Beta

Explore every episode of Darik Podcast

Dive into the complete episode list for Darik Podcast. Each episode is cataloged with detailed descriptions, making it easy to find and explore specific topics. Keep track of all episodes from your favorite podcast and never miss a moment of insightful content.

Rows per page:

1–50 of 1216

Pub. DateTitleDuration
21 Mar 2022„С книги под завивките“ в световете на Ричард Озмън и Джон Ъпдайк00:14:42

Детективски роман или "крими с пенсионери", както го наричат те, който ще задейства аналитичното мислене на всеки читател е "Човекът, който два пъти умря” на Ричард Озмън. Дори и с краткото изложение на съдържанието, което направиха двамата за нас, успяват скорострелно да заинтригуват вниманието.

Следващите предложения на Темз и Антон ни впускат в света, който Джон Ъпдайк създава за читателите с първите две книги - "Заеко, бягай" и "Заека се завръща", които излизат сега и са част от тетралогия, в която съвсем скоро, през есента, ще излязат и следвашите две - "Заека богат" и "Заека се укроти". Освен богатството от теми, които книгата " Заеко бягай" отразява, научихме и интересния факт, че именно тя се явява вдъхновителка за заснемането на филма "Осмата миля", в който участва Еминем.  "

22 Jan 2022Васил Върбанов в "Седмицата"00:17:26

За правилата на играта, но най-вече за ръгби говорим с журналиста Васил Върбанов.

Каква е ролята на ръгби и умствения самоконтрол. От ръгбито към политическия живот, но и към музиката. Васил Върбанов е и водещ на музикалното предаване "Моят плейлист!"

Разговор за миналото и за настоящето, за спорта и при социализма, но и днес.

Чуйте всички теми в разговора:

16 Jan 2024Инцидентите с вратите на Boeing и безопасността на полетите00:20:03

Дарик кафе

01 Mar 2023Властта на гражданите: Подкрепа за деца и родители в дигитална среда00:36:56

Разговор с психолозите Блага Банова и Мария Кузманова - сдружение „Дете и пространство“.

23 Dec 2021Jeremy? и Inhaler ще подгряват Arctic Monkeys в Бургас на 12 август00:36:10

В студиото ни беше една истинска рок звезда - Ташо Колев от “Jeremy?”. На 12 август пристанището в Бургас ще бъде „разтърсено“ под рок „вълните“ на идващите за пръв път в България Arctic Monkeys.

Българският съпорт не липсва – участници в концерта ще са и музикантите от групата “Jeremy?”, за които предстои представяне на трети албум през втората половина на следващата година, като част от него ще може да бъде чута предпремиерно именно в Бургас. Първите сингъли ще „разцъфнат“ в началото на пролетта, с бонус видеоклипове към тях. Цялата кампания ще бъде „овенчана“ с турне в България - с голям концерт в София, и турне в Англия, Ирландия, Германия и още няколко държави.

Вълнуващата млада банда Inhaler са официалната група, която Arctic Monkeys ще представи на концертите си през 2022 в Бургас, Прага, Пула и Истанбул.

Въпреки че са заедно от 2012г., още от тийнейджъри, Inhaler успяха да запишат и издадат своя дебютен албум „It Won't Always Be Like This“ едва този юли, след усилена работа в студио, по време на изминалите локдауни. Бандата, чийто вокалист и китарист е синът на легендарния Боно - Илай Хюсън, влезе в Топ 5 на BBC Sound 2020, а албумът й е селектиран от NME в „Топ 20 на най-добрите дебютни албуми на 2021г.“.

Като подобаващ завърщек на 2021г. на 25 декември, от 18 часа, древноримските декори в Киноцентър "Бояна" ще се  превърнат във вълшебно място, на което ще се състои най-мащабното коледно събитие в София - празнично украсените улици на Рим ще посрещнат своите гости в атмосфера, предразполагаща към подобаващ пир с изобилие от храна за сетивата и душата – всички древноримски критерии трябва да бъдат на лице все пак...

Ще изживеем „Приказка“ и ще покараме „Колело“ с група П.И.Ф. Музикалната програма ще продължи със сет на изключителните Jeremy?, които на свой ред ще предадат „щафетата“ на брилянтната Михаела Филева. Накрая Графа и неговите хитове ще направят Коледата емоционална и незабравима, съобщават организаторите.

Чуйте разговора с Ташо Николов:

30 Nov 2022Ти си знаеш, Тонка01:14:52

Историите са на звук, но снимката е за наслада. Макаци убийци, ядрена и пустинна инфраструктуа и басиращ се пилот. Пак имаме всичко около боба. Плюс опция да бъдем страхотно добри хора тук:

https://www.gofundme.com/f/support-of-ivos-family?utm_campaign=p_cp%20share-sheet&utm_content=undefined&utm_medium=copy_link_all&utm_source=customer&utm_term=undefined

14 Nov 2023Страхът от отхвърляне и как да се справим с него00:17:07

„Анализирай това“ с Александра Петрова

09 Feb 2022Проблемите на културното наследство през погледа на Ивайло Нойзи Цветков00:14:48

"Следобедният блок" може би е най-културното предаване в ефира на Вселената. Темата за културното наследство е основна движеща сила в него.

Къщата на бившата Хърватска мисия през 30-те години предстои да бъде бутната. Къщата с ягодите е в окаяно състояние.

С Ивайло Нойзи-Цветков говорим за смисъла на културното наследство. От една страна сме консервативни, от друга не толкова.

"В „Егоист“ се борехме да не бутат мавзолея, а да го направят Художествена галерия. Не можахме да се преборим, но това ми се вижда по-цивилизовано и Западно решение. Сграда, която е функционирала по един начин, да бъде преправена", сподели той.

"Стигаме до казуса за Халите. Частната собственост и инициатива трябва да е във фокуса. А не тази вълна от етатизъм. Аз заставам зад тази кауза да бъде частен инвеститор, при положение, че общината и държавата не се грижат. Местната власт доказва, че не е добър стопанин, когато става дума за културно наследство. Но да се каже, че при съответните ангажименти, тя ще бъде възстановена в оригиналния ѝ вид. Защо да не се направи дигитален музей на София в приземния етаж", коментира Нойзи.

"Има един изход - да се позволи при определени параметри, при граждански и общински последващ контрол как се изпълнява. В крайна сметка трябва да има работещи решения. Трябва да се намери добър стопанин. Пространството е за тържище е в момента. В един момент толкова свикваме с фасадите, че забравяме за предназначението на това място", каза още културологът.

"Защо да не запазим първоначалната функция, която е била закрит пазар. Това е старият център на София. Оттам се е зародила градската култура. Специално тази знакова сграда може да има нов живот, но разбира се с препратка към оригиналната", завърши Цветков.

Чуйте:

16 Nov 2023 Само Петканов и Пеевски обединяват нацията в днешни дни... и още от Не!Новините00:15:53


Официален анонс от БФС за мача с Унгария в Дарик асансьор

18 Apr 2022Питанка: Защо телефоните с шайба имаха букви?00:04:47

Питанката на Следобедния блок.


20 Dec 2021Професор Коста Костов в „Дума на годината“00:28:54

Можем да изберем много думи, в които аз ще се чувствам комфортно - ковид, постковид, промяна. Но аз реших да провокирам с една друга дума - цивилизация, каза в ефира на „Дарик“ проф. Коста Костов. 

Тази дума обединява всичко, което споменах. Под цивилизация разбирам индивидуалното качество да следваш науката, обясни той. 

По думите му в парламента са се сблъскали цивилизованост и варварство. Той коментира случая с Радослав Василев от “Продължаваме промяната”, който забрави изказването си на парламентарната трибуна и това предизвика смях в Народното събрание.

Радослав Василев видя, че срещу него има същества, които разсъждават, срещу него има хора, към които трябва да подходи с уважение. Смеещите се обаче се показаха като варвари - те показаха, че не са в състояние да водят диалог, коментира Коста Костов и добави: Варварство е речта - да застанеш срещу някого, да говориш и да не чуваш какво ти отговаря той. 

Със смущението си Василев е показал, че може да се страхува от диалог, отбеляза Коста Костов. 

Вероятно в Пеевски има много добро, вероятно ние виждаме в него само злото, на мнение е професорът. Абсолютното щастие е недостижима величина. Щастието е в малките неща, в споделените мигове, коментира още той. Голямо щастие е да мога да дам добър пример на децата си, сподели Коста Костов. 

Чуйте:

31 May 2023Властта на гражданите: Кои са героите на децата00:37:07


Разговор с Георги Богданов и Весела Банова

16 Jul 2022В градовете на сенките през обектива на Алексей Титаренко00:21:19

Разговор със световноизвестния фотограф за идеите и вдъхновението.

25 Oct 2022Психолог по Дарик: Децата се нуждаят от авторитетен, но не авторитарен стил на възпитание00:19:32

Днешната тема на рубриката “Анализирай това” в предаването “Кой говори?” с Александра Петрова беше свързана с наказанията при децата. Тя сподели, че както много родители са прекалено либерални, така други са крайно авторитарни. Както с много неща в живота, истината е някъде по средата.

02 Jan 2022Как да не предадем човека в себе си?00:14:36

По празниците имаме достатъчно време да обърнем внимание на душите си – и духовна храна да си набавим. Правим ли го?

Възможно ли е изобщо това, ще питаме един пишещ приятел - Силви Амика или Силвия Крумова, автор на книгата "Чуй ме" в една среща за душата, надявам се.

Чуйте:

11 Jun 2023Музикална история еп. 20: „I Want To Hold Your Hand“ на „The Beatles“00:13:26

Вмного епизоди на рубриката ще разгръщаме богатата история на „Бийтълс“ и най-вече този период на бум буквално в рамките на една година. За тях са писани хиляди книги, монографии, статии и какво ли не. Тяхното място в световната култура е съизмеримо с това на Бах, Моцарт и Бетовен, макар почитателите на класическата музика да изпитват неприятни чувства от това. Но и тези млади момчета са се учили много от класиката преди тях. Може би след години те ще бъдат отбелязвани като най-важното музикално явление за целия XX век и изобщо за цялата модерност. Но песента, която дава началото на британската инвазия в американската музика и след която цял свят разбира за „Бийтълс“ е именно „I Want To Hold Your Hand“, в превод „Искам да държа ръката ти“. Много хора са търсили разковничето на бийтълманията. Тя има своите много обяснения в цялостното развитие на историята и културата. Всички благоприятни условия са използвани максимално. И музиката тогава е в застой, и младото поколение иска да се бунтува срещу условностите, налагани от възрастните, и политическата ситуация в САЩ предполага началото на много движения, започващи като контракултура и превръщащи се в масова култура. Широко прокламираният идеал за „американска мечта“ изглежда на младите в САЩ като надуто, лицемерно и изпразнено от съдържание понятие. Те се отвращават от войната във Виетнам и не искат ядрено въоръжаване. Всеки в онзи период се бори за нещо. Жените се борят за повече права, цветнокожите, начело с Мартин Лутър Кинг, протестират срещу расовата дискриминация, зелените бранят природата от вредните индустрии. Младите хора като цяло са все по-разочаровани от консуматорството и все повече се обръщат към природата и свободата. Те не се подчиняват на авторитети, а издигат в култ независимостта. В този период да говориш и да твориш свободно е най-важното нещо. А музиката е най-лесно достъпният начин да се изразява култа към творческата свобода и свободата на изказ. Тя насърчава разкрепостяването в модата, дава началото на хипи движението, насърчава модата на джинсите. А „Бийтълс“ от своя страна се превръщат в нещо като символ на поколението и на епохата, който рязко задвижва и десетки други културни явления в зародиш, придавайки им масов характер. Пресилено е да се каже, че Пол Маккартни, Джон Ленън и останалите поставят началото на сексуалната революция, променила цялостно отношението на младите хора към секса и любовта. Този процес е назрявал още от 20-те години и първите трудове на Фройд по темата. През 1953 година започва да излиза списание „Плейбой“, а до края на 50-те Мерилин Монро е вече секссимвол. Част от този процес е и рокендролът, който в самото си название носи недвусмислена сексуална препратка. Буквалният превод от английски жаргон е „клатя се, люшкам се“. Пресилено е „Бийтълс“ да се обвиняват също, че първи експериментират с наркотици, когато в началото на 60-те халюциногените са вече доста популярни. „Бийтълс“ са катализатор на всички тези процеси и ги правят по-видими, по-безобидни и привлекателни за младите. Често ще се връщаме на събитията от този период, затова сега ви даваме само най-важните ориентири.

12 Feb 2024“С книги под завивките” и пороците на Токио00:16:27

Darik Podcast

30 Jul 2023Кръстю Лафазанов по Дарик: Смехът лекува, чувствата са на преден план00:16:17

Имаме усещането, че живеем в напрегнато, дори тъжно време. Как се справяте с това да намирате основание вие самият да се усмихвате?

"Търся винаги поводи за радости, може би най-много във внуците вече и в децата, които съм възпитал, за да може да усещат хубавото, не да се хващат за лошото и да им потъват гемиите."

Това заяви актьорът Кръстю Лафазанов в предаването "Посока култура" по Дарик радио. 

А защо имаме чувството, че на цялата ни армада са потънали гемиите?

"Има все още някакви лодки, които стоят отгоре над тази армади и човек трябва с греблата малко да доплува до някой остров, който е необитаем. Много се надявам, че все още има такова място. Комедията и сатирата са сериозно нещо. Човек трябва да обича това, което прави и да не си позволява елементарно да тръгва към него. Човек трябва да обича и уважава публиката и тогава всичко ще е наред. Тази професия е много хубава, аз съм много щастлив, че имам късмета да работя точно това. Когато човек има възможността да зареди публиката с нещо, това мисля, че е най-хубавото", заяви актьорът.

"Когато човек мисли с чувствата си, е много по-истинско. На преден план са чувствата. Когато емоционално заредиш един човек, по-дълго издържа батерията му на тази емоция", добави той.

На какво ни учи смехът?

"Смехът ни лекува. Има нещо лечебно в него. Мъдреците казват, че минута смях прибавят година живот", каза Лафазанов. 

30 Jan 2022КОВИД 19 показа далаверите в ресторантьорския бранш!00:20:29

Една част от ресторантьорския бранш бе в силно приятелски отношения в предишната власт и се радваше на спокойствие в кризата с коронавируса.

Такова мнение изрази пред Дарик собственикът на заведение за хранене в София Дарин Стойков.

„Колегите възприемат правилата като пожелателни, а това не е така“, добави и той и така аргументира нежеланието си да протестира срещу затягането на мерките. В неговия ресторант се влиза само със сертификат.

Чуйте още от разказа на Дарин Стойков:

25 May 2023За медиите (самокритично): Диктатори, трактори и други приключения00:37:05

Разговор с Димитър Кенаров - журналист

12 Oct 2023 Илиян Василев пред Дарик: Огромни са реалните заплахи за България от конфликта в Близкия изток00:35:27


"Очевидно голяма изгода от този конфликт има и Русия", посочи експертът

30 Dec 2021Новогодишни Не!Новини в Дарик Кафе00:16:32

Баничните Не!Късмети са поантата на годишния не!новинарски поток в радиоефира, но не може да минем и без щипка актуалност.

Затова може да се насладим на ексклузивна стенограма от разпита на вицепремиера доцент Бойко Рашков в прокуратурата.

Ще се намерят ли парите от АМ "Хемус"? Чуйте, вижте, сурвакайте се:

01 Feb 2023Чакащи артисти: От хаос в хармония01:05:24

Какво е да се работи с артисти на световно ниво

04 Apr 2022Политолог по Дарик: Да пратим оръжие на Украйна не ни прави част от войната00:22:01

“Дебата с неутралитета не го разбирам (*бел.ред.става дума за позицията на България за войната в Украйна). Това дали ще пратим оръжие, или не, не ни прави по-малко неутрални, не ни прави част от тази война. Напротив, НАТО отказва последователно да се включи във войната”. Това заяви в “Кой говори” по Дарик радио политологът Калоян Велчев.

02 Jan 2023Как да изберем правилната професия00:08:23

Разговор с Никол Хамбарлиева.

17 Jul 2022За медиите (само)критично00:45:41

Грамотността на учениците и тяхната способност за критично мислене и развиване на умения.

18 Oct 2022"Медии под обстрел" - резултати от проучването за свободата на словото в България през 2022 г.02:00:01

"Медии под обстрел" - резултати от проучването за свободата на словото в България през 2022 г. Текст към доклада: aej-bulgaria.org/библиотека/
Пандемията, войната в Украйна и спиралата от политически кризи се превръщат във водещи фактори с дълбок отпечатък и върху медийната среда в България.
Това ще покажат резултатите от шестото проучване за свободата на словото в страната, направено от АЕЖ-България и осъществено с финансовата подкрепа на Посолството на Кралство Нидерландия в България. Анализът ще бъде представен на 17 октомври (понеделник) 2022 г. от 10:00 до 12:00 ч., зала Кеплер в Launchee на партерния етаж на ЦУМ. Автор на доклада е д-р Илия Вълков, член на УС на АЕЖ-България, журналист и преподавател в УНСС.
Специален гост на събитието ще бъде Негово превъзходителство Симон ван дер Бург, посланик на Кралство Нидерландия в България. Резултатите от анкетата ще коментират Дарина Сарелска, ТВ журналистка и преподавателка, Мария Димитрова, главна редакторка на Zov News от Враца, и Орлин Спасов, медиен експерт от Фондация „Медийна демокрация“ и преподавател в СУ. Мария Черешева, журналистка и зам.-председателка на УС на АЕЖ-България, ще модерира дискусията.

13 Oct 2022За медиите (само)критично: От журналистиката на фронта до космическия боклук00:53:45

С какви предизвикателства се сблъскват журналистите, осмелили се да разказват истории от държави във военен конфликт? Защо военната журналистика все по-често е оставена в ръцете на репортери на свободна практика и какви рискове крие това? Как се подготвят репортерите, преди да поемат към някои от най-опасните места по света? Отговори на тези въпроси, лични истории и опит от първо лице представиха в предаването “За медиите: (само)критично” журналистът Георги Тотев и фоторепортерът Георги Кожухаров.

27 Sep 2023Коя е Непреместваемата стълба и още от Румен Иванов00:15:05

Факти по време на преди рожден ден

03 Apr 2022Има скок в наемите с 20 % заради бежанците00:20:11

„Здравословно е да има охлаждане в пазара на недвижими имоти, но не може да се прогнозира дали ще се случи. В пандемията има ръст на цените с около 25 на сто. Войната в Украйна доведе до спад в интереса към имотите на зелено и ръст на наемите на места с около 20 %“. Това каза в интервю за Дарик Щелян Калчев – инвеститор и консултант в областта с над 19 годишен опит – съосновател на агенция за недвижими имоти. 

22 Dec 2021Има ли недостиг на лекари и медицински сестри?00:53:36

Как си докторе? Струва ни се, че трябва да задаваме този въпрос по-често. Разговаряме за най-болния проблем на здравеопазването, а именно, че не достигат хора, лекари, медицински сестри и помощен персонал.

Водещото е организацията на работа. Лобизмът трябва да се намали. Ако няма ред, всеки да си изпълнява задълженията. Ако няма контрол и много пари да има, те пак няма да стигнат. Редът, организацията и кариерното израстване са водещите цели. Парите ще стигнат, ако се разпределят правилно. Злоупотребите трябва да бъдат намалени. В здравеопазването няма средства, защото се разпределят много неравномерно.

Разговаряме с трима уважавани доктори:

Д-р Таня Андреева, специалист педиатър и детски ревматолог в София;

Проф. Емил Паскалев е началник на Клиниката по нефрология и трансплантация на Александровска болница

Проф. Атанас Темелков – началник на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение в Александровска болница

Чуйте:

29 Nov 2023📟Точно в 8: Новините обяснени 📟00:14:45

Дарик кафе

13 Oct 2022Маскирани посланици или делфини ни спасяват от бомби00:17:20

Петканов влиза с четвъртъшка доза дезинформация. Каквото и да ви вълнува, сигурно е отговорено и акъл е даден. Чуйте, вижте, успокойте се!

17 Feb 2023Живи и здрави с д-р Ненков00:20:44

Доктор Ненков и неговата гледна точка за актуалните събития!

06 Apr 2022Говори експертът: Психотерапевтът д-р Пламен Славов за ролята на малоценността 00:18:44

„Когато говорим за малоценост, всъщност въпросът е какво личностно ценностно ядро притежаваме. Човек изначално е творческо същество и е важно какви грижи полага за да израстне.

В началото на живота си, като деца, ние не притежаваме богат репертоар от умения за да се справим с живота. Тук ролята на родителите е да помогнат за изграждането на това ценностно ядро чрез окуражаване, подкрепа и постепенно излагане на определени предизвикателства. Така се научаваме на смелост; да поемаме рискове и да живеем с изследователска, а не консуматорска нагласа.

Да си жив означава да си фрустриран.

Малоценният човек непрекъснато има очаквания към другите да го валидизират като стойностна личност и ако това не се случи се стига до агресивни или автоагресивни изблици, подозрителност, ревност.

Какви са зловредните измерения на малоцеността - чуйте целия разговор от ефира на Дарик в аудиофайла.

23 Jul 2023 “Агри Подкаст” на гости в Дарик00:09:40


Всичко интересно от света на земеделието

23 Jun 2023 “А ТО JAZZ” ще джазира София за пореден път00:18:15


Световни джаз таланти отново ще стъпят на българска сцена

09 Jun 2022„Не!Новините “ - Кой ще бъде новият и.д. премиер?00:17:00

Петканов обхожда актуалните футболни и политически кризи, размята ядрени ракети и бежански тегоби, но завършва с оптимистични доводи защо да се разплодим сега. Чуйте, вижте, изтеглете си министрите:

14 Dec 2022Факти по време на ветеринаря00:17:23

Здравейте, снежни хора, навън времето е относително, но пък фактите са си факти и те са:

  • За какво служат пискюлите на шапките
  • Кое животно може да си регенерира част от мозъка
  • Кой се е опитал да стане крал на Андора чрез измама
01 Aug 2022„Делфинариум Варна“ е дом на новородено тюленче00:17:40

Повече от 30 години Ивелина Жекова се грижи за делфините в „Делфинаруим Варна“, по-голямата част от времето и е прекарано с тях и затова често казва, че ги чувства като собствени деца.

„Близки са не само за мен, но и за всички колеги“, сподели треньорът и дългогодишен служител в „Сиеста“ по Дарик радио.

От миналата седмицата в семейството на тюлените има нов член. Той се ражда в ранните часове на 22 юли „ Нямаше как тази радост да не ни направи щастливи, сполучливо беше раждането, малкото тюленче е много лакомо. От наша страна правим всичко на 100%. Идеята ни е един ден да имаме повече от едно тюленчета“, каза още Ивелина.

Майката на новороденото се казва Бианка, а бащата Лео, като те са дошли от Скандинавските страни - Дания и Нидерландия. Тюленчето все още няма име, тъй като е само на един месец, но веднага след като то стане ясно медиите ще бъдат уведомени.

Ивелина Жекова сподели, че се надява условията в делфинариума да се подобрят. „Имаме реалната възможност това да се случи, ако го няма делфинаруима, все едно вадите „сърцето“ на Варна. Нека хората да могат да идват с удоволствие да гледат, да виждат и тюлените.“

На въпрос как се става треньор, Ивелина отговори „Училище за треньори няма по света, става се треньор в присъствието на действащ такъв, нашето поколение, и това преди нас, което е добро реализирано навън, то е обучено от треньори, които са дошли отвън, оттам щафетата се предава“, категорична е Жекова.

21 Feb 2022Учител по Дарик: Нямаме смелостта да оставим децата да правят избори00:14:19

За какво са ни тези неща, които учим в училище? Много чест въпрос, който чуваме от децата ни в последно време? Как да бъдат мотивирани те да учат в училище? Това са въпроси, на които се търсеха отговори в днешното издание на предаването „Кой говори“ по Дарик радио.

Според Петя Цанева, създател и учител в ателие за абстрактно и математическо мислене „Матепетика“, един от основните проблеми в българското училище е това, че учителите се опитват да покажат велики неща на децата, но не им оставят време да ги усетят и те губят смисъла за всичко. „Недостатък е, че нямаме смелостта да оставим децата да правят избори - от тях идва мисленето. Ние бягаме от него, така сме възпитани.“ По нейни думи това е начинът човек да опознае себе си, затова е важно да се подхожда чрез въпроси.

На въпроса как биха предали урок, свързан с историята и темата за Васил Левски, Милена Ленева, изпълнителен директор на фондация „Темпо“ отговори, че „примерът за Левски е, че той е намирал смисъл да направи нещо, което по това време не е било най-популярното и спокойно решение. Това стои пред всеки един човек в даден момент.“ Според нея правилен подход би бил, ако ученикът влезе в историята през неговото лично преживяване и възможни решения. Тогава може и да не се гради образ на икона, каквото се получава в момента.

„Ако заинтригуваме детето да се постави на мястото и любопитството му е безкрайно, то само би потърсило информация за Левски. Светът е много различен в момента от този, който е бил преди 30 години. Учителите бяха източникът на информация по мое време, днес това не е така, децата имат достъп до огромно количество на информация, те не знаят обаче как да работят с нея“, допълни още Петя Цанева по въпроса.

Милена Ленева каза, че децата трябва да бъдат оставени да експериментират сами, да търсят отговорите, но има разминаване в разбиранията за това какво всъщност е изследването. „ Когато опре до изследване на въпрос, те приемат да отворят Уикипедия или други източници, да прочетат какво се случва там и да го препишат. Голяма част от учителите също приемат, че това е изследване. За такова може да се говори, ако децата и учителите не знаят отговора предварително.“

Според Петя Цанева мотивацията идва от човека и реалният въпрос, който трябва да си зададат всички е как учениците да не бъдат демотивирани. „Да осигуря подкрепа и среда за децата, където да чувстват себе си. Те задават въпросите, обичам да ги предизвиквам, там съм да им помогна да търсят своите отговори, аз съм подкрепа, давам им сигурност за да експериментират, винаги експериментът е свързан с грешки, те имат подкрепа, да свикнат, че грешката е част от процеса. Нещото, от което умеем да учим“, така обяснява Петя идеята и методът, по който протичат нещата в ателието „Матепетика“.

10 Dec 2023Агрокаст по Дарик00:11:10

Agri.bg гостува на Дарик

30 May 2022„С книги под завивките“ и началото на пролетния базар на книгата00:15:36

Темз и Антон представиха своите препоръки за началото на “Пролетен базар на книгата”.

Всички читатели ще имат възможност да се докоснат до най-новите произведения и да комуникират пряко с редактори и издатели. Според Антон това е един прекрасен начин да се открият нови автори и техните творби.

Двамата с Темз споделиха няколко заглавия от базара на книгата, които те препоръчват:

Олга Токарчук - “Дом дневен, дом нощен”

Кармен Мола - “Кървавата годеница”

Радослав Бимбалов - “Млък”

Томас Ман - “Избраникът”

28 Dec 2022Празниците рязко светват с Мила Роберт00:18:28

"Има рок, има боса нова, има джаз, има поп, има хайпър поп, има поп-фолк, има много неща наистина...Доста е експериментално и ме беше доста страх да го направя, но с моя чудесен приятел и продуцент Камен Колев работим от септември“, разказа Мила Робърт в предаването Дарик кафе.

15 Dec 2022„Не!Новините“: Какво значи харстерия00:18:16

Нова дума, празнични съвети и кой ще спечели Световното в Катар. Всичко това в стиска Не!Новини в Дарик Кафе ще усмихне деня ви, а може би и самите вас.

17 Jan 2022За крайностите в политиката00:39:20

Социологът Мина Минева и политологът Антони Тодоров говорят за крайностите в политическите нагласи от последната седмица.

Една от основните теми са страховете от ваксиниране и острият диалог между представители на партиите “Продължаваме Промяната” и “Възраждане”.

В обсъждането на темата за общественото здраве е необходимо да се борави с данни и факти, а не с лични убеждения, сподели социологът.  Тя е на мнение че  дезинформацията обърква и радикализира населението.

Чуйте целия разговор от ефира на Дарик, в аудио файла:

11 Jul 2022Кино в подкрепа на хората със синдром на Даун00:11:09

„Филми за достоен живот“ - разговор с Миряна Маламин от фондация  „Светът на Мария“

20 Jan 2022БТР в Ники Кънчев Шоу00:20:31

Една от най-любимите рок групи БТР разказва за концерта в НДК зала 1, посветена на албума "Пъзел". Албумът, 13-ти пореден, съдържа 10 нови песни. Основното послание е за съхраняването на приятелството между хората.

Групата сподели, че не спират да работят върху нови текстове и композиции.След мащабния концерт, те планират клубно представяне на "Пъзел". Публиката ще се докосне до едно различно музикално изживяване.

Чуйте целия разговор от ефира на Дарик, в аудио файла:

16 Jun 20233 КИЛА КУЛТУРА | КАКВО ДА ПРАВИМ ПРЕЗ ЛЯТОТО? | Еп. 500:45:33

В петото издание на "3 кила култура" водещите говорят с един дългоочакван гост, чието идване се очаква с нетърпение от самото начало на предаването!

Дали летните почивки могат и трябва да бъдат съобразени с културните събития в страната и чужбина?

Каква е тайната на творческото дълголетие на Деян Неделчев и как се правят весели песни, които се знаят от всички?

Има ли в България елементарна култура на разказване на вицове?

Отговорите на тези и още много въпроси ще намерите заедно с Димитър Косев, Ивайло Ненов и Христо Раянов в студиото на Дарик Русе!

Не забравяйте да следите профилите на предаването в социалните мрежи, както и да се абонирате за канала на "3 кила култура" в YouTube!

Youtube: https://www.youtube.com/@3kilakultura

Fb: https://www.facebook.com/3kilakultura


21 Jan 2024Агрокаст по Дарик00:12:25

Земеделието и иновациите

25 May 2022Факти по време на дишане00:16:44

Ето ви малко факти, защото сте супер:

  • Къде може да видите прасета на плажа
  • Кой успява допълнително да прецака кулата в Пиза
  • Кое животно е уникално за Манхатан
11 Mar 2022Баба Марта остава в зимно настроение00:21:06

Рекорд след рекорд чупи март тази година, като се оказва един от най-студените в последните 10 - 15 години.

В района на София средноденонощната температура падна до минус 1 градус за първите 11 дни на март, а тенденцията подсказва, че остава по-студено от обичайното.

Проходите в Смолянско остават затворени за камиони, температурите продължават да падат

Подобни ниски мартенски температури сме имали през 2005, 2006 и 2011 година, когато в района на София са измервани минимални сутрешни температури и до минус 12 градуса.

Тази сутрин в София най-ниската температура бе минус 9 градуса.

Какво ни предстои в следващите дни?

В събота и неделя остава студено, в събота ще е и предимно облачно, ще прехвърча сняг на места, повече в планинските райони, но съществени валежи не се очакават. Дневните температури ще са ниски - до два четири градуса над нулата, а сутрешните температури остават отрицателни, особено ниски в по-високите части на страната.

Студeното време ще продължи и в понеделник.

До минус 15 градуса паднаха температурите в Смолянско, забранено е движението на товарни автомобили

От вторник ще последва сравнително бързо затопляне за около 48 часа до сряда вечерта. Тогава дневните температури на места в страната ще достигна и до 12, 14 градуса. Но от четвъртък нататък температурите отново ще започнат бързо да се понижават и ще бъдат значително под климатичната норма за този период на годината.

От североизток ще започне отново да прониква по-студен въздух и това ще върне зимата по нашите ширини. Като казваме, че ще върне зимата, имаме предвид, че се очакват и валежи от сняг в периода от петък - 18 март, с прекъсвания до неделя.

Спряха движението на товарни коли по пътя Батак-Доспат

В началото на седмицата започваща на 21 март, вероятно ще остане студено, облачно и с възможност за по-обилни валежи, главно от сняг, зардади център на ниско налягане над Средизамно море, който ще оказва влияние и на времета над нашата страна.  Тогава е възможно образуване на нова снежна покривка.

От направения преглед на синоптичните модели към днешна дата, Синоптичната комисия прави извода, че зимата не иска да си тръгва и вероятно ще бъде тук почти до края на месец март. А това води и до повече енергия за отопление и по-високи сметки за парно и ток.

Кога точно ще настъпи по-съществено затопляне - за момента не може да се каже. Но със сигурност знаем, че на 22 март настъпва астрономическата пролет, тогава денят и нощта са с еднаква продължителност, а пък в събота, на 26 март, ще преминем към лятното часово време и ще се стъмва с един час по-късно - след 19:30, а това вече напомня, че не само пролетта идва, но и лятото.

Синоптичната комисия направи и бърз преглед на температурите в Украйна, където стотици хиляди се опитват да избягат от войната. Температурите в Североизточна Украйна, в събота сутринта, 12 март, могат да паднат и до минус 19 градуса. Това са много ниски температури, които допълнително ще усложнят живота на хората, особено в района на Харков. За съжаление, ще е много студено.

В планините у нас температурите са ниски, има опасност от измръзване, следете зимната маркировка и карайте ски само по обозначените писти. Сериозни валежи от сняг не се очакват в следващите пет - шест дни, но условията остават силно зимни. А очакването затопляне около 15 и 16 март ще доведе и до по-голяма лавинна опасност.


22 Jul 2023Разкрития и вдъхновение от света на фотографията00:44:01

Стълбището по Дарик

20 Mar 2024Ти си знаеш, кърджалийски Деко01:08:22

Най-вредният за атмосферата индивид, произходът на луканката, Дядо Коледа в Кърджали и как Далас помогна на комунистическа Румъния. Ти си знаеш отново впечатлява с разнотемие и обширни познания. Чуйте и запомнете

12 Oct 2023 Пол такси и световното културно наследство на ремонтите на Шишман... и още от Самуил Петканов00:18:07


„Не!Новините“ със Самуил Петканов

27 Sep 2022Какво мотивира подсъзнателно гласоподавателите00:16:34

Разговор с психолога Александра Петрова.

31 Jul 2023 Литературни бризове с “Книги под завивките” през август00:18:57


Темз и Антон с най-интересните заглавия за лятото

02 Jun 2022„Нотна стойност“, еп. 26: В памет на Анди Флетчър - историята на „Personal Jesus“00:10:58

Разказ за хита, изстрелял Depeche Mode към нови музикални върхове.


Този епизод на поредицата „Нотна стойност“ е продиктуван от едно тъжно събитие - на 26 май, на 60-годишна възраст, ни напусна Андрю Флетчър от Depeche Mode. В негова памет разказваме историята на песента „Personal Jesus“.


Вашите предложения за бъдещи теми на поредицата може да изпращате на имейл адрес notnastoinost@abv.bg. Не пропускайте да последвате страницата на поредицата във Facebook, където редовно се публикуват материали на музикална тематика.


https://www.facebook.com/notnastoinost

01 Apr 2022Здравната беседа на доктор Ненков00:17:55

Традицианната здравна беседа с  доктор Ненков, зарежда със своята доза смях и гледната му точка за актуалните събития, представена чрез непродръжаемото му чувство за хумор.

12 Apr 2023“Властта на гражданите”: В подкрепа на гражданския сектор и европейските ценности00:40:46

Разговор с Айлин Юмерова и Гергана Куцева

23 Dec 2021Не!Обзор на 202100:30:52

Петканов напомня на Райчев това, което трябва да се забрави завинаги - 2021 година.

Избори, пандемия, досада, избори, чегъртане, ваксини, избори, оскари, пилета, балотажи, мандати, щуротии.

Гледайте, слушайте, запомнете и забравете:

27 Feb 2022Вече и деца под 6 години питат за смъртта00:11:55

Темата за смъртта вълнува децата от все по-ранна възраст, това каза в интервю за Дарик радио детският психолог Димитрина Проданова.

С нея говорим как да върнем децата ни към нормалността след години страх от боледуване, поканих детският психолог Димитрина Проданова. Оказа се, че макар и да се надяваме на край на пандемията, сега ще трябва да обясним на децата ни какво е война.

31 Mar 2023Живи и здрави с д-р Ненков00:20:29

Забавен край на работната седмица

25 May 2023Ротационните имунитети на светлото бъдеще00:16:50

Идими-дойдимито на политическата класа изглежда е към края си и Петканов е идеолог на ротацията. Отново споделя стиска невероятни предложения, за да пребъде България.Вижте, чуйте и се ротирайте!

04 Jan 2022Първият пълнометражен игрален филм на Теодор Ушев ще излезе през септември00:20:15

На пряката ни линия, директно от Ковид отделението е световноизвестният български аниматор и художник Теодор Ушев. Той се възстановява и се чувства добре, очаква се да бъде изписан днес или утре.

Въпреки ситуацията не спира да твори и рисува. Завършил е последният кадър от филма „φ1.618“, който ще излезе по българските кина през септември. Базиран е на романа "Пумпал" на Владислав Тодоров.

Много антиваксъри използваха неговия случай, за да коментират, че ваксините не действат и хората са излъгани. Няколко човека са пуснали молба за приятелство и следващото нещо, което са направили е да го обиждат и атакуват.

Ушев е член на Американската академия за филмово изкуство. Българското предложение за „Оскар“ - филмът „Страх“ на Ивайло Христов, не успя да влезе в шортлистата за международната награда на Американската филмова академия.

Чуйте разговора с Теодор Ушев:

14 Feb 2022Из галактиките на музиката с Елена Сиракова и Момчил Косев00:30:22

„Поне за миг“ ще ви пренесем на Луната или Международната космическа станция, заедно с Елена Сиракова и Момчил Косев.

Като за едно добро начало ви отправяме специална покана на 22 февруари в бар „Петък“. Цялата банда ще забие с всички извънземни технологии, които владеят музикантите.

Ще чуете парчето „Достатъчно добра“ от миниалбума „Галактики“, направен с аранжиментите на Trombobby.

11 Jun 2022проф. Веселин Методиев за Ерик Клептън, Чарли Уатс, Харвард, игра на фунийки и футбол, Достоевски, истинската армия и още01:03:36
проф. Веселин Методиев за Ерик Клептън, Чарли Уатс, Харвард, игра на фунийки и футбол, Достоевски, истинската армия и още
14 Jun 2023 Кои са най-смешните опити за убийство на Кастро00:16:45


Фактите на Румен

10 Jan 2022Навършват се 25 години от щурма на Народното събрание00:19:28

Навършват се 25 години от щурма на Народното събрание. Разказваме хронологията на събитията от така наречената "Виденова зима" и "национална катастрофа".

3000 лева се обменяха за 1 долар, а инфлацията в началото на 1997 г. достигна 320 %. Хиперинфлацията в България от края на 1996 и началото на 1997 г. е едно от най-травматичните преживявания на българите за последните 30 години.

На този ден преди 25 години множество протестиращи граждани обсаждат парламента с искане за неговото разпускане.

Людмил Кърджилов ни припомня точно какво се е случило, чуйте:

31 May 2023Как ледоразбивач спасява 2000 белуги с класическа музика00:16:02

Факти по време на блондинки

06 Dec 2023Защо Дикенс пише “Коледна песен“... и още от Румен Иванов00:17:18

Весела рибна фиеста, приятели. Ето ви три факта, които да ви радват, докато съседите ви умирисват на скумрия:

  • Кое спира за малко действията по време на Въстанието 1916
  • Как американска риба прецаква Япония
  • Защо Дикенс пише “Коледна песен“

09 Jun 2023Музикална история еп. 29: „Man With A Harmonica“ на Ennio Morricone00:14:58

Песента, на която се спираме днес, е инструменталната композиция „Man With A Harmonica“, създадена от Ennio Morricone за филма „Once Upon A Time In The West“ от 1968 година. За да вникнем в историята на композицията, преди всичко ни е нужно да навлезем в киноконтекста, в който е създадена. „Once Upon A Time In The West“ (в превод „Имало едно време на запад“) е много популярен американски филм, който доста отдавна достига и до българските зрители. Мястото, където се развива историята, е т.нар. „див запад“. Дивият запад е едно условно понятие за дивите предели на САЩ от втората половина на XIX век. То е свързано с мечтата на американците за Обетована земя, където всички граждани са свободни и равноправни. Филмът се запомня с играта на Henry Fonda (Хенри Фонда) и Claudia Cardinale (Клаудия Кардинале). Жанрът му е спагети уестърн. Така са наричани уестърните, снимани в Италия и режисирани от италианци, или със силно италианско участие.

А тук има много италианци. Като се започне от режисьора Sergio Leone (Серджо Леоне), мине се през помощник-режисьора Sergio Donati (Серджо Донати), след това през авторите на сценария Dario Argento (Дарио Ардженто) и Bernardo Bertolucci (Бернардо Бертолучи), и се стигне до автора на музиката за филма Ennio Morricone (Енио Мориконе). Леоне получава офертата за филма от „Paramount Pictures“. Това е същата филмова компания, чрез която през 50-те години Elvis Presley (Елвис Пресли) пробива в киното. На 21 декември 1968 година филмът е пуснат по европейските кина. Пет месеца по-късно, на 28 май 1969 година, е представен и на американска публика. Независимо, че е с дължина почти три часа, филмът става един от най-гледаните на европейския континент. В Америка, макар да е пусната с 20 минути по-къса версия, филмът е приет зле. Критиката твърди, че авторите не са запознати с културните и исторически корени на нацията. Така първоначално филмът не успява да спечели големи приходи, но по-късно е оценен като една от най-великите холивудски продукции, включена и в Националния регистър с американско културно наследство в Библиотеката на Конгреса на САЩ. „Имало едно време на запад“ е един от онези филми, които стават класически, без дори да ги усетим. Той не е носител на нито една престижна награда за своето време и се счита за търговски провал в САЩ, особено на фона на предишните уестърни, правени от същите хора. Никой не очаква, че един ден този филм ще присъства в авторитетните списъци с най-великите световни филми за всички времена. Двете основни теми на филма са покоряването на запада и темата за отмъщението. Сюжетът върви плавно и с чести връщания в миналото, където спомените на персонажите разкриват тяхната мотивация и посока. Няма да можем да ви разкажем тук сюжета, тъй като той е доста дълъг и наситен, но можем да кажем някои важни неща, свързани с музиката. Роман Енио Мориконе, както е рожденото му име, от много ранни години проявява силен интерес към свиренето. Това не е учудващо, тъй като баща му е известен тромпетист и дори синът също започва кариерата си, свирейки на тромпет. На 31 години Енио пише и първата си музика за цял филм. Случва се така, че макар да е написал едни от най-великите музикални произведения за филми, той не получава „Оскар“ чак до 2007 година. Серджо Леоне и Енио Мориконе за известно време са съученици в музикално училище, но когато по-късно за пръв път се срещат по работа, Серджо първоначално не може да познае Енио. Сътрудничеството между Мориконе и Леоне е едно от най-плодотворните за световното кино. Работили са заедно по музиката за общо шест филма. Те вече имат доста сериозен успех със съвместната работа по три уестърна с Clint Eastwood (Клинт Истууд), известни като „Dollars Trilogy“ („Трилогия за долари“). Саундтракът към третата част от трилогията, „The Good, The Bad And The Ugly“ („Добрият, лошият и злият“), продава милиони албуми, а тематичната песен става международен хит.

15 Feb 2022Очакват ни дни на мартенско време през февруари00:16:26

Макар календарно да сме 15-и февруари, в метеорологично отношение сякаш е дошла Баба Марта. Синоптичната комисия, преглеждайки синоптичните модели, стига до извода, че ни чакат дни на пролетни температури.
До края на тази седмицаи, дори и в началото на следващата (понеделник) дневните температури ще варират между 10 и 15 градуса, а не е изключено в отделни дни, в низините на страната, да измерим и малко по-високи температури.

Високото атмосферно налягане над страната ще води до хубаво време, с повечe слънце и усещане за пролет.

В петък и неделя се очакават повече облаци и дори на отделни места на запад съвсем слабо ще превали, но съществено влошаване на времето не се очаква.

29 Dec 2022Банични не!късмети и прогнози за 202300:19:46

Петканов е наличен, гласът му само малко е минал на хартия, но все пак успява да закрие годината с традиционни късмети и предсказания. Вижте, чуйте, запишете си.

16 Feb 2023За медиите (само)критично: Руски диверсии00:57:45

Защо Путин се провали в Молдова и пристрастени ли сме към дезинформацията

16 Dec 2021Аглея, Валерия и Сара представят песента си „Честита Коледа“ / „Feliz Navidad“00:11:01

Аглея, Валерия и Сара пренасят коледния дух в Дарик Кафе. Споделяме с вас Коледната магия на XS Artists - music school в лицето на три очарователни таланта и песента „Честита Коледа“ / „Feliz Navidad“.

Чуйте:

11 Feb 2022Вицовете по Дарик с д-р Ненков00:08:10

Посрещаме д-р Хуморис кауза – Мирослав Ненков . Докторът е един от най-важните мъже в живота на една жена. Чуйте, за да бъдете и пребъдете:

03 May 2022Новият филм „Чудовища“00:17:14

Наталия Дукова, сценарист и Влади Виолинов, в главната роля.

06 Oct 2023 Живи и здрави” с доктор Ненков00:20:40


😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
Забавен край на работната седмица

31 Jan 2024Ти пак си знаеш, Николаос01:05:57

Хитов епизод на любимото предаване на нацията

27 Apr 2022„Факти по време на спрян газ“ с Румен00:17:52

Бонжур, бонжур, на газа дръпнаха шнур.

Но пък фактите са безплатни и са доста секси:

- Откъде идва думата бойкот?

- Какво е общото между север и кучетата?

- Кой папа е бил съден след смъртта му?

18 Jan 2022Студено, в края на седмицата с валежи от сняг00:15:49

Зимата е благосклонна към нас тази година, защото дори през най-студения зимен месец - януари, когато може да има до 50 см. сняг, ние се радваме на сравнително меко време без съществени валежи.

Денят вече става все по-голям, нараства всекидневно с по около 2 минути, но това не бива да ни успокоява, макар народното поверие да казва, че след Атанасовден зимата се готви да си тръгне.

Синоптичната комисия, разглеждайки средносрочните модели, може да каже, че зимата не се готви да си тръгне, а може би се готви да се върне в края на тази седмица.

Чуйте подробностите:

08 Jul 2023Проф. Иглика Михайлова: От доверието между лекар и пациент започва лечението00:11:58

Всеки трябва да намери време поне веднъж годишно да направи профилактичните си прегледи, посъветва пред Дарик онкологът

12 Sep 2022Петър Нефтелимов в „40 до 40“00:17:19

Петър Нефтелимов  е на 26 години. Той е биотехнолог, предприемач и маркетинг специалист.

Петър постига много неща. Като човек с церебрална парализа той участва в няколко организации, с цел да помага на хората чрез експертизата си. Една от тях е "Дари време". Той беше една от причините организацията да се развие до моментното си ниво. Също така Петър е посланик в Run2Gether, за да могат повече хора да видят, че няма невъзможни неща.

Той е една много активна личност, която не позволява болестта му да го спре. На едва 26 години, има собствен биотехнологичен стартъп "Цвете в епруветка". Бизнес, който освен, че е иновация в Източна Европа, също спомага намаляването на площите за рязан цвят и се използва за изхранване на населението, което постоянно расте в световен аспект.

Освен този бизнес, той вече е завършил и първата си книга - "Успехът в българския ген", която говори много за начина му на мислене и нивото му на дейност.

30 Oct 2023Стойне Василев: Всеки може да инвестира във финансови инструменти00:19:27

Вмомента може да се каже, че парите "спят", защото в банките има над 70 милиарда лева депозити на домакинства, които не им носят почти нищо и от които печелят само банките, които раздават кредити.

Алтернативата са инвестициите във финансови инструменти, които могат да бъдат подходящи за всеки. Това заяви в рубриката Портфейл в ефира на Дарик радио финансовият консултант Стойне Василев. 

"Абсолютен мит е, че дребните инвеститори не могат да печелят на финансовите пазари. Всеки човек би могъл да инвестира буквално с 10 лева в акции на големите световни компании, които са собственост на най-богатите хора в света", коментира той. 

Откъде трябва да започнем?  Според Стойне Василев, най-достъпни за обикновените хора са инвестициите във взаимни фондове. Това са професионално управлявани инвестиционни схеми, които могат да включват различни активи - акции, облигации, имоти, злато, суровини и т. н.

"Минималната сума за подобна инвестиция обикновено е около 50 лева. Не знам защо у нас имотите и златото са по-популярна инвестиция, в сравнение с взаимните фондове, в които инвестират милиони хора от САЩ и Западна Европа.

20 Mar 2022Децата със Синдром на Даун са много артистични!00:09:17

Ден преди 21-ви март – международният ден на хората със Синдром на Даун ще говорим как да стимулираме развитието на детето с тази диагноза. Ще Ви подсетим и, че е време в знак на съпричастност и разбиране, да обуем шарените си чорапи, защо не още от днес. "Шарени, като хромозомите, когато ги оцветяват с флуоресциращи молекули, за да открият с помощта на флуоресцентен микроскоп допълнителното трето копие към хромозома 21.
Всъщност тази допълнителна хромозома променя нормалния ход на растеж и развитие на децата. Но това не е пречка те да се усмихват, да общуват, да играят, да учат, да творят, да развиват потенциала си, да бъдат максимално независими", разказват от Карин дом. Един от пътищата затова е терапията с танци и музика, за нея ни разказва музикотерапевтът от организацията Таня Атмаджова.

През месец Март в Карин дом стартират една станала вече традиционна кампания за децата с Даун Синдром.Това са еднократните безплатни консултации за  подпомагане  развитието на децата на възраст 0- 3г. и да подкрепят родителите. Консултациите ще се проведат онлайн (за деца от страната), на място в Карин дом или в дома на семейството (за семейства от Варна) от специалисти на център „Ранна интервенция“.

14 Dec 2023Томислав Рашков от „Free Sofia Tour”: Чужденците идват в София с малко очаквания, но ние ги изненадваме хубаво00:35:29

Томислав Рашков е поредният гост в подкаста на darik.bg „В тренда”. Пред водещия Тодор Пантилеев той разказа за живота си и изборите, които прави. 

Рашков завършва образованието си в Германия и се връща в България, за да се включи в програмата на „Заедно в час” през 2013 година, като две години преподава английски език в София.  Тази негова дейност го прави и един от младите иновативни българи, отличени в едно от изданията на класацията на „Дарик Радио”-  „40 до 40”. 

 „Отново бях обзет от страха, че за пореден път в живота си ще се проваля, защото не знам какво ще правя чисто кариерно. Тогава по много случаен начин разбрах за каузата и мисията на фондацията „Заедно в час”, покрай моите общи познати и приятели, които вече се занимаваха като учители. В моята глава се зароди идеята да опитам, тогава се появи това силно желание да се включа на всяка цена. Видях в себе си в тези обувки и ми се стори едновременно далеч от зоната ми на комфорт, но същевременно изключително интересно, непознато, даже леко страшно, но развиващо и полезно”, разказа той.

Едно от най-важните неща, които разбира за професията е , че ученето е процес, а не крайна точка. „То е взаимен процес. Ако някой някога се замисля да става учител, най-лошата услуга, която може да си направи е да отиде с мисълта, че той знае и другите не знаят. По-скоро би било в по-голяма услуга този човек да си помисли: „Аз не знам, но знам някои неща, които мога да предам. Други не знам, но ще науча в този процес. Ще бъркам, ще имам много моменти ниско долу, но и много моменти високо горе. И трябва да знам как да ги балансирам тези двете неща”, посочи той. 

„При учителите има много моменти на смазване, чисто енергийно. Това е една професия, която ти взима много, но и ти дава много. То не е само от системата. Не мисля, че трябва да я сочим с пръст. Те са редица неща - ежедневни предизвикателства, как работиш с родителите и се стремиш да ги привличаш като твои партньори, как работиш с останалите ти колеги учители, за да изградите една цялостна визия, за да може, когато децата минават в един час в друг, да не минават от една вселена в друга”, обясни Томислав Рашков.

Пътят на Томислав го отвежда до следващо предизвикателство. Той става част от екипа на „Free Sofia Tour” и „Сдружение 365”. 

„Ако трябва да съм напълно честен с теб, не мисля, че чужденците идват в София с големи очаквания. На мен това лично много ми харесва, защото аз винаги съм милил, че когато нямаш много очаквания, много по-лесно можеш да се изненадаш положително. Стига да имаш правилните предпоставки за това. Мисля, че нашият проект „Free Sofia Tours” е предпоставка за такава хубава изненада”, поясни  той.

Рашков обясни и какво прави най-силно впечатление на туристите в София. „По време на самия тур, когато дойдат и се оставят да им разкажем повече за това какво се е случило годините назад, това, което им прави впечатление е разнообразието на стилове и пластове, които са изключително видими. Когато се разхождаме в центъра на София около метростанция „Сердика”, човек само за няколко крачки може да се пренесе назад във времето. От 19 век, потъвайки в Средновековието с църквата „Св. Петка”, от там с римските разкопки в 4 век, след това скачайки на горе към джамията към 16 век, виждаш после и комунистическите и новите сгради. Това е много интересна съвкупност, неща, които не са създадени да живеят заедно в рамките на един пъзел, но все пак са наместени и намират своята чудновата позиция там”, каза Рашков.

„Чужденците много харесват столицата ни. Любопитно им е и се впечатляват от това колко е чиста. Нещо, което винаги ме изненадва, защото съм гледал на София като един по-скоро мръсен град. Изключително много им харесва времето и храната и естествено стандарта, който им дава възможност да си отпуснат джоба", допълни той.

14 Apr 2022„Нотна стойност“, еп. 19: „Rooster“ - история за война и семеен мир00:13:45

Новият епизод на „Нотна стойност“ е посветен на баща и син, разделени от една война, но по-късно намерили път един към друг с помощта на песен. Историята на „Rooster“ на Alice in Chains чуйте в звуковия файл.

Вашите предложения за бъдещи теми на поредицата може да изпращате на имейл адрес notnastoinost@abv.bg. Не пропускайте да последвате страницата на поредицата във Facebook https://www.facebook.com/notnastoinost/, където редовно се публикуват материали на музикална тематика.

20 Dec 2023 Кой е най-известният снежен човек в света00:15:50


Които три факта научите на Игнажден

03 Feb 2022Наш дядо пере пари в Барселона, наша баба купи Реал (Мадрид)00:18:19

Не!Новините точно след Новините Точно в 8 препускат от Барселона до Украйна и от темата за националния бюджет до имотния пазар в Дървеница.

Чуйте, вижте, щипнете се, за да се уверите, че не сънувате.

24 Apr 2022За войната срещу неуместните емотикони в мрежата00:17:36

За силата на прегръдката и подадената ръка не само на празника, ще говорим с една дама, която познаваме като пишещ човек, създател на сайта Мама Нинджа, издател и автор на книги и вдъхновител на много инициативи.

Мария Пеева е на пряката ни линия, Христос Воскресе казваме на нея и голямото й сплотено семейство - първо като брой хора, после като дух и ценности.

07 Dec 2021Перспективите пред бъдещото управление на страната00:22:14

Със служебния вицепремиер по еврофондовете Атанас Пеканов разговаряме за доходи, заетост, данъци, осигуровки и перспективи пред бъдещото управление на страната.

Асен Василев защити идеята максималният осигурителен доход у нас да се изчислява всяка година по формулата - 2,3 пъти върху средната работна заплата за предходната година.

В момента прагът за осигуровките у нас е 3000 лева. Ако се приеме предложението за въвеждането на въпросния коефициент, то със сигурност ще има увеличение. Ако през 2021 г. средната заплата е 1500 лева, то новият максимум за догодина би трябвало да е 3450 лева.

Чуйте:

02 Feb 2022Особен поглед: Без мен може, но без теб не може!00:25:44

Д-р Иван Кацаров и гостите в студиото – Благовеста Николова и Иво Величков - разговарят за ирационалните страдания и рационалните решения. Ето ги основните послания от разговора:

„Психотерапията не е процедура, като да идеш на фризьор и да ти направят нещо...“

„Високотехнологичното време, в което живеем създава навик и ни кара да имаме претенцията всичко да се случва с щракване на пръст, без усилие...“

„Много по-лесно е да променим всичко, отколкото само едно нещо...“

„Единствените проблеми, които имаме са конфликт между вътрешната и външната реалност, т.е как ни се иска да бъде и как е в действителност...“

„Има състояния, които са взаимоизключващи се – не може да има любов и страх в един и същ момент...“

„Работата на психотерапевта не е да изпълнява желания. Психотерапията е борба между терапевта и пациента като и двамата имат интерес терапевтът да победи...“

Чуйте целия разговор от ефира на Дарик в аудиофайла.

22 May 2023Физичните закони на Времеубежище00:18:59

Темз и Антон представят интересните книги за новата седмица.

10 Sep 2023Елена Панайотова пред Дарик за новите си проекти и „Шахнаме“ - книга на царете00:13:01

Посока култура по Дарик

01 Nov 2023“Добавена стойност” и икономически тенденции за растеж00:19:36

Рубриката за право и икономика прави своя дебют в ефира на Дарик кафе. Лъчезар Богданов, Иван Брегов, Петър Ганев и Адриан Николов обсъждат актуални теми, свързани с икономическото развитие, правото и обществото.

Денят на народните будители е важен момент за националната ни идентичност и гордост. Истинското предизвикателство е как младите хора могат да се чувстват като будители в ежедневието си. Този процес се постига чрез образование, критично мислене и активно участие в обществото, са на мнение експертите. Образователната система и достъпът до качествена среда имат решаващо значение за развитието на младите хора. Учителите играят ключова роля в този процес, като трябва да бъдат мотивирани и подкрепени, за да предават знания и стимулират учениците да развиват своите способности и критично мислене. Друг аспект, който беше засегнат, са пазара на труда и борбата с корупцията. Според Петър Ганев ефективните мерки за предотвратяване и наказание на корупцията създават доверие и увереност в институциите и правителството. Организирането на местните данъци и такси трябва да бъде прозрачно и справедливо.

23 Feb 2022Говори експертът: Психотерапевтът Люба Цанова разкрива схемите в любовта00:19:34

Схемите са генерализирани модели на поведение и устойчиви вярвания за нас самите или за другите, които ни прецакват и ни карат отново и отново да действаме по начин, който не носи удовлетворяващи резултати. Трудностите обаче са възможност за разширение и развитие.

Когато човек разбере за съществуването на конкретна схема, той се коалира с психотерапевта в името на неутрализирането на порочния модел.

Докато човек е в коалиция с вредната схема, той може да има претенция към целия свят да се промени, ако може и психологът да се промени и единственото непроменимо да остане самият страдащ...

Чуйте целия разговор от ефира на Дарик в аудиофайла.

11 Nov 2022Живи и здрави с д-р Ненков00:16:13

Започваме петъчния ден с доктор Ненков и неговата гледна точка за актуалните събития.

02 Dec 2021Юбилейни медали, посветени на мисията ни в Антарктида00:22:51

Посрещаме изящество, естетика, красота и наука в едно. При нас е Надя Розева, медалиер-художник и проф. Христо Пимпирев. За 30-годишния юбилей ознаменуват събитието с възпоменателен медал.

Фотографската изложба "История на българското антарктическо присъствие" и изложба живопис с картини от Антарктида на Ганка Павлова се откриват на 2 декември от 18.00 часа в централното фоайе в Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Официалното откриване на инициативата под надслов на тема "30 години български експедиции в Антарктика" ще се състои от 18.30 часа в Аула Магна на Софийския университет и ще бъде направено от проф. Христо Пимпирев, съобщиха от Българския антарктически институт.

Ще бъдат изпълнени и музикални пиеси, композирани в Антарктика в изпълнение на Теодосий Спасов - кавал и на Християн Цвятков - китара, участници в 28-ата антарктическа експедиция.

Също така ще бъдат наградени български антарктици - пионери и техни последователи с юбилейните медали, ръчно изработени от Надежда Розева, медалиер-художник, като всеки един е с индивидуална визия.

31 Jan 2023Как конфликтите при разведени семейства се отразяват върху децата им00:18:27

„Анализирай това“ с Александра Петрова!

Enhance your understanding of Darik Podcast with My Podcast Data

At My Podcast Data, we strive to provide in-depth, data-driven insights into the world of podcasts. Whether you're an avid listener, a podcast creator, or a researcher, the detailed statistics and analyses we offer can help you better understand the performance and trends of Darik Podcast. From episode frequency and shared links to RSS feed health, our goal is to empower you with the knowledge you need to stay informed and make the most of your podcasting experience. Explore more shows and discover the data that drives the podcast industry.
© My Podcast Data