Globalism (2019). S námi debatoval o svojí zbrusu nové knize Governing the EU in an Age of Division (2022).

---

Dalibor je aktivní na Twitteru jako @DaliborRohac

09 Jul 2021#22 How the EU plans to beat cancer – Bill Wirtz00:38:33

Bill Wirtz je analytik Consumer Choice Centra a publicista na volné noze. Povídali jsme si o lobbistickýh organizacích v Bruselu, svobodě spotřebitele a o plánech EU, jak bojovat proti rakovině, mj, omezováním spotřeby cigaret a červeného masa. Podcast je v angličtině.

Bill je aktivní na Twitter jako @wirtzbill nebo na Facebooku. Svůj web má na adrese WirtzBill.com.

08 Oct 2021#35 Strana, kterou nemáte volit – Urza a Tereza Urzová00:46:19

Urza je anarchokapitalista, provozuje Svobodný přístav a Mises.cz. Tereza Urzová je doktorka a anarchokapitalistka, která se s Urzou podílí na zmíněných projektech. Urza je taktéž autorem knihy Anarchokapitalismus. Oba jsou kandidáti strany Nevolte Urza.cz, o které jsme se bavili v této epizodě. O vzniku strany a jejím účelu, o propagaci anarchokapitalismu nebo o rozdílech s jinými typy anarchismu.

Urza je aktivní na Twitteru jako @urzanarchy a na Facebooku.

Tereza je aktivní na Twitteru jako @TerezAnarchy a na Facebooku.

13 Jun 2024#70 European Myths about US Health Care; US Lessons for Europe01:53:19

Debate seminar on US and European health care systems. - Michael Cannon, Cato Institute - Jakub Hlávka, Health Economics, Policy and Innovation Institute Moderated by Martin Panek, Liberální Institut. At Gram Café, Prague, May 29, 2024. 0:00:00 Introduction 0:02:05 Michael Cannon 0:48:06 Jakub Hlávka 0:58:00 Debate among panelists 1:25:44 Q&A

11 Jan 2024#67 Byrokratické překážky pro zahraniční studenty v ČR – Miroslav Svoboda01:20:15

Miroslav Svoboda je prorektorem pro akademické záležitosti na Anglo-American University v Praze. Bavili jsme se s ním o překážkách pro zahraniční studenty a o zkušenostech studentů této univerzity.

Na toto téma jsme se bavili s gruzínskou studentkou také v předminulém díle a publikovali jsme studii "Czeching In": https://libinst.cz/czeching-in-prekazky-pro-zahranicni-studenty-v-cr/

24 Sep 2021#33 Proč je již dlouhá léta reálná úroková sazba tak nízko? – Mojmír Hampl a Petr Bartoň #N-Talks01:07:26

Mojmír Hampl je bývalý viceguvernér České národní banky a nyní ředitel v KPMG. Petr Bartoň je hlavní ekonom investiční skupiny Natland. Spolu si povídali zejména o úrokové míře v nové sérii podcastů N-Talk.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=U-zYX9oKyck

02 Apr 2022#42 Economics of Life, the Universe, and Everything – Bryan Caplan01:02:56

Bryan Caplan is a professor of economics at George Mason University. We talked about his books Selfish Reasons to Have More Kids, The Case Against Education, The Myth of the Rational Voter, and others (some of them not yet published).

Bryan blogs at Bet on It.substack.com.

15 Nov 2021#38 Index byrokracie 2021 – Radovan Ďurana a Pavel Peterka 00:44:48

Radovan Ďurana je hlavní analytik a spoluzakladatel slovenského think-tanku INESS, který přišel s nápadem na vytvoření Indexu byrokracie. Pavel Peterka je hlavní ekonom skupiny Roklen a vedoucí projektu Indexu byrokracie v Liberálním institutu. Společně jsme se bavili o papírování, které musí podstupovat české firmy, o situaci na Slovensku nebo o potenciálních reformách.

INESS právě vybírá peníze na svoji novou publikaci Dedičstvo koronakrízy, můžete přispět ještě zhruba týden. https://www.startlab.sk/projekty/2379-nova-kniha-od-iness--dedicstvo-koronakrizy/

Radovan je aktivní na Twitteru jako @RadkysD a Pavel jako @pavel_peterka.

Výsledky Indexu byrokracie pro Českou republiku můžete vidět na webu Liberálního institutu.

14 May 2021#14 Pure Devadesátky a nová kniha s Johanou Fundovou00:48:37

Johana Fundová je česká spisovatelka – autorka knih "Devadesátky!" a "Hezký, ale narovnej se!", je také správkyní profilu "Pure devadesátky & milénium" na Facebooku. Povídali jsme si o fenoménech 90. let, módě, sportovcích, politicích, oblíbených jídlech a vzpomínkách, ale zabrousili jsme i na vážnější politická a ekonomická témata. Rozhovor se poté přesunul do nového milénia, kdy Česká republika dospěla a objevily se nové problémy. Podobné, kterým čelí postavy nového románu "Hezký, ale narovnej se!", která právě vychází.

Johana má svůj web na adrese JohanaFundová.cz.

Její knihy můžete koupit u svého oblíbeného knihkupce, např. na webu Albatros Média: https://www.albatrosmedia.cz/autori/55909125/johana-fundova/

Pure Devadesátky můžete sledovat také na Instagramu jako @puredevadesátky.

05 Feb 2023#57 Bludný balvan ekonomie 2022 – Jan Mošovský01:17:56

S Janem Mošovským probíráme nominace na Bludný balvan ekonomie 2022 a rozebíráme chyby v ekonomickém uvažování. Přehled nominací na našem webu: https://libinst.cz/nominace-na-bludny-balvan-ekonomie-2022/

16 Apr 2021#10 „Ekonomie“ koblihy s Martinem Štenclem00:33:27

Martin Štencel je inženýr výzkumu a vývoje v technologické firmě a spolupracovník Liberálního institutu. Povídali jsme si o knize "Ekonomie koblihy", o hnutí nerůstu, o tom, jak pomoci miliónům lidí z chudoby a o levicových pohledech na hospodářskou politiku a ekonomickou teorii.

Jeho článek „Ekonomie“ koblihy: Kate Raworthová střílí do slaměných panáků a díry ucpává nadýchaným těstem je k přečtení na webu Liberálního institutu https://libinst.cz/ekonomie-koblihy-kate-raworthova-strili-do-slamenych-panaku-a-diry-ucpava-nadychanym-testem/

01 Oct 2022#51 Jak fungují trhy – Marek Hudík01:28:58

Marek Hudík je docent ekonomie a proděkan pro vědu na Podnikohospodářské fakultě VŠE, působí také v Centru pro teoretická studia UK/AV ČR. Jeho přednáška na letní škole Liberálního institutu byla o tom, jak fungují trhy a jak (ne)funguje centrální plánování. Obdobnou přednášku už měl pro Studenty za svobodu, její záznam je ke zhlédnutí na YouTube.

Prezentace k přednášce: https://drive.google.com/file/d/1VV9UM3yP9oFu7_Gyb7uVgmk92B3NEa4y/view?usp=sharing

Marek je aktivní na Twitteru jako @MarekHudik.

Předchozí vystoupení Marka Hudíka v našem podcastu: #26 Co dělá akademický ekonom a k čemu jsou nám instituce? – Marek Hudík

19 Aug 2022#46 Potraty, v Polsku a v Česku – Katarzyna Byrtek00:49:17

Katarzyna Byrtek je členka kolektivu Ciocia Czesia a a producentka a performerka burlesky Zorya Blue. Povídali jsme si o legální a praktické situace s potraty v Polsku a v Česku a o pomoci Polkám, které chtějí jít na potrat a musejí kvůli tomu odjet do zahraničí.

Zveme vás na festival Fragile like a Bomb, který se uskuteční 17. září v Kasárnách Karlín. Vstupenky kupujte zde: https://goout.net/cs/fragile-like-a-bomb-festival/szknmyt/

19 Mar 2021#6 Evropský parlament a Piráti s Markétou Gregorovou00:49:58

Markéta Gregorová je europoslankyně za Piráty a místopředsedkyně Evropské pirátské strany. Povídala si s námi o mezigeneračních vztazích v Evropském parlamentu, o jeho činnosti během pandemie nebo o svých nápadech, jak jeho fungování zlepšit.

Markéta Gregorová je aktivní na Twitteru jako @MarketkaG, na Instagramu jako @ruzovarebelka nebo na Facebooku. Její web je na adrese https://gregorova.eu/. Zpívá v kapele Definitivní Ententýk.

---

Prosíme také o podporu naší crowdfundingové kampaně na vydání knihy "Otevřené hranice: etika a ekonomie migrace" na Startovači: https://www.startovac.cz/projekty/otevrene-hranice/

27 Jul 2022#44 Den daňové svobody – Ladislav Minčič00:16:17

Na happening ke Dni daňové svobody 2022 přišel Ladislav Minčič, ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory České republiky. Podělil se s námi o svůj postoj, že vláda by neměla daněmi škrtit občany a o tom, jak vylepšovat metriky vládních zásahů do našich životů.

03 Jan 2024#66 Sto let koruny – historie, budoucnost a euro – Mojmír Hampl, Pavel Kysilka, Oldřich Dědek, Ján Oravec02:15:17

Seminář ke stému výročí české a československé koruny (10. 4. 2019). Hosté: Mojmír Hampl, Pavel Kysilka, Oldřich Dědek a Ján Oravec. Moderuje Martin Pánek.

Videozáznam: https://youtu.be/Vxm0wYbvFac?si=Gk1tusriZfI-4HXz

Fotky a prezentace: https://libinst.cz/100-let-koruny-ohlednuti-za-seminarem/

23 Oct 2022#54 Když ještě civilizace nebyla, vládla celým světem idyla? – Petr Bartoň01:27:34

Petr Bartoň je hlavní ekonom skupiny Natland. Ve své přednášce na letní škole Liberálního institutu mluvil o pokroku.

Petr byl hostem předchozích dílů:

#1 Ekonomie koronaviru,

#20 Za vším divným stojí divná daň,

#24 Co pro nás znamená, že Čína více spoří a má méně dětí,

#33 Proč je již dlouhá léta reálná úroková sazba tak nízko?,

#49 Tak nakonec budoucnost patří skutečně aluminiu – Petr Bartoň.

Petr je aktivní na Twitteru jako @petr_barton.

09 Sep 2022#48 RIP IP – Richard Ďurana01:39:12

Richard Ďurana je zakladatel a ředitel Institutu ekonomických a sociálních studií v Bratislavě, známého pod zkratkou INESS. Na naší letní škole měl přednášku o právu duševního vlastnictví. Nahráli jsme ji i s dotazy publika.

Richarda můžete sledovat na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu.

Slajdy k přednášce: https://drive.google.com/file/d/1KwCRq3Um6Xw_Ea7bwDNA81PgR4hVP8Qq/view?usp=sharing

02 Apr 2021#8 Svět podnikání a cashbackových portálů s Michalem Hardynem00:31:43

Michal Hardyn je CEO v Tipli.cz. Povídal si s námi o světě businessu, cashbackových portálů a tom, čeho víc dosáhnout, když vám reklamu dělá Leoš Mareš. Dostali jsme se taky ke změnám během pandemie, běhání, veganství a reklamě na registrační značce.

Michal Hardyn je aktivní na Twitteru jako @michalhardyn. Má svůj web Hardyn.cz.

03 Mar 2023#59 Moderní měnová teorie – Jiří Nohejl01:19:39

Jiří Nohejl, hlavní ekonom Liberálního institutu, a Jan Mošovský, ředitel výzkumu, se baví o moderní měnové teorii, jejích teoretických základech a politických doporučeních.

Oba jsou aktivní na Twitteru: @JiriNohejl a @JanMosovsky.

20 Aug 2021#28 Klasický liberalismus a postkomunistický vývoj – Pete Boettke00:49:50

Peter J. Boettke profesor ekonomie a filosofie na George Mason University. S hlavním ekonomem Liberálního institutu Jiřím Nohejlem si povídal o vývoji v postkomunistickém Česku, mainline ekonomii, myšlenkách klasického liberalismu a relevanci F. A. Hayeka ve 21. století. 

Pete Boettke je aktivní na Twitteru jako @PeterBoettke nebo na Facebooku. Jeho web je na adrese Peter-Boettke.com. Je taktéž autorem předmluvy k druhému vydání českého překladu Bohatství národů. Rozhovor je z roku 2018.

23 Jul 2021#24 Co pro nás znamená, že Čína více spoří a má méně dětí – Petr Bartoň00:50:02

Petr Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland, si s námi povídal o čínském populačním růstu, politice jednoho dítěte a jejím vlivu na počet dětí v Číně, čínských úsporách a o tom, jak ovlivňují celosvětovou úrokovou míru, a co se stane, až si Číňané tyto úspory začnou vybírat.

Petr je aktivní na Twitteru jako @petr_barton.

25 Jun 2021#20 Za vším divným stojí divná daň s Petrem Bartoněm00:40:50

Petr Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland, si s námi povídal o Bartoňově lemmatu, tedy pravidlu, že za vším divným stojí divná daň. Bavili jsme se o zdanění a jeho dopadech na ekonomiku nebo o tzv. zrušení superhrubé mzdy.

Petr je aktivní na Twitteru jako @petr_barton.

13 Aug 2021#27 Dějiny, dějepis a Angelika – Radek Soběhart00:44:18

Radek Soběhart je historik a politolog, učí na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) a je analytikem Centra ekonomických a tržních analýz (CETA). Povídali jsme si o výuce dějepisu na českých školách a ve světě, významu dějepisu a hospodářských dějin, nebo o tom, co nás o dějinách může naučit sledování Angeliky.

28 Sep 2023#63 Stoicismus: Praktická filozofie pro libertariány – Jan Škapa01:18:16

Jan Škapa je spoluzakladatel a CEO firmy Maintask, spoluzakladatel českých Studentů za svobodu a seniorní ředitel v celosvětových Student for Liberty. Záznam jeho přednášky z letní školy, kde mluvil o vztahu stoicismu a libertariánství a o tom, jak vám stoicismus může zlepšit život.


Na Twitteru je jako @JanSkapa.

30 Apr 2021#12 Kolik času stráví české firmy papírováním? s Pavlem Peterkou00:34:51

Pavel Peterka je hlavní ekonom skupiny Roklen a spolupracovník Liberálního institutu. Povídal si s námi o byrokratické zátěži a o tom, jak ji měříme a mezinárodně srovnáváme při výpočtu Indexu byrokracie.

Pavel je aktivní na Twitteru jako @pavel_peterka.

Index byrokracie naleznete na stránkách Liberálního institutu. https://libinst.cz/indexbyrokracie/

11 Dec 2023#65 Czeching In: How difficult it is to study in Prague as a foreigner – Tamar Tarsaidze00:53:35

Tamar Tarsaidze is an Events Manager at European Students For Liberty. Jan Mošovský and Martin Pánek sat down with her to discuss Liberální Institut's 2021 paper "Czeching In" and her own personal expierences in dealing with the bureaucracy that spans several governmental departments and makes no sense.

Czeching In (Czech langauge only) https://libinst.cz/czeching-in-prekazky-pro-zahranicni-studenty-v-cr/

12 Feb 2021#1 Ekonomie koronaviru s Petrem Bartoněm00:45:27

Petr Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland, si s námi povídal o makroekonomických důsledcích pandemie koronaviru, tedy mj. o propadu HDP a o tom, jaký je rozdíl, když o 6 % klesne produktivita všech odvětví, oproti situaci, kdy jsou velmi výrazně zasažena pouze některá odvětví. Bavili jsme se také o robotizaci nebo o návratu ekonomického výzkumu ke klasickým tématům.

Petr Bartoň je aktivní na Twitteru jako @petr_barton.

17 Sep 2021#32 Pokrok bez povolení – Róbert Chovanculiak 00:31:29

Róbert Chovanculiak je analytik slovenského Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) a autorem knihy Pokrok bez povolenia. Spolu jsme si povídali právě o tématech jeho knihy – sdílené ekonomice (Uber a Airbnb), crowdfundingu (Startovač, Kickstarter apod.) a kryptoměnách a soukromém vymáhání pravidel

Robo je aktivní na Twitteru jako @RChovanculiak, na Facebooku, píše newsletter Pokrok bez povolenia na Substacku a moderuje podcast Na Vŕšku. Jeho články najdete zde

11 Jun 2021#18 Euro a fond obnovy EU s Lukášem Kovandou00:31:20

Lukáš Kovanda je hlavní ekonom v Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV). Vydal několik knih, mj. rozhovory s ekonomickými nobelisty nebo "Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé". S námi si povídal o Evropské unii, euru a dluhové krizi a také o novém fondu EU "Next Generation".

Lukáš je aktivní na Twitteru jako @LukasKovanda. Jeho web je na adrese LukášKovanda.cz.

01 Apr 2024#68 Javier Milei – Threat or Savior?01:52:32

Discussion panel on Javier Milei, his policies, and Argentina's future. March 26, 2024. Prague, Czech Republic. Panelists: - Lars-André Richter – Head of Prague Office, Friedrich-Naumann-Stiftung, previously the Head of Office in Buenos Aires, Argentina - Lautaro Soza Torrijos – National Coordinator, Students For Liberty Hungary, previously National Coordinator in Argentina - Anabella Araudo – Astronomer and Astrophysicist, from Argentina Host: - Martin Panek, Director, Liberální Institut


0:00 Introduction, Basic facts about Argentina 8:12 Anabella Araudo, science funding 16:40 Lars-André Richter, liberal and illiberal policies of Javier Milei 30:10 Lautaro Soza, Milei's campaign 45:00 Q&A and debate

01 Oct 2021#34 Česká vládní korona-opatření – Jana Galvis Přibylová & Jan Mošovský01:03:16

Jana Galvis Přibylová a Jan Mošovský jsou analytici Liberálního institutu. Jana je hlavní autorkou studie Česká vládní korona-opatření. Ve třech jsme spolu okomentovali reakci české vlády na pandemii koronaviru, vládní chyby i úspěchy a zaspekulovali jsme si, jak bude probíhat případná zimní vlna.

Studie: https://libinst.cz/16-mesicu-korona-opatreni-pouceni-z-pandemickeho-vyvoje/

Komentář pro Finmag: https://finmag.penize.cz/politika/428454-milion-covid-programu-aneb-jak-jeste-vic-zdevastovat-ekonomiku

16 Sep 2022#49 Tak nakonec budoucnost patří skutečně aluminiu – Petr Bartoň01:32:14

Petr Bartoň je hlavní ekonom skupiny Natland. Ve své přednášce na letní škole Liberálního institutu mluvil o ekonomii energetiky a diskutoval se seminaristy.

Petr byl hostem předchozích dílů:

#1 Ekonomie koronaviru

#20 Za vším divným stojí divná daň

#24 Co pro nás znamená, že Čína více spoří a má méně dětí

#33 Proč je již dlouhá léta reálná úroková sazba tak nízko?

Petr je aktivní na Twitteru jako @petr_barton.

07 May 2021#13 Brněnská politika s Davidem Pokorným00:33:41

David Pokorný je brněnský zastupitel, na magistrátu sedí v zastupitelském klubu ODS. Je také místopředsedou spolku Brno autem a členem představenstva městských firem Teplárny Brno a Technologický park Brno. Bavili jsme se o brněnské politice a o změnách, které prosadila současná koalice, bavili jsme se o přesunu nádraží a problémech s Velkou cenou Brna. Nakonec přišla řeč také na novou stranu, kterou zakládá, a na studium fyziky.

David je aktivní na Facebooku, jeho web najdete na adrese Zastupi.tel.

Novou stranu Fakt Brno najdete na adrese FaktBrno.cz.

18 Oct 2022#53 Všechno je úplně nejvíc nejlepší – Dominik Stroukal01:29:40

Dominik Stroukal je hlavní ekonom Platební instituce Roger a bývalý ředitel Liberálního institutu. Na letní škole měl přednášku a debatu se studenty o tom, že svět se dlouhodobě vyvíjí k lepšímu.

Prezentace: https://www.dropbox.com/s/tx4z3mx76fb3dsr/2022_Awesome.pptx?dl=0

Doporučená četba: kniha Pokrok od Johana Norberga

05 Aug 2024#71 Úvod do anarchokapitalismu – Tereza Urzová01:20:25

Tereza Urzová je česká libertariánská aktivistka, dlouholetá spolupracovnice Liberálního institutu a praktická lékařka. Na letní škole měla přednášku nejenom o zdravotnictví v anarchokapitalismu.

Tereza je na Twitteru jako @TerezAnarchy.

Prezentace: https://docs.google.com/presentation/d/1YaiTuQCp8o7rOtnbf52Pq4K_hYFuN1ax/edit?usp=sharing&ouid=103675223658996356470&rtpof=true&sd=true

26 Feb 2021#3 O životě v Asii, psaní knih a dceři v korejské školce s Dominikou Sakmárovou00:42:30

Dominika Sakmárová je slovenská sinoložka, blogerka, folkloristka, spisovatelka a cestovatelka. Je autorkou knihy "Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre". S námi si povídala o studiu čínštiny, pobytu na Taiwanu, v Číně a Koreji, o rozdílných zvycích a bizarnostech v odlišných kulturách nebo o tom, jaké to je posílat dceru do školky, kde se mluví pouze korejsky. Co je to bájný qilin, a kdy se zjevuje? A proč má Dominika doma na oknech bublinkovou fólii?

Dominika Sakmárová je velmi aktivní na Instagramu, kde ji najdete jako @dominika.sakmarova.
Kniha Mačací kožuch je k sehnání např. na Martinusu.

---

Prosíme také o podporu naší crowdfundingové kampaně na vydání knihy "Otevřené hranice: etika a ekonomie migrace" na Startovači: https://www.startovac.cz/projekty/otevrene-hranice/

18 May 2024#69 Žofčákova pop-ekonomická břitva – Jakub Žofčák01:00:54
06 Aug 2021#26 Co dělá akademický ekonom a k čemu jsou nám instituce? – Marek Hudík00:41:55

Marek Hudík působí na FPH VŠE a v Centru pro teoretická studia UK/AV ČR. Bavili jsme se o tom, jak probíhá a funguje publikační činnost akademických ekonomů, o Markově novém paperu "Push factors of endogenous institutional change", o teorii institucí a knize Proč státy selhávají od Darona Acemoğlua a Jamese Robinsona.

Marek je aktivní na Twitteru jako @MarekHudik.

25 Sep 2022#50 Rakouská teorie kapitálu a hospodářského cyklu pro začátečníky – Pavel Potužák01:30:14

Pavel Potužák přednáší makroekonomii na Národohospodářské fakultě VŠE a je předsedou správní rady Institutu ekonomického vzdělávání (INEV), který pořádá ekonomickou olympiádu. Na letní škole 2022 měl přednášku o rakouské teorii kapitálu a hospodářského cyklu (ABCT).

Prezentace k přednášce: https://docs.google.com/presentation/d/11eYR2LC8WUbMR8e9OuVzp2FlhHYmcSkv/edit?usp=sharing&ouid=100409045162361941943&rtpof=true&sd=true Grafy z flipchartu bohužel nemáme k dispozici. :)

Předchozí díl podcastu s Pavlem: #36 Co nás učí makroekonomické modely a jak to bude s inflací?

18 Jun 2021#19 Česko je nano s Lucií Konečnou a Lukášem Konečným00:43:18

Lucie Konečná je provozní ředitelka NanoSPACE. Lukáš Konečný má ve stejné firmě na starosti strategii a rozvoj. S námi si povídali o různých nanotechnologiích – o nano-rouškách, nano-nátěrech na zdi i auta nebo nano-oblečení, bavili jsme se o vedoucí roli Česka v nanotechnologiích nebo o roli firmy Nanospace při zvládání pandemie v České republice.

Lucie je aktivní na Twitteru jako @Endijka, Lukáš jako @lukaskoncecny. Společně mají web LoudavýmKrokem.cz.

28 May 2021#16 Holky v kryptu, včely a lakros se Soňou Parke00:31:42

Soňa Parke je lektorka a mentorka se zaměřením na kryptoměny, projektové řízení a startupy. Je zakladatelkou skupiny Holky v kryptu a autorkou knih Kuchařka kryptozačátků a Ethereum. Povídali jsme si o světě kryptoměn a o tom, proč jsou kryptoměny téma i pro ženy. Poté jsme se dostali ke včelám a k tomu, co je ohrožuje, a jak se dají včely pomocí moderních technologií sledovat a jak se jim dá pomoct. Došlo i na lakros.

Všechno o Soně se dozvíte na její stránce Na Volné noze.
Podívejte se také na její web DarujBitcoin.cz a na její včelí nezsikovku Forsage ECO.

16 Jul 2021#23 Podnikání v IT službách a hackathon e-shopu dálničních známek – Jan Havel00:44:22

Jan Havel je spoluzakladatel a Chief Strategy Officer v ACTUM Digital a dlouholetý spolupracovník Liberálního institutu. Bavili jsme se o úspěších Actum, české firmy podnikající v digitálních službách, jež má většinu klientů v zahraničí. Do českého všeobecného povědomí vstoupila díky akci Znám kamaráda, víkendového hackathonu e-shopu na dálniční známky. Povídali jsme si také o vztahu teorie rakouské ekonomické školy a reality podnikání.

14 Jun 2023#62 Klasicky liberální sociologie – Lotta Stern01:09:06

Charlotta Stern je ředitelkou švédského think-tanku Ratio. Je také profesorkou sociologie na Stockholmské univerzitě se specializací na práci a organizace. Povídali jsme si o klasicky liberální sociologii, o tom, zda to vůbec existuje. Dále se diskuse stočila na ekonomiku a hospodářskou reformu Švédska, na NATO a další témata.

07 Feb 2021Co je slyšet a co není slyšet – Trailer00:03:35

Představujeme vám "Co je slyšet a co není slyšet", nový podcast Liberálního institutu. Nová epizoda každý pátek. Odebírejte nás na Spotify, Apple Podcastech nebo kdekoliv jinde, kde poslouchát podcasty. Budeme rádi za všechny připomínky a komentáře. Těšíme se s vámi na slyšenou již tento pátek, 12. února 2021.

Pořadem provází: Martin Pánek. Zvuk: Václav Hnátek.

22 Oct 2021#37 Jak dobrá teorie pomáhá investování – Jan Berka, Jaroslav Brychta a Dominik Stroukal01:09:13

Jan Berka je šéfredaktor a a FX analytik vRoklen24. Jaroslav Brychta je vedoucí výzkumu v X-Trade Brokers. Dominik Stroukal je hlavní ekonom platební instituce Roger. Společně s publikem na letní škole debatovali o investování a jak jim s ním pomáhá dobrá ekonomická teorie.

04 Jun 2021#17 Jak se provozuje fastfood v lockdownu s Oldřichem Peprlou00:37:11

Oldřich Peprla je brněnský podnikatel a spolumajitel pěti poboček Subway a průkopník platby bitcoinem. Povídali jsme si o fastfoodovém byznysu, o tom, jak obtížný byl lockdown pro toto odvětví, nebo jak se provozovatelé dokázali vyrovnat s chaotickými a protikladnými nařízeními vlády. A jaké je prodávat sendviče za bitcoin a litecoin?

Epizodu jsme natáčeli přímo v pobočce Subway za provozu, takže na pozadí je slyšet autentický ambient.

22 Feb 2023#58 Proč je dobré platit daně – Martin Štencel feat. Danuše Nerudová01:31:00
03 Sep 2021#30 Free Speech, on Campuses and Elsewhere – Sarah McLaughlin00:43:17

Sarah McLaughlin je senior program officer ve Foundation for Individual Rights in Education (FIRE). Spolu jsme se bavili o svobodě slova studentů na amerických univerzitách, o pobočkách amerických univerzit v Hongkongu a Kataru a obecně o stavu svobody slova ve světě.

Sarah je aktivní na Twitteru jako @sarahemclaugh.

26 Mar 2021#7 Ekonomika lyžování v USA a Evropě s Jiřím Nohejlem00:44:11

Jiří Nohejl je hlavní ekonom Liberálního institutu a instruktor lyžování v lyžařském středisku Aspen Snowmass v americkém Coloradu. Povídali jsme si o ekonomice lyžování, konkurenci významných amerických středisek a rozdílech mezi lyžováním v USA a Evropě. Řeč došla i na historii Aspenu a jeho hornické počátky.

Jiří je aktivní na Twitteru jako @JiriNohejl, na Instagramu jako @jirinohejl a na Facebooku.

---

Doplňkové čtení: No Business Like Snow Business: The Economics of Big Ski Resorts (o ekonomice lyžování v USA)
Things I Never Knew About Skiing Until I Was a Private Instructor in Aspen (o instruktorech v Aspenu)
Historie Aspenu na webu Encyklopedie Colorada
Aspen Extreme (béčkový film o aspenských instruktorech)

19 Feb 2021#2 Migrace, azyl, uprchlíci a Charita s Klárou Boumovou00:48:23

Klára Boumová, migrační koordinátorka Charity ČR, si s námi povídala o mezinárodní migraci do České republiky, o legislativě a překážkách, kterým migranti čelí, nebo o tom, jak migrantům pomáhá právě Charita ČR. Řeč přišla také na populární mýty o migraci: Jaké tedy dostávají migranti dávky? A kolik lidí ročně obdrží v ČR azyl?

Klára Boumová je na Twitteru jako @KlaraBoum.
Migrace – Charita ČR je na Facebooku: @MigraceCharita a na Instagramu: @migrace_chcr

Web Charity ČR: https://www.charita.cz/
Tříkrálová sbírka: https://www.trikralovasbirka.cz/

---

Prosíme také o podporu naší crowdfundingové kampaně na vydání knihy "Otevřené hranice: etika a ekonomie migrace" na Startovači: https://www.startovac.cz/projekty/otevrene-hranice/

27 Aug 2021#29 Jak legalizovat prostituci a The internet is for pr0n – Bohumír Žídek00:42:26

Bohumír Žídek je ekonomický redaktor Novinek. Povídali jsme si o legalizaci prostituce a různých modelech její regulace. Bavili jsme se taky o pornoserverech a jejich etice, dominanci PornHubu a o tom, že byl donucen přestat přijímat platby skrz tradiční bankovní systém, nebo o Onlyfans a stigmatizaci sexuálních pracovníků.

Podkladem pro diskusi byly články "Pornoprůmysl pod palbou. Proč Visa a MasterCard odstřihly PornHub" a "Sexbyznys v Česku. Jak ho regulovat a nikomu neublížit".

Doplňkový podcast: Sex Workers and the State ft. Cathy Reisenwitz. Rozcestník odkazů autorky Cathy Reisenwitz na jejím webu: https://www.cathyreisenwitz.com/

Bohumír je aktivní na Twitteru jako @GodfreyCZ.

Améliorez votre compréhension de Co je slyšet a co není slyšet avec My Podcast Data

Chez My Podcast Data, nous nous efforçons de fournir des analyses approfondies et basées sur des données tangibles. Que vous soyez auditeur passionné, créateur de podcast ou un annonceur, les statistiques et analyses détaillées que nous proposons peuvent vous aider à mieux comprendre les performances et les tendances de Co je slyšet a co není slyšet. De la fréquence des épisodes aux liens partagés en passant par la santé des flux RSS, notre objectif est de vous fournir les connaissances dont vous avez besoin pour vous tenir à jour. Explorez plus d'émissions et découvrez les données qui font avancer l'industrie du podcast.
© My Podcast Data