Beta
Logo of the podcast Буде тобі наука

Буде тобі наука (Kunsht/Куншт)

Explorez tous les épisodes de Буде тобі наука

Plongez dans la liste complète des épisodes de Буде тобі наука. Chaque épisode est catalogué accompagné de descriptions détaillées, ce qui facilite la recherche et l'exploration de sujets spécifiques. Suivez tous les épisodes de votre podcast préféré et ne manquez aucun contenu pertinent.

Rows per page:

1–50 of 288

DateTitreDurée
30 Jun 2024Чи існує метеочутливість? / Начитала Леся Івашкевич00:12:26

Що таке метеочуливість? Чи справді погода та її різка зміна впливає на здоров'я й може спричинити мігрень або спровокувати біль у суглобах?

Читати статтю

Підтримати Куншт

Переглянути проєкт pre post

13 Jun 2021Як працюють мРНК-вакцини? / Начитала Юлія Лактіонова00:21:19
Які епітети ви могли б підібрати до 2020 року? Весь світ спостерігав швидкі та майже непідвладні осмисленню чи контролю процеси, більшість з яких були, без сумніву, негативними: зміна глобальних планів та стратегій, зростання смертності, загострення хронічних хвороб, безробіття тощо. Але подібно до будь-якої кризи, коронавірусний надзвичайний стан дав потужний поштовх для розвитку науки та медицини, і, як наслідок, ми отримали справжню наукову магію, втілену у вакцині нового мРНК типу, і саме про неї ми поговоримо. За підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога», ми створюємо окрему рубрику присвячену COVID-19. Її мета – культивувати критичне мислення та стійкість до маніпуляцій в медіа щодо теми пандемії. Написала: Дарина Дмитрієвська Читати у форматі тексту: https://kunsht.com.ua/vidkrittya-pid-chas-xoleri-na-shho-zdatni-mrnk-vakcini Долучайтеся до нашої спільноти: https://kunsht.com.ua/druzitour
27 Jun 2022Чому нас можуть лякати буденні звуки?00:12:14

Існує декілька видів нетерпимості до звуків. Деколи вона виникає внаслідок травми, а деколи ні. Чому під час війни не можна запускати феєрверки та що таке мізофонія, фонофобія і гіперакузія?

Читати текст

Підтримати Куншт та долучитися до спільноти Друзів 

18 Jul 2021Як працює вакцина CoronaVac?00:10:38
Літо в розпалі. Українські й закордонні курорти кличуть, манять, чекають. Хочеться відпочити. Відірватись від домашнього локдауна, обміняти карантинні обмеження на безкрайність морів, безмежність гір чи безкінечність вулиць незнайомих міст. І повернутись додому без ковіду. Єдиним дієвим способом захистити себе і рідних залишається вакцинація. І хороша новина в тому, що центри масової вакцинації вже активно працюють. На сайті https://vaccination.covid19.gov.ua можна знайти адреси понад 70 таких пунктів в 17 областях України. Доступна сьогодні вакцина – CoronaVac виробництва китайської компанії Sinovac Biotech. Оскільки «made in China» асоціюється у нас із дешевим пластиком з Aliexpress, не дивно, що ставлення до цієї вакцини досить скептичне. Ложку дьогтю додали ще різні дані її ефективності. То чи виправдані ці сумніви? Чи варто таки отримати заповітне щеплення, яке допоможе вберегти ваше здоров’я і захистити рідних, а разом з тим дасть спокійно насолодитись цим літом? Нумо з’ясовувати. За підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога», «Куншт» створює окрему рубрику присвячену COVID-19. Її мета – культивувати критичне мислення та стійкість до маніпуляцій в медіа щодо теми пандемії. Начитав: Павло Козирєв Читати матеріал: https://kunsht.com.ua/podcast/bezpeka-‒-ponad-use-yak-pracyuye-vakcina-coronavac/ Підтримати Куншт: https://kunsht.com.ua/druzi
29 Sep 2021Що таке ревайлдинг? / Начитала Світлана Тарабарова00:15:50

Написала: Міла Арсенюк

Читати у форматі статті: https://kunsht.com.ua/priroda-yak-mitec

Підтримати Куншт, ставши нашим другом https://kunsht.com.ua/druzi

04 Jul 2021Як клітини жертвують собою заради нашого здоров'я?00:14:10
Наша імунна система захищає нас навіть тоді, коли це не потрібно. Як клітини жертвують собою заради нашого здоров’я і чому цей механізм може призвести до ускладнень у хворих на COVID-19? Про це ми поговорили із завідувачем відділу загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології НАН України, доктором медичних наук Віктором Досенком. За підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога», «Куншт» створює окрему рубрику присвячену COVID-19. Її мета – культивувати критичне мислення та стійкість до маніпуляцій в медіа щодо теми пандемії. Читати у форматі тексту: https://kunsht.com.ua/gladiatori-imunnoї-sistemi-koli-zaxisnik-staye-vorogom/ Підтримати Куншт, ставши нашим другом: https://kunsht.com.ua/druzi
22 Apr 2024Чому так складно відмовитися від телеграму?01:16:23

Як перейти з телеграма в інший месенджер і як це вже вдалося деяким організаціям і медіа? Розповідаємо у (майже) фінальному епізоді подкасту «Пост правди». Послухати весь сезон можна за посиланням.

Слухайте на ютубі

Стати Другом Куншт і підтримати наше медіа

27 Mar 2021Чому ви не зможете себе залоскотати? / Начитав Богдан Логвиненко00:09:42
Люди не можуть лоскотати самих себе. Так-так, можете перевірити. Найімовірніше, у вас не вийшло. Але якщо все-таки вдалось, є новини, які вас заінтригують. Про них, а також про те, як побудувати робота-лоскотуна і чи складно вмовити людей, хворих на шизофренію, займатись дурницями заради експерименту – у новому випуску #БізарроНауки. Написав: Євгеній Осієвський Читати матеріал: https://kunsht.com.ua/loskotalni-mashini/ Підтримати Куншт, ставши нашим Другом: https://kunsht.com.ua/druzi
09 Feb 2020Як творці фільмів змушують нас плакати чи сміятися/ Начитала Ірма Вітовська00:20:21
Як змусити глядачів піддаватися задуму режисера? Як дзеркальні нейрони допомагають прогнозувати касові збори, а вплив артхаузного кіно на мозок відрізняється від впливу голівудських блокбастерів. Написала: Вікторія Кравченко Текст статті:https://kunsht.com.ua/kino-i-lyudi/ Ви можете підтримати Куншт, ставши нашим другом: https://kunsht.com.ua/druzi/
04 Aug 2024Чи допоможуть сучасні технології незрячим українцям побачити перемогу? / Начитав Гліб Суряга00:08:57

За даними Національної служби здоровʼя України, у 2021 році лікарі засвідчили діагнози про незрячість у понад 17 тисяч осіб. Від початку повномасштабної війни цифри продовжують зростати. Як сучасні технології допомагають незрячим, зокрема в Україні?

Читати статтю

Підтримати Куншт

Інстаграм Гліба

29 Sep 2020Що не так із вологими ринками?00:10:08
«Вологі ринки» ‒ місце легальної та незаконної торгівлі тваринами і найімовірніше джерело поширення COVID-19. Що з ними сталося після початку пандемії і до чого тут панголіни? За підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога», ми створюємо окрему рубрику присвячену COVID-19. Її мета – культивувати критичне мислення та стійкість до маніпуляцій в медіа щодо теми пандемії. Написала: Наталія Атамась Начитав: Павло Козирєв
28 Jan 2024Чому люди частіше хворіють взимку? / Начитав Роман Кошовський00:10:42

Хоча віруси, які спричиняють застуду, є в нашому довкіллі протягом усього року, щойно температура надворі знижується, як починається сезон застуд. Чому люди частіше хворіють восени чи взимку? Раніше вважали, що це було через скупчення людей у приміщеннях у цей період. Проте в сучасному світі ми часто перебуваємо в приміщеннях протягом усього року. Чому ж тоді сезонність гострих респіраторних інфекцій нікуди не зникає?

Читати матеріал

Підтримати Куншт

Епізод про здоров'я та довголіття з подкасту Романа «Запали цілі» 

Блог Романа Кошовського

23 Jun 2024Чи завжди демонів зображали рогатими? / Начитала Світлана Немонежина00:10:30

Ми звикли, що демонів і Сатану зображають рогатими. Але чи справді роги в християнстві або в інших релігіях, культурах є неодмінним атрибутом злих духів? Яку функцію виконують роги з погляду зоології та яким тваринам вони  «полюбились»?

Читати статтю

Підтримати Куншт

31 May 2021Міжвидові друзяки: собаки (Special)00:19:08

Те, що собаки ‒ наші друзі, ми знаємо ще зі старих приказок. Але вони навіть більш неоціненні, ніж ми звикли думати! Ймовірно, собаки допомогли нашим предкам у боротьбі за ресурси з іншими видами, зокрема неандертальцями. Сьогодні поговоримо про нашу довгу спільну історію й те, як ми взаємодіємо із собаками зараз.

Продюсерка епізоду: Люба Ямимчук

Начитка: Павло Козирєв

Монтаж: Дмитро Сміян

Підтримати редакцію Куншт

29 Aug 2020Що не так із «От народиш і пройде»?00:14:23
Приходячи до гінеколога на огляд, багато дівчат та жінок висловлюють свої турботи і проблеми й чекають на зрозумілу схему діагностики та лікування. Але інколи після огляду можна почути фразу: «Ось народиш – і пройде». Вона шокує і робить все ще заплутанішим. Цей вислів чули наші бабусі, наші матері, ми, а часом – і наші діти. Та чи варто вірити цій фразі у XXI столітті, коли є розвинена діагностика та новітні схеми лікування? Чи зрозуміти жіночий організм неможливо навіть із сучасними методами дослідження, і єдиний вихід – чекати на пологи? Написала: Юлія Чижевська Начитав: Павло Козирєв Читати у форматі статті: https://kunsht.com.ua/os-narodish-projde/ Підтримати Куншт: https://kunsht.com.ua/druzi Підписуйтеся на наш новий наративний подкаст про медіаграмотність «Пост правди». На Apple Podcasts (https://apple.co/31k7pjd), Spotify (https://spoti.fi/3gw09XZ) та Google Podcasts (https://bit.ly/3fFuAd4).
13 Jun 2022Які технології загарбання росія «напрацювала» протягом століть?00:17:00

Є вислів: усе нове – це лише добре забуте старе. Які технології загарбання чужих територій росія «напрацювала» протягом кількох століть? Що саме з досвіду своїх попередників застосовують сучасні російські керманичі? Ми з’ясуємо це на прикладах із різних історичних епох.

Читати матеріал

Підтримати Куншт та долучитися до спільноти Друзів

02 May 2022Як розпізнати зневоднення?00:22:17

Нашому організму важливо отримувати воду із напоїв та їжі, інакше може виникнути зневоднення. Наразі відомий один випадок смерті дитини внаслідок зневоднення в Маріуполі. Люди в окупації були змушені зливати воду з батарей і топити сніг, адже іншого виходу її отримати просто не було, а в деяких населених пунктах немає й досі. Як дати з цим раду розбираємося в подкасті.

Читати текст

Підтримати редакцію Куншт і долучитися до спільноти Друзів

25 Dec 2021Чому ми так багато купуємо на Різдво?00:19:47
Святкування Різдва – не лише давня християнська традиція, а ще й найочікуваніший період для маркетологів усього західного світу. Великі компанії та дрібні підприємства у передсвятковий період створюють безліч спокусливих пропозицій для покупців, прагнучи отримати найбільший прибуток у році. Комерціалізація зимових свят з кожним роком набирає обертів. Ще зовсім нещодавно Святвечір уявлявся сімейним святом з особливими звичаями, які передавалися з покоління в покоління. Зараз дедалі частіше і Різдво, і Новий рік асоціюються з пишним застіллям, великою кількістю подарунків, якнайкраще прикрашеною ялинкою та оздобленим інтер’єром. Утім, так було не завжди. Написала: Тетяна Шелемей Читати у форматі тексту: https://kunsht.com.ua/ekonomika-rizdva/ Підтримайте Куншт, ставши Другом, та отримуйте аудіокнижку «Справи новорічного масштабу» у Новорічну ніч: https://kunsht.com.ua/druzi/
16 Oct 2024Скільки тренуватися, щоб жити довше? / Начитав Владислав Хильченко00:17:58

Щоб жити довго й бути здоровим, важливо регулярно підтримувати достатній рівень фізичної активності. Але достатньо це скільки? Чи справді потрібно бігати по 50 кілометрів на тиждень, чи достатньо дотримуватися рекомендацій ВООЗ? Як екстремальні фізичні навантаження впливають на довголіття професійних спортсменів?

Читати повний текст статті

Підтримати Куншт

Інстаграм-сторінка Владислава

11 May 2020Які винаходи з'явилися завдяки війнам?00:24:09
Аерозольний балончик, реактивний двигун, мікрохвильова піч, нейлон, гума, пластмаса, комп’ютер і системи GPS – усіма цими речами ми завдячуємо військовим протистоянням. Парадокс, над яким усі ламають голову: війни несуть масові вбивства, насильство, розчарування в людстві й… науковий прогрес. Про ключові винаходи, що з’явилися завдяки або під час воєн, і порушників клятви Гіппократа. Написали: Андрій Безуглов, Євген Зябликов Начитав: Павло Козирєв Вставка промови Трумана: Brithish Movieton Текст статті: https://kunsht.com.ua/dorogoyu-vijnoyu/ Підтримати Куншт, ставши нашим другом: https://kunsht.com.ua/druzi/
09 Jun 2024Чому виникають фобії? / Начитав Ігор Поліщук00:11:25

Існує понад 500 різноманітних фобій, за даними медичного довідника США і Канади. Чому загалом виникають специфічні фобії, чим вони небезпечні та як дати їм раду?

Читати статтю

Підтримати Куншт

19 Mar 2023Чому ми бачимо бойові дії уві сні? / Озвучив Олексій Курбан00:13:56
01 Oct 2023Як визначити, чи є в людини іпохондрія?00:13:59

Лише 4–6% населення Землі мають клінічно значущу іпохондрію. Що таке іпохондрія, як вона проявляється та які є методи лікування?

Список обстежень, які можна пройти безоплатно в Україні за наявності сімейного лікаря

Читати матеріал

Підтримати Куншт

 

08 Dec 2024Як в Україні забороняли свято Миколая? / Начитала Розалі Номбре00:12:28
Свято Миколая в Україні не менш популярне, світле і радісне, ніж Різдво. Як ця традиція з’явилася в українській культурі, хто такий Миколай і чому його забороняли в СРСР, ми запитали фольклористку Дар′ю Анцибор.
25 Oct 2020Чи безпечно ділитися фото своїх дітей у соцмережах?00:12:21
Чимало батьків з радістю поширюють фото дітей у своїх соцмережах. Але якщо ви це робите, потрібно дуже уважно ставитися до налаштувань приватності. Адже інформацію про своїх дітей краще не давати абикому в інтернеті. Юристка Віта Володовська пояснює, що саме на батьків або опікунів законодавство покладає роль охоронців приватності дитини. Одним із таких прав дитини є захист від свавільного або незаконного втручання в здійснення її права на особисте і сімейне життя або незаконного посягання на її честь і гідність. Начитав: Павло Козирєв Запрошуємо на виставку про персональні дані, кібербезпеку та медіаграмотність – Data CTRL Centre. Виставка відбудеться з 30-го жовтня по 22-е листопада в Центрі сучасного мистецтва М17 в Києві (вулиця Антоновича 102), а також у форматі онлайн на платформі: https://datactrlcentre.com Більше деталей на сторінці виставки в Facebook: https://www.facebook.com/datactrlcentre
29 Dec 2024Чому дідух — головний герой різдвяних традицій? / Начитала Єлизавета Цареградська00:20:25

Дідух стоїть у хаті на покуті протягом усіх святих вечорів, потім на Новий рік його дають обмолотити посипальникам. Але солому теж не викидають. Що з нею роблять та як узагалі душі пращурів опинилися в дідухові? 

Читати повну версію тексту

Підтримати редакцію Куншт

Підписатися на сторінку Єлизавети 

01 Oct 2019Як та навіщо голландська ілюстраторка фотографує вульви / Начитала Yuko00:08:47

Голландська ілюстраторка Гільде Аталанта спеціалізується на зображенні вульв із фото, які їй надсилають разом з особистими історіями. Основна мета її проекту – донести, що анатомічне розмаїття жіночих статевих органів – це так само нормально як розмаїття носів чи вух, що різняться за формою, розміром чи кольором.

Читати статтю

Підтримати редакцію Куншт

06 Aug 2023Якими насправді були неандертальці? / Начитала Елла Євтушенко00:12:40

Про неандертальців відомо стільки міфів і досліджень, що часом складно розібратися, що з того вигадки, а що правда.  Популярні зображення світлошкірих рудоволосих неандертальців — це узагальнення, яке відображає реальність приблизно так само, як «портрет українця». Дехто буде схожий, дехто ні.  З'ясувати, який вигляд мали неандертальці, що вміли, який спосіб життя вели та чому зрештою вимерли, нам допомагає зоолог Леонід Горобець .

Читати матеріал

Підтримати Куншт

19 Dec 2019Як жити довго та щасливо з ВІЛ? / Начитав Марко Галаневич (ДахаБраха)00:15:47

Що таке антиретровірусна терапія та як вона працює? Хто такі ВІЛ-дисиденти та як часто потрібно здавати аналіз на ВІЛ?

Читати статтю

Ви можете підтримати Куншт, ставши нашим Другом

19 Sep 2021Як захистити вагітних жінок від коронавірусу?/Начитала Дар'я Криж00:14:44
Від початку пандемії COVID-19 минув більше ніж рік. Вже народилися діти, яких матері виносили в масках, дотримуючись соціальної дистанції. Що за цей час наука дізналася про вплив коронавірусу на вагітність і грудне вигодовування? За підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога», «Куншт» створює окрему рубрику присвячену COVID-19. Її мета – культивувати критичне мислення та стійкість до маніпуляцій в медіа щодо теми пандемії. Написала: Катерина Ситник Читати у форматі тексту: https://kunsht.com.ua/pri-nadiї-v-pandemiї-vagitnist-i-koronavirus/ Підтримати Куншт і стати нашим другом: https://kunsht.com.ua/druzi Підписуйтеся на наш новий наративний подкаст «До ворожки не ходи» усюди, де ви слухаєте подкасти: we.fo/1581949924
15 Jan 2022Які знахідки таїла Кінбурнська коса00:19:13
Становлення державних інституцій в Україні почалося не в добу Київської Русі. Перші утворення з ознаками державності виникли на нашій території ще у VII столітті до нашої ери. Вони суттєво вплинули на культуру місцевого населення, і нащадки цих перших «державників» досі є однією з етнічних складових української нації. Йдеться про давньогрецькі міста-поліси. Написали: Алекс Заклецький, Катерина Валентирова Начитав: Павло Козирєв Читати текст на сайті: https://kunsht.com.ua/pidvodni-kameni-kinburnsko%d1%97-kosi/ Стати Другом Куншт: https://kunsht.com.ua/druzi/
06 Apr 2020Чи є користь від ягід годжі, спіруліни, кокосової олії та інших «суперфудів»?00:18:44
Виробники просувають нові продукти і створюють нові види реклами. Термін superfood вигаданий для позначення продуктів із нібито високим вмістом вітамінів. Яка користь від ягід годжі, спіруліни, кокосової олії та інших «суперфудів»? Написала: Олеся Макушенко Начитав: Павло Козирєв Подкаст виходить за підтримки молочної компанії «Галичина» Підтримайте Куншт, ставши нашим другом: https://kunsht.com.ua/druzi/
05 Mar 2023Чому людям цікаво дивитися реаліті-шоу? / Начитав Наріман Алієв00:09:54

Перші реаліті-шоу виникли в США, адже саме американці почали масово використовувати телебачення для розваг. З того часу цей формат телепередач завоював популярність по всьому світу й досі приковує погляди мільйони глядачів. Чому реаліті-шоу так затягують, навіщо люди взагалі їх дивляться і як цей формат виник в Україні? Слухайте голосом Нарімана Алієва.

Читати статтю

Підтримати Куншт

05 Nov 2023Чому виникає крепатура? / Начитав Роман Кошовський00:14:01

Теорія про те, що біль у м'язах після тренувань виникає через накопичення молочної кислоти, спростована вже кілька десятиліть. Проте вона досі залишається популярною. Що ж тоді є справжньою причиною крепатури? Чи допоможе масаж або кріотерапія її позбутися?

Читати статтю

Слухати подкаст Романа «Запали цілі»

Дивитися випуски «Запали цілі» на ютубі

18 Jul 2020Як пандемія змінила ставлення до житла?00:12:58
Провівши так багато часу вдома, як ніколи раніше, люди переосмислили ставлення до житла. Архітектори та дизайнери вже враховують нові реалії у плануванні проєктів. Куншт вирішив дослідити, що саме змінилось і чому. Цей епізод подкасту виходить за підтримки девелопера "Ковальська Нерухомість". Написала: Алла Кошляк Начитав: Павло Козирєв Читати у форматі тексту: https://kunsht.com.ua/podcast/postkarantinne-zhitlo-yak-pandemiya-zminila-stavlennya-neruxomosti/
19 Feb 2022Як страх смерті впливає на людей?00:19:23
Люди чи не єдині можуть переживати страх і тривогу через непевність сенсу життя, свободи вибору та неминучої смертності. Це впливає на те, як ми реалізуємо свій потенціал, що хочемо залишити після себе та навіть на те, яких політичних лідерів обираємо. Тож що таке страх смерті та як ми намагаємося його подолати? Написала: Марія Гончарова Начитав: Павло Козирєв Читати текст на сайті: https://kunsht.com.ua/9142-2/ Читати блог Марії Гончарової про потребу перебувати в групі: http://surl.li/bkjbt Долучитися до вайбер-спільноти Куншт: http://surl.li/bkjbs Підтримати Куншт, ставши Другом: https://kunsht.com.ua/druzi/
12 Jan 2025Чому виникає «зимова хандра»?00:09:23

Зимова хандра знайома багатьом з нас. Але вона не є окремим захворюванням. Це так званий сезонний афективний розлад. Чому він виникає та як йому запобігти?

Читати повну версію статті

Стати Друзями Куншт

19 Feb 2023Як обрати термобілизну, спальник і газовий пальник? / Начитав Мар‘ян Пирожок («Пиріг і Батіг»)00:13:24

Хороший спальник, термобілизна на портативний пальник завжди стануть в пригоді. Особливо коли потрібно зігрітися або приготувати їжу, а опалення й світла немає. Тож як зробити вдалий вибір, коли на ринку сила-силенна спальників, термобілизни й пальників? Про це «Куншту» розповів мандрівник та інженер Антон Шпак.

Читати статтю

Підтримати Куншт

02 Apr 2023Як поезія допомагає зменшити стрес? / Начитала Марія Яремак00:15:15

«Поезія є спонтанною, швидкою реакцією, яку може мати творчість, на те, що болить, що відбувається, що вражає, що вбиває. Це такий закономірний процес, який завжди супроводжував війну та подібні події»  — зазначає поетка Галина Крук. Як же поезія допомагає пережити й опанувати важкі досвіди й почуття? Що відбувається в нашому мозку й тілі, коли ми слухаємо або читаємо поезію? 

Читати статтю

Слухати композиторські роботи Марії Яремак

Підтримати Куншт

31 Oct 2021Чому не всі психопати вбивають?00:18:48
Більшості з нас буде складно уявити неспроможність співчувати. Проте ми всі знаємо, що є такі люди. Деякі з них спокійно живуть серед нас, мають своє повноцінне життя. «Люди, які не мають совісті», психопати, соціопати – як тільки їх не називають. Чому вони з'являються і що відчувають? Читати у форматі тексту: https://kunsht.com.ua/chomu-ne-vsi-psixopati-vbivayut/ Підтримайте Куншт, ставши нашим другом: https://kunsht.com.ua/druzi
22 Oct 2021Новий сезон подкасту «Проєкт інтелект»00:01:31
Українські компанії в гонитві за штучним інтелектом! Слухайте, як компанія Reface не лише змінює обличчя відомих акторів, співаків, футболістів на наші, а і якою буде її власна соцмережа, що зараз в розробці. Petcube розповість, як вони почали з девайсу, що розважав наших домашніх тварин, коли ми не вдома, а зараз піклується про їжу та здоров’я улюбленців. Augmented Pixels поділиться інформацією про технології доповненої реальності не гірші, ніж у самого Facebook. Компанія MacKeeper, що програла колективний позов користувачів на 2 мільйони доларів США, розкаже, як їй вдається покращувати власну репутацію. Компанія-візитівка України в галузі штучного інтелекту і технологій Grammarly поділиться, як виправляє помилки та покращує англійську мову користувачів з усього світу та працює над анотованим корпусом української мови. Нові ведучі подкасту – керівник команди з розробки штучного інтелекту в компанії SQUAD Сергій Купрієнко; Ph.D. з фінансів, керівниця ІТ компанії ELEKS Kyiv Ольга Афанас’єва; журналіст, автор блогу «Технології, медіа та суспільство» Андрій Бродецький. Подкаст виходить за підтримки SQUAD. Підписуйтеся на подкаст усюди, де ви його слухаєте: https://we.fo/1534413713
13 Apr 2025Які міфи про грудне вигодовування найпоширеніші? / Начитала Наталія Лелюх00:19:03

Сьогодні навколо годування грудьми — сотні порад і ще більше хибних переконань. Розберімося, де правда, а де — застарілі стереотипи. Як варто харчуватися при грудному вигодовуванні та чи всі жінки виробляють грудне молоко? Слухайте голосом Наталії Лелюх — акушер-гінекологині вищої категорії, блогерки, письменниці, популяризаторкаи наукового підходу в медицині.

Читати текст

Підтримати редакцію Куншт і долучитися до спільноти

16 Aug 2020Чому люди вірять у гороскопи?/ Начитав Валерій Харчишин00:14:54
Чому, незважаючи на науковий прогрес та розвиток технологій, люди й далі вірять гороскопам? І яку правду про нас розповідають онлайн-тести?  Що таке ефект Барнума та як шкільна вчителька придумала тест на визначення особистості? Підписуйтеся на наш новий наративний подкаст про медіаграмотність «Пост правди». На Apple Podcasts (https://apple.co/31k7pjd), Spotify (https://spoti.fi/3gw09XZ) та Google Podcasts (https://bit.ly/3fFuAd4). Написала: Ярослава Куцай Підтримати Куншт: https://kunsht.com.ua/druzi Читати подкаст у форматі тексту: https://kunsht.com.ua/vorozhki-ne-xodi…ryat-u-goroskopi/
10 Oct 2021За що дали Нобелівки 2021 з фізіології або медицини, хімії та фізики?00:21:12

Написали: Олексій Болдирєв, Максим Ціж, Володимир Саркісян, Олеся Павлишин, Марта Льода.

Читати у форматі статті: https://kunsht.com.ua/podcast/tri-v-odnomu-za-shho-dali-nobelivki-z-fiziologi%d1%97-abo-medicini-ximi%d1%97-ta-fiziki/

Підтримати Куншт, ставши нашим другом https://kunsht.com.ua/druzi

19 Jul 2019Як працює отрута змій? / Начитав Антон Семиженко00:22:07

Змій бояться усі: мавпи, коти, люди. Особливий страх викликає отрута змії. Проте ми запізнилися на тисячі років. Зараз більшість змій не несуть загрози життю людини, і лише деякі види здатні вбити значно більших за себе істот. Втім, деякі змії досі вдаються до різних біологічних хитрощів та влаштовують «гонку озброєнь» зі своїми жертвами – для того, щоб вижити самим.  

Читати статтю

Підтримати Куншт

15 Oct 2019Як розвиток штучного інтелекту може покращити наше життя? /00:19:19

Любите квест-кімнати? А знаєте, що відтепер квести можна проходити у шоломі віртуальної реальності? Такими розробками займається українська IT-компанія ARVI. Катерина Стецюк очолює в компанії департамент штучного інтелекту. Вона розповіла нам, чим займаються розробники, як розвиток штучного інтелекту може покращити наше життя та як жінкам живеться в IT-галузі.

Читати статтю

Підтримати редакцію Куншт

12 Jul 2020Яку користь приносять ягоди?00:11:09
Ягоди не ті, чим здаються. Що таке справжні ягоди і чому їх полюбляють прихильники усіх дієт? З'ясовуємо, які ягоди ‒ найкорисніші й чи справді чорниці покращують зір. Цей подкаст виходить за підтримки молочної компанії «Галичина». Написала Євгенія Лошкарьова Начитав Павло Козирєв Читати у форматі тексту: https://kunsht.com.ua/podcast/moї-chornichni-ochi/ Підписатися на розсилку: https://kunsht.com.ua/email
16 May 2020Як доповнена реальність змінила сприйняття краси та як це використовує бізнес?00:11:53
Сучасні пластичні хірурги отримують замовлення на послуги «як у фільтрах соцмереж», а інстаграм блокує «пластичнохірургічні» фільтри. За допомогою технологій доповненої реальності омолоджують не лише відомих акторів у касових голлівудських стрічках, а й просто блогерів. Куншт вирішив дослідити, як новітні технології змінюють сприйняття людьми власної зовнішності та як це використовує бізнес. Подкаст виходить за підтримки молочної компанії «Галичина». Написала: Алла Кошляк Начитав: Павло Козирєв Підтримати Куншт: https://kunsht.com.ua/druzi/
15 Oct 2023Як Україна продає й купує електроенергію00:12:27

 До повномасштабного вторгнення Україна імпортувала вдвічі менше електроенергії, ніж експортувала. Наприклад, у 2021 році ми імпортували електроенергію насамперед з Білорусі. Як ситуація змінилася після 24 лютого 2022 року та навіщо взагалі країни «обмінюються» електроенергією?

Читати матеріал

Підтримати Куншт

25 Jul 2022Як антропологи вивчають розробників атомних бомб? / Начитала Marie Avandergraund00:17:46

Розробники атомних бомб ‒ дуже закрита спільнота. Як вони спілкуються, конкурують і виправдовують свою діяльність? Начитала авторка подкасту «Псяча буда» Marie Avandergraund. 

Читати текст

Підтримати Куншт та долучитися до спільноти Друзів

26 Nov 2023Як передається та лікується гепатит А?00:06:34

Про хворобу, дуже схожу на гепатит А, згадували ще п'ять тисяч років тому в Китаї. Що таке гепатит А, спалах якого зафіксували в жовтні 2023 року на Поділлі? Чи є ліки від цього захворювання та як його попередити?

Читати статтю

Підтримати Куншт

06 Jun 2022Що таке мавпяча віспа і чи варто її боятися?00:08:19

Інфекційні хвороби не дають нам передихнути – і на зміну ковіду на сцену в новинах виходить мавпяча віспа. Але що це таке – і чому всі новини захворіли на це?

Читати матеріал

Підтримати Куншт та долучитися до спільноти Друзів

01 Jan 2021Чи завжди на ранок буде похмілля?00:17:12
Із вуст в уста передається народна мудрість – «Знижувати градус не можна!». Друзі, сусіди, знайомі або родичі часто кажуть про те, що вечір можна починати з пива і закінчувати горілкою. В такому разі ще можна сподіватись, що наступний ранок мине нормально. А ось якщо починати з горілки, продовжити коктейлями і закінчити пивом або вином – чекай біди у вигляді важкого похмілля. Чи насправді це так? Як правильно пити алкоголь та скільки можна випити? Ми не закликаємо пити алкоголь. Але якщо вже робити це – то усвідомлено. Написала: Юлія Чижевська Начитав: Павло Козирєв Посилання на статтю: https://kunsht.com.ua/bude-piti-ne-pyaniti-chi-mozhna-znizhuvati-gradus-v-alkogoli/
07 Sep 2020Чиї предки живуть у вашому смартфоні?00:15:31
Пристрій, за допомогою якого ви слухаєте цей подкаст – громадянин планети. Деталі вашого комп’ютера або телефона виготовлені у різних країнах з матеріалів, зібраних на кількох континентах, і вони потрапили до ваших рук через низку посередників. Серед іншого це означає, що ви без власного відома підтримуєте діяльність десятків виробничих систем, заснованих на принципах, про які точно не розкажуть у рекламних роликах останнього айфону: насиллі, племінних зв’язках, магії. Мабуть, жоден матеріал не ілюструє цю істину настільки разюче, як тантал – метал, що народжується у кустарних шахтах Демократичної Республіки Конго, щоб, обігнувши пів світу, опинитись у вашому мобільному. Написав: Євгеній Осієвський Написав: Павло Козирєв Підписуйтеся на наш новий наративний подкаст про медіаграмотність «Пост правди». На Apple Podcasts (https://apple.co/31k7pjd), Spotify (https://spoti.fi/3gw09XZ) та Google Podcasts (https://bit.ly/3fFuAd4).
08 Aug 2021Хто заради експерименту кидав людей з літака? / Начитала Катерина Бабкіна00:14:34
Чи погодилися б ви вистрибнути з літака без парашуту заради науки? З погляду вимогливих критеріїв доказової медицини застосування парашута для запобігання «окремим шкідливим ефектам, обумовленим гравітацією» не може вважатись обґрунтованим, допоки вчені не викинуть кілька десятків (а краще сотень) людей з літака без повітроплавного обладнання за спиною. Як так вийшло, що робити і кого варто було б насамперед виштовхнути за облавок? Написав: Євгеній Осієвський Читати статтю: https://kunsht.com.ua/placebo-parashuti-dokazova-medicina/ Підтримати Куншт, ставши нашим другом та отримати безліч переваг: https://kunsht.com.ua/druzi
07 Jun 2021Чи передається ковід через немиті продукти і руки?00:11:43
На початку пандемії месенджерами та соціальними мережами поширювали повідомлення про можливість захворіти на COVID-19 від бананів. Чому саме вони стали жертвою фейку, невідомо, адже Китай навіть не належить до основних експортерів цього фрукта. Подібна доля спіткала посилки з AliExpress. Такі історії стимулювали людей дезінфікувати все, з чим вони контактували і де міг зачаїтися підступний вірус: від мобільних телефонів до продуктів із магазину. Але якою ж насправді є можливість передачі коронавірусу таким шляхом? За підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога», «Куншт» створює окрему рубрику присвячену COVID-19. Її мета – культивувати критичне мислення та стійкість до маніпуляцій в медіа щодо теми пандемії. Написала: Аксинія Царук Начитав: Павло Козирєв Читати статтю: https://kunsht.com.ua/chistij-spokij-yak-dezinfikuvati-ruki-i-poverxni/ Підтримайте Куншт, ставши нашим Другом: https://kunsht.com.ua/druzi
01 Aug 2021Як будувати в суворих умовах Антарктиди?00:11:57
Як будувати у постійному холоді? Які матеріали найкраще використовувати для будівництва в Антарктиді? З яких зон складається українська станція «Вернадський» та які додаткові споруди планують побудувати? Яким чином влаштовані антарктичні станції інших країн? Як утеплювали одну з перших постійних споруд Антарктиди у 1902? Цей матеріал виходить за підтримки промислово-будівельної групи «Ковальська». У 2020 та 2021 роках «Ковальська» на некомерційних засадах долучилася до проєкту модернізації науково-дослідницької антарктичної станції «Академік Вернадський». З бетону від «Ковальської» здійснили формування фундаментної плити для нового обладнання на станції. Написала: Олеся Павлишин Начитав: Павло Козирєв
23 Jan 2022Як працюють біржі?00:19:31
Коли ваш сусід знову почне вести розмову про реальні опціони і ф’ючерсні угоди, ви більше не будете змушені робити розумний вигляд. Ба більше, зможете розповісти цьому задаваці, наскільки крутими вовками з Брюґґе були середньовічні біржові торговці, а також чому, коли у вас немає золота, варто казати про це одразу. Написала: Марина Хмара Начитав: Павло Козирєв Читати текст на сайті: https://kunsht.com.ua/ya-ne-v-kursi/ Підтримати Куншт ставши Другом: https://kunsht.com.ua/druzi/
29 Jan 2022Чи потрібна третя доза вакцини від COVID-19?00:10:53
Якщо вам пощастило отримати дві дози вакцини, чи варто вже ставати в чергу за третьою? За підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога», «Куншт» створює окрему рубрику присвячену COVID-19. Її мета – культивувати критичне мислення та стійкість до маніпуляцій в медіа щодо теми пандемії. Написала: Катерина Ситник Читати у форматі тексту: https://kunsht.com.ua/busterna-maniya-chi-potribna-tretya-doza-vakcini-vid-covid-19/ Підтримати Куншт і стати нашим другом: https://kunsht.com.ua/druzi
21 Aug 2019Як утворилися живі викопні? / Начитав Олександр Лавров00:13:09

Cтарі фотографії, древні артефакти, рештки доісторичних істот… Поглянути, яким було стародення – що може бути цікавішим? Хіба що зазирнути в майбутнє. Та оскільки прийдешнє невідоме, визнаймо – ніщо так не вабить, як минуле. Декого із мешканців давнини можна побачити і сьогодні. «Живі викопні» – істоти, що пережили свої епохи. Та перш ніж скласти короткий список цих живих організмів, спробуємо визначити, що означає сам термін.

Читати статтю

Підтримати редакцію Куншт

09 Apr 2023Які методи психотерапії є доказовими? / Начитала Іванна Шкромида00:20:24

Наразі в психотерапії не існує єдиного принципу класифікації методів. Проте виділяють п’ять основних підходів: психоаналіз і психодинамічна терапія; гуманістична терапія; поведінкова терапія; когнітивна терапія; інтегративна терапія. Що означають всі ці методи? Які з них методів є доказовими? Як обрати собі підхід і фахівця? Слухайте в нашому ґайді найпопулярнішими підходами до психотерапії.

Читати матеріал

Слухати подкаст Іванни  «Акустика тіней»

Підтримати Куншт

29 May 2022Як розвивався Київ?00:16:28

Як тебе не любити? До дня міста вирішили нагадати вам наш подкаст про те, що сформувало сучасний Київ. Які мости в Києві зруйнували і так ніколи і не відбудували? Що означає скеля із птахом серед Дніпра? Як повпливав Хрущов і Болгарія на створення Русанівки?

Читати у форматі статті

Підтримати редакцію Куншт і долучитися до спільноти Друзів

 

20 Nov 2022Як перезимувати у війну?00:15:54

З наближенням холодів російська армія дедалі частіше завдає ударів по об’єктах інфраструктури. Мета такого воєнного терору – зруйнувати електропідстанції, газопроводи та котельні, аби лишити українські міста без світла, газу та води в холодну пору року. Поки українські захисники роблять усе можливе, щоб завадити планам ворога, в мережі з’являються різноманітні поради, як підготувати свою оселю до можливих перебоїв у наданні комунальних послуг. Деякі з цих порад дійсно корисні, втім інші бувають не лише недоречні, але й потенційно небезпечні. Ми проаналізували найбільш контроверсійні рекомендації, які можна зустріти онлайн.

Читати текст

Підтримати Куншт

17 Oct 2021Коли справді варто боятися токсинів? / Начитав Андрій Сусленко00:17:55
Детокс часом справді потрібен. Але зовсім не в тих випадках і не тими способами, як радять деякі інстаграм-блогери. Розповідаємо, що таке справжні токсини і як організм їх позбувається. Читати у форматі тексту: https://kunsht.com.ua/detoks-zdorovoї-lyudini-shho-take-otruti-j-toksini-i-yak-z-nimi-borotisya/ Підтримайте Куншт, ставши нашим другом: https://kunsht.com.ua/druzi
02 Mar 2025Чому в міжнародній медицині немає діагнозу «дисбактеріоз»? / Начитав Денис Швецов00:10:29

Діагноз «дисбактеріоз» часто ставлять людям, які страждають на порушення роботи кишківника та неприємні відчуття в животі, такі як здуття, діарея або закреп. Проте в сучасній медицині цей термін не вважається науково обґрунтованим. Чому діагнозу «дисбактеріоз» немає у Міжнародній класифікації хвороб і як мікробіом кишківника впливає на якість нашого життя?

Читати статтю

Підтримати редакцію Куншт

Переглянути відео Rendaros

10 Sep 2023Як шкіра захищає нас від сонячного ультрафіолету? / Начитала Мар'яна Янкевич00:19:20

Наша шкіра рятує нас від багатьох проблем. Наприклад, вона є природним бронежилетом від ультрафіолету, що здатний розривати пептидні зв’язки між білками й навіть пошкоджувати ДНК. Як людська шкіра нейтралізую згубну дію ультрафіолетового випромінювання? І як щодо УФ-протекторів? Чи справді вони допомагають засмагати безпечно?

Читати матеріал

Підтримати Куншт

22 Aug 2021Як в Україні впав найбільший метеорит з-поміж знайдених в Європі?/Начитала Надія Кушнір (авторка коміксу «Гусь»)00:16:54
Вогняна куля з’явилась над словацьким містечком Ліптовський Мікулаш, пролетіла понад двісті кілометрів на схід і вибухнула іскристим дощем над українськими Карпатами. Один із найбільших метеоритів, знайдених у Європі, розлетівся буквально на тисячу уламків над закарпатським селом Княгиня 9 червня 1866 року. З того часу на старих австро-угорських картах цей населений пункт позначали угорським словом «Csillagfalu» – «Зіркове село». Написала: Катерина Москалюк Читати статтю:https://kunsht.com.ua/zirka-knyagini/ Підтримати Куншт: https://kunsht.com.ua/druzi Як в Україні впав найбільший метеорит з-поміж знайдених в Європі?/Начитала Надія Кушнір (авторка коміксу Гусь)
11 Aug 2019Що таке ВІЛ та СНІД? / Начитав Роман Рябинський00:19:13

Ремус Люпин, герой саги про Гаррі Поттера, страждав на лікантропію – міфічну хворобу, через яку він щомісяця перетворювався на вовка, тому що хлопчиком його вкусив вовкулака. Згодом Ремусу було складно заводити дружбу, знаходити роботу i починати романтичні стосунки, адже у магічному суспільстві упереджено ставилися до вовкулак. У 2016 році авторка романів Джоан Ролінґ зізналася, що лікантропія – це метафора до вірусу імунодефіциту людини, а вовкулаки – метафора до ВІЛ-позитивних людей, що зазнають стигматизації та дискримінації у суспільстві.

Читати статтю

Підтримати редакцію Куншт

06 Dec 2021А у нас 2 сезон подкасту "Пост правди"!00:01:25
Скільки часу ви вже гортаєте стрічку фейсбуку? Середня людина витрачає у соцмережах 145 хвилин на день. А загалом в інтернеті – ще більше. І в цьому просторі на нас чекає чимало пасток. Тут, як на вулиці, є крадії, шахраї, агітатори, рекламодавці. Але їхні методи нам часто не знайомі. У новому сезоні подкасту «Пост правди» з’ясуємо, як захиститися в інформаційному просторі! Обговоримо пропаганду, піратство, порнопомсту, ботоферми і ще багато іншого. Підписуйтеся на «Пост правди»: https://bit.ly/3Ge3ZS6 Почуємося! Подкаст виходить за підтримки Міжнародного фонду допомоги для організацій в сфері культури та освіти 2021 Федерального міністерства закордонних справ Німеччини, Goethe-Institut та інших партнерів.
02 Mar 2020Як народився йогурт00:09:48
Інколи найкрутіші винаходи стаються спонтанно. Так свого часу трапилося із Колумбом та Америкою або Флемінгом та пеніциліном. Саме це свого часу сталося із винахідниками продукту, без якого важко уявити сучасний раціон, – йогурту. Епізод подкасту виходить за підтримки молочної компанії «Галичина». Написала – Алла Кошляк Начитав – Павло Козирєв
02 Feb 2025Як співпраця стала еволюційно вигідною стратегією? / Начитав Роман Кошовський00:12:26

Не тільки люди допомагають одне одному. Навіть мурахи й амеби можуть жертвувати собою ради інших. Коли виник альтруїзм і чому він еволюційно вигідний?

Читати статтю

Підтримати редакцію Куншт
 

Дивитися випуски подкасту Романа «Запали цілі» на ютубі 

Читати блог Романа «Креатив. Розвиток. Пошук»

26 Mar 2023Чому телеграм став головним майданчиком для поширення дезінформації в Україні? / Начитала МаріАм00:18:37

З початку великої війни телеграм-канали стали одним з основних джерел новин приблизно для 60% українців. Але разом із популярністю в телеграмі збільшилася кількість російської пропаганди та дезінформації. Про це неодноразово повідомляли українські спецслужби й журналісти-розслідувачі. Чому ж українці довіряють телеграм-каналам і як захиститися від дезінформації?

Начитала голосова актриса та ютуберка МаріАм (Мар'яна Янкевич). 

Дивитися MariAm Blog

Читати матеріал

Підтримати Куншт

08 Sep 2024Чому борщівник Сосновського викликає опіки? / Начитав Яків Марний00:06:47

Суцвіття борщівника Сосновського нагадують парасольки, які квітнуть білим. Також у нього великі листя, як в огірків. Тож, люди обпікаються ним, фотографуючись або витираючи руки листям. Як борщівник Сосновського викликає опіки й що робити після контакту з ним?

Читати статтю

Підтримати Куншт

Сторінка Якова Марного — фронтмена гурту «ДК Енергетик»

15 May 2021Якими бувають пастки свідомості? / Начитала Анна Нікітіна (Dakh Daughters)00:13:21
Люди невтомно шукають відповіді на запитання: чому ми постійно наступаємо на одній й ті самі граблі? Що таке пастки свідомості і як їх позбутися розповідає когнітивно-поведінкова психотерапевтка Марина Білик. Читати текст: https://kunsht.com.ua/pastkysvidomosti/ Друзі Куншт – щомісячна підписка для тих, хто підтримує існування сайту та проєктів Куншт. Вартість підписки починається від 5 гривень на день. Друзі Куншт отримують безліч переваг: суперрозсилку, доступ до закритої групи Telegram (де можуть ставити запитання гостям, пропонувати теми тощо), розіграші подарунків від партнерів, щомісячні epub-журнали, доступ до вебінарів та закритих подій, ексклюзивний контент, знижки на мерч та багато іншого. Підтримайте популяризацію науки, ставши нашим другом: https://kunsht.com.ua/druzi
05 Sep 2022Який слід залишить війна у наших генах?00:22:43

Війна, голод та важкі психологічні травми можуть залишати свій слід не тільки в історії, а й у геномі людини. Як і чому це відбувається?

Читати текст

Підтримати редакцію Куншт

02 May 2020Що філософи та психологи знають про поняття краси?00:16:45
Що вважалося ідеалом людського обличчя в античності? Чому європейців вважали найкрасивішими? Чоловіки радше допоможуть замінити колесо в автомобілі красивій жінці, ніж позичать гроші? Уривок з книжки про поняття й сприйняття краси Ненсі Еткофф «Виживання найгарніших: наука краси». Начитав: Павло Козирєв Подкаст виходить за підтримки молочної компанії «Галичина». Посилання на статтю: https://kunsht.com.ua/krasivi-tezh-plachut/ Якщо вам подобається цей подкаст, підтримайте Куншт, ставши нашим другом: https://kunsht.com.ua/druzi/
24 Nov 2021Як і навіщо ставати донорами крові? / Начитала Олена Балбек00:09:47
Як і коли варто здавати кров? Чи можна бути донором, якщо ви перехворіли на ковід чи вакцинувалися? Чому переливання крові – одне з найважливіших відкриттів у медицині? Чому важливо бути донором крові? Написав: Владислав Федорченко Читати у форматі статті: https://kunsht.com.ua/chervonij-‒-to-lyubov-yak-i-navishho-stavati-donorami-krovi/ Підтримати Куншт, ставши нашим Другом: https://kunsht.com.ua/chervonij-‒-to-lyubov-yak-i-navishho-stavati-donorami-krovi/druzi
25 Apr 2021Що таке віктимблеймінг? / Начитала Ірина Славінська00:17:33
Чому ми схильні думати, наче кожен заслуговує на те, що отримав, навіть якщо не віримо в карму? Це спричиняють кілька соціальних феноменів, зокрема одне когнітивне упередження – омана справедливого світу. Чому у натовпі треба обирати одну людину, щоб просити по допомогу? Написала: Марія Гончарова Читати у форматі тексту: https://kunsht.com.ua/moya-xata-skrayu/ Підтримати Куншт: https://kunsht.com.ua/druzi
30 Oct 2022Як працює пропаганда у російському кіно? / Начитала Римма Зюбіна00:14:43

«Бандерівці», «прибічники нацистів», «недолугі телепні у шароварах» – такі образи українців вкрай часто постають у російському кіно, створеному на замовлення держави. У фільмах «Матч», «Ми з майбутнього – 2» чи «Тарас Бульба» російська пропаганда активно демонізує українців, паплюжить історію та фабрикує альтернативну реальність. Як кінопропаганда стає частиною політичної ідеології? Чи дійсно кінематограф допоміг нормалізувати війну у свідомості росіян та що робити з російським кіно далі? Поговорили з кінознавцем та керівником кіноархіву Довженко-Центру Олександром Телюком.

Читати текст

Підтримати редакцію Куншт


 

13 Dec 2021Як і навіщо кидати курити?00:10:01
Спочатку кілька сигарет на день, а далі ‒ кілька пачок. Чому так стається і що робити, аби кинути? Як формується фізична залежність, яка пов’язана з нікотином та як він впливає на організм? Цей подкаст створений у співпраці з Громадською організацією «Центр громадянського представництва “Життя”» Читати у вигляді тексту: https://kunsht.com.ua/podcast/kinuti-kuriti-nerealno-kazali-voni Підтримати нас, ставши другом Куншт: https://kunsht.com.ua/podcast/druzi
02 Aug 2020Як читати статистику про коронавірус?00:16:03
З'ясовуємо, яка статистика справді корисна, на які числа слід звертати увагу, яким з них можна довіряти, а яким – ні, а також на яких ресурсах варто шукати достовірну інформацію про те, що відбувається. Епізод подкасту виходить за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога». Написав: Павло Ковтонюк Начитав: Павло Козирєв Читати статтю:https://kunsht.com.ua/covid-2/
02 Mar 2021Чого не знають математики? / Начитала Катерина Павленко (GO_A)00:10:41
«Я знаю тільки те, що нічого не знаю», – повторював Сократ. «Через будь-яку точку, що лежить поза прямою, можна провести іншу пряму, паралельну даній, і до того ж тільки одну», – писав Евклід. Обидва мислителі помилялися. У чому саме? 2000 років потому філософ Бертран Рассел поставив запитання, а математик Курт Ґьодель відповів на нього, назавжди змінивши математику та філософію. Написав: Іван Кудін Підтримайте Куншт до 15-го березня і ваш донат буде подвоєно завдяки Міжнародному фонду «Відродження»: https://www.projects.kunsht.com.ua/druzi
26 Apr 2020Які хімічні елементи змінили історію людства?/ Начитав Олег Скрипка00:12:46
Які хімічні елементи повернули хід історії та досі нею «крутять»? Що спільного у відкриття фосфору з сечею? Чому гелій знайшли на Сонці раніше ніж на Землі? Написав: Володимир Моторний Продюсер епізоду: Alima Pardashian Підписатися на щотижневу розсилку Куншт: http://bit.ly/2xHIMSu Підтримайте Куншт, ставши нашим другом: https://kunsht.com.ua/druzi/
30 May 2022Як політика впливає на мову?00:18:27

Якщо ви дивилися фільм «Прибуття», то, напевно, пригадуєте гіпотезу Сепіра–Ворфа. Хоча у цих творах її суть показана перебільшено, загальний зміст гіпотези досить простий: мова визначає те, як людина сприймає реальність. 

Читати матеріал

Підтримати Куншт та долучитися до спільноти Друзів

11 Apr 2020Чи існує життя поза межами Землі?/ Начитав Тарас Тополя00:13:49
Чи є життя на іншому боці нашої або будь-якої іншої галактики, чи Земля справді єдина така планета у цілому Всесвіті? А якщо є, то яке воно: найпростіші організми чи розвинені цивілізації? Чи вдасться нам налагодити з ними контакт? Чому вони самі досі не вийшли на зв’язок? Серед учених розгортаються дискусії та суперечки щодо можливості існування позаземного життя і ось чому. Написала: Мар'яна Капранова Продюсер епізоду: Alima Pardashian Посилання на статтю: https://kunsht.com.ua/odyn-vdoma/ Підписатися на щотижневу розсилку Куншт: http://bit.ly/2xHIMSu Підтримайте Куншт, ставши нашим другом: https://kunsht.com.ua/druzi/
28 Jul 2024Чому зникає український степ? / Начитала Ганна Кочегура00:09:31

3 40% степових територій в Україні лишилося тільки 3% справжніх степів. Решта — віддано під сільське господарство або засаджено лісами. Як виникають степи, чому вони важливі для контролю клімати та як їх вберегти?

Читати статтю

Підтримати Куншт

Інстаграм Ганни

09 Jul 2023Навіщо Україна синхронізувалася з європейською енергосистемою / Начитала Соня Сотник00:10:44

Україна від'єдналася від енергосистеми від Росії та Білорусі з самого початку повномасштабного вторгнення, а в березні 2022 року було прийнятно нашу заявку про прискорену синхронізацію з енергосистемою континентальної Європи ENTSO-E.  Який шлях Україна подолала, щоб це стало можливо, і які можливості й виклики нас чекають?

Цей матеріал створено за підтримки бренду YASNO, який постачає електроенергію більш як трьом мільйонам українців. Ми звикли, що електрика у розетках є завжди. Та обстріли енергетичної системи показали, що не варто сприймати її як належне. Завдяки зусиллям енергетиків українські домівки отримували струм навіть у найважчі часи. У цій серії подкастів разом з YASNO ми пояснюємо, як працює енергосистема України й чому без електроенергії неможливий сучасний світ.

Читати матеріал

Підтримати Куншт

06 Apr 2025Чому смачна темна скоринка на сирниках шкідлива? / Начитав Роман Кошовський00:14:22

Чому улюблена скоринка на хлібі така смачна й водночас така підступна для нашого організму? У цьому випуску говоримо про глікозилювання — процес, через який м’ясо підрум’янюється, а шкіра… старіє. Тож, чому цукор — один із винуватців старіння шкіри і як діти допомогли винайти автозасмагу?

Читати текст

Підтримати редакцію Куншт і долучитися до спільноти Друзів

Читати блог Романа «Креатив. Розвиток. Пошук»

Дивитися випуски подкасту Романа «Запали цілі» на ютубі 

28 May 2023Чому люди вірять тарологам? / Начитав КилимМен00:11:44

З початком повномасштабного вторгнення наше бажання дізнатися майбутнє та страх невідомості значно посилилися. Разом з цим збільшився й інтерес до прогнозів астрологів, тарологів і ворожок. Чому люди довіряють розкладам карт і чому це може бути небезпечно?

Читати матеріал

Підтримати Куншт

27 Nov 2022Як працює бойовий дух на війні? / Начитала Ілона Яремич00:12:53

Бойовий дух – це збірне поняття, що містить спектр елементів. Дослідники досі мають питання щодо того, чи можна це поняття «виміряти» або точно оцінити. Проте есеї дослідників психології, антропології та соціології допомогли сучасним науковцям зібрати образ, який можна схарактеризувати та дослідити більш детально.

Читати текст

Підтримати Куншт

31 Mar 2024Як примати переживають горе і смерть?00:11:14

Чи відчувають примати смуток і горе? Якщо так, то чи розуміють вони, що горюють, і чи підтримують інших тварин, що переживають втрату? 

Читати статтю

Підтримати Куншт

 

18 Oct 2020Як персональні дані змінюють науку?/Data CTRL Centre00:18:51
Останніми роками тільки лінивий не чув і не говорив про зміни, які принесли в суспільство сучасні інформаційні технології. Фрази в діапазоні від старечого «сучасні діти не вилазять із телефонів» до оптимістичного «скоро все можна буде робити в два кліки» давно стали засаленими шаблонами мислення. Але мало хто знає, що ці технології поставили соціальні науки (соціологію, економіку, політологію, соціальну психологію тощо) на поріг, мабуть, найбільшої революції за весь час їхнього існування. Слухайте, як персональні дані змінюють науку, а вчені роблять дива, які їхнім колегам кількадесят років тому навіть не снилися! А також приходьте на виставку Data CTRL Centre, кураторами якої став Куншт. Усі деталі тут: https://www.facebook.com/datactrlcentre/ Виставка відбувається за ініціативи Goethe Institute Україна та у співпраці з Tactical Tech (Берлін).
14 Sep 2020Чому не варто робити чистки кишківника?00:14:38
Ми щодня чистимо зуби, приймаємо душ, турбуємось про нігті й волосся, очищаємо шкіру від макіяжу. Виникає думка, що наші внутрішні органи також потребують очищення, тому ідея чистити нирки, кишківник, печінку від токсинів і шлаків може здатись цілком логічною, чи не так? Довкола чисток організму є багато суперечок і міфів. Але є одна річ, яка об’єднує детокс на соках, чистку кишківника клізмою, а печінки і жовчного міхура – олією з соком лимона: наукові дослідження їх спростовують, а лікарі, які використовують принципи доказової медицини, – проти їх використання. І на це є низка підстав. Написала: Ольга Дорош Начитав: Павло Козирєв Підтримати Куншт можна за посиланням: https://kunsht.com.ua/druzi Підписуйтеся на наш новий наративний подкаст про медіаграмотність «Пост правди». На Apple Podcasts (https://apple.co/31k7pjd), Spotify (https://spoti.fi/3gw09XZ) та Google Podcasts (https://bit.ly/3fFuAd4).
17 Dec 2023Як розвивається енергетична галузь у світі?00:10:31

Що таке енергетичний перехід, які тенденції в цій галузі зараз спостерігаються та як війна Росії проти України вплинула на світову енергетику? Слухайте в подкасті, створеному за сприяння бренду YASNO.

Читати матеріал

Підтримати Куншт

30 Jun 2021Що треба знати про коштовне каміння? / Начитала Олена Павлова00:16:08
Кольорова гама дорогоцінних каменів неймовірно широка – від безколірних, як чистий алмаз, до майже чорних, як чорний опал. Нерідко колір каменя, а інколи – і його назва визначається невеликою кількістю домішок того чи того хімічного елемента до бездоганного кристала, тобто його забрудненням. Написав: Петро Мацкевич Підтримати Куншт: https://kunsht.com.ua/druzi
26 Feb 2023Які процеси відбуваються в організмі під час анестезії? / Начитав Ярослав Яровенко00:11:24

А правда, що загальна анестезія забирає здоров’я чи роки життя? І чи справді можна прокинутися під час операції попри зусилля анестезіолога? Які інші міфи пов'язані з цією процедурою, що про це каже наука та які взагалі є види анестезії, дізнавайтеся в нашому подкасті про анестезію та її вплив на людський організм.

Читати статтю

Підтримати Куншт

18 Apr 2020Чи однаково корисні жири та вуглеводи?00:17:05
З їжі ми отримуємо три найкорисніші макроелементи для нашого організму – жири, білки та вуглеводи. Та чи однаково вони корисні? Яка їжа шкодить здоров'ю? Що таке кетогенна дієта? Написала: Юлія Чижевська Начитав: Павло Козирєв Подкаст виходить за підтримки молочної компанії «Галичина». Посилання на текст: https://kunsht.com.ua/podcast/zhiryvyglovody/ Підтримайте Куншт, ставши нашим другом: https://kunsht.com.ua/druzi/
25 Jun 2023Як працюють сонячні, вітрові та інші види електростанцій? / Начитала Соня Сотник00:12:50

Найдавніший вид електростанцій — теплоелектростанції. І лише нещодавно електроенергію почали виробляти з різних видів джерел. Як працюють сонячні, вітрові, атомні, теплові та гідроелектростанції? Що таке термоядерний синтез і чи можливе дешеве виробництво нескінченної та екологічно безпечної електроенергії? З'ясовуємо в цьому подкасті.

Цей матеріал створено за підтримки бренду YASNO, який постачає електроенергію більш як трьом мільйонам українців. Ми звикли, що електрика у розетках є завжди. Та обстріли енергетичної системи показали, що це не так. Проте завдяки зусиллям енергетиків українські домівки отримували струм навіть у найважчі часи. У цій серії подкастів разом з YASNO ми пояснюємо, як працює енергосистема України й чому без електроенергії неможливий сучасний світ.

Читати матеріал

Підтримати Куншт

19 Jul 2019Як ми втомилися співчувати? / Начитала Олена Гусейнова00:12:39

2 вересня 2015 року сім’я трирічного курдського хлопчика Алана Курді спробувала втекти з Туреччини до Греції Середземним морем. Їхній човен перевернувся. Алан, його брат, матір та інші біженці потонули. Фотографія викинутого хвилями на берег  головою донизу мертвого тіла малюка привернула увагу громадськості до кризи біженців та сирійського конфлікту. Через тиждень сума пожертв для біженців, наданих Червоному Хресту Швеції, була у 55 разів більшою, ніж за тиждень до того. Окрім того, згідно з даними Google Trends, значно зросли пошуки термінів «Cирія» і «біженці». Чому історія однієї дитини настільки сколихнула світ? І чи змінилося б ставлення до трагедії, якби замість фотографії хлопчика журналісти подали лише кількість загиблих сирійських біженців?

Читати статтю

Підтримати редакцію Куншт

 

02 Jun 2024Як працюють ферменти? / Начитав Роман Кошовський00:18:05

Без ферментів було б неможливим приготування хліба, вина, сиру й обробка шкіри. Що таке ферменти, чому вони проводять мотиваційні курси молекулам і чи де в них стоп-кран?

Читати статтю

Підтримати Куншт

Дивитися випуски подкасту Романа «Запали цілі» на ютубі 

Читати блог Романа «Креатив. Розвиток. Пошук»

Améliorez votre compréhension de Буде тобі наука avec My Podcast Data

Chez My Podcast Data, nous nous efforçons de fournir des analyses approfondies et basées sur des données tangibles. Que vous soyez auditeur passionné, créateur de podcast ou un annonceur, les statistiques et analyses détaillées que nous proposons peuvent vous aider à mieux comprendre les performances et les tendances de Буде тобі наука. De la fréquence des épisodes aux liens partagés en passant par la santé des flux RSS, notre objectif est de vous fournir les connaissances dont vous avez besoin pour vous tenir à jour. Explorez plus d'émissions et découvrez les données qui font avancer l'industrie du podcast.
© My Podcast Data